Seçim Öncesi Konut Kredisi Faiz Oranları Ne Durumda?

Bankaların konut kredisi faiz oranları seçim öncesi son mesai gününde döviz kurunun da etkisi ile hareketli. Hafta içerisinde bazı bankaların konut kredisi faiz oranları yükselirken bazı bankalarında konut kredileri düşüş gösterdi.
Seçim Öncesi Konut Kredisi Faiz Oranları Ne Durumda?

İçinde bulunduğumuz hafta itibariyle QNB Finansbank ve DenizBank konut kredisi faiz oranlarında indirim uygularken Akbank ve Yapı Kredi Bankası konut kredisi faiz oranlarını arttırdı.

Bankaların konut kredisi faiz oranlarında yaklaşık 5 aydır devam eden düşüş ivmesi kurda yaşanan hareketlilik ile bozuldu. Konut kredisi faiz artışından sonra bankaların faiz ortalaması %1.86’ye çıktı.

Merkez Bankası’nın geçtiğimiz haftadan itibaren kuru kontrol altında tutmak için uyguladığı repo ihalelerinin kaldırılması, swap satış limitinin arttırıllması gibi hamleler kısa süreli etkili olsa da kurda düzenli bir seviye oluşumunu sağlayamadı.

Tüketici Mart başında Ziraat Bankası’nın konut kredisi faiz indirimi ile başlayan kamu bankalarının düşük faizli konut kredisi kullandırım kampanyasının seçim sonrasında piyasalarda yaşanan hareketlilik ve bankların likiditeye ulaşma sorunu ile son bulması ve konut kredisi faizlerinin artmasından endişeli.

Konut kredisi faiz oranlarının durumu ilerleyen günlerde netleşecek. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, konut kredisi faizlerinin ilerleyen aylarda düşüş göstermesini beklediğini belirtiyor. Sektörden bazı uzmanlar ise kurlarda yaşanan hareketliliğin Merkez Bankası’ndan beklenen olası politika faiz indirimlerini geciktireceğini belirterek konut kredisi faizlerinde yakın zaman da ciddi düşüşler olmayacağı görüşünde.

Seçimler öncesinde en düşük tabela konut kredisi faiz oranı %1.28 seviyesinde. Söz konusu oran üzerinden 100.000 TL tatarda 5 yıl vadeli konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin aylık ödemeleri 2.400 TL, geri ödemesi ise yaklaşık 144.00 TL’ ye karşılık geliyor.

KrediPazari.com’un araştırmalarına göre 29 Mart itibariyle bankaların güncel konut kredisi faiz oranları şu şekilde;

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası %1.28 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor.

VakıfBank

VakıfBank’ın tabela konut kredisi faiz oranı %1.75 düzeyinde. Banka kampanyalı Bahara Özel Sarı Panjur Konut Kredisi kapsamında 10 yıl vadeye kadar %1.28 faiz oranı kullandırıyor. VakıfBank ayrıca Banka Gayrimenkulü Konut Kredisi için kampanyası için %0.98 konut kredisi faiz oranı sunuyor.

HalkBank

HalkBank’ın kampanyalı Hesaplı Evim Konut Kredisi ürünü faiz oranları %1.28, Canım Evim Konut Kredisi faiz oranı %1.32, Dost Evim Konut Kredisi faiz oranları ise %1.85 seviyesinde.

Kuveyt Türk

Kuveyt Türk Katılım Bankası 5 yıl vadeye dek %1.54, kar payı oranı 10 yıl vadeye kadar ise %1.59 kar payı oranı ile konut finansmanı sunuyor.

ICBC

ICBC %2.4 tabela konut kredisi faiz oranı sunsa da kampanyalı Yeni Evim Konut Kredisi ürünü kapsamında %1.60 faiz oranı ile konut kredisi sağlıyor.

TEB

TEB standart konut kredisi ürün dahilinde %2.58, kampanyalı konut kredisi ürünü dahilinde ise %1.61 konut kredisi faiz oranı kullandırıyor.

Yapı Kredi Bankası

Yapı Kredi Bankası 10 yıl vadeye  kadar %1.65 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor.

Garanti Bankası

Garanti Bankası 500.000 TL’ ye kadar konut kredilerinde 12 ay vadeye dek %1.71, 13 - 120 ay vade aralığında ise %1.65 faiz oranı kullandırıyor. Banka 120 - 240 ay vade arasında ise %1.91 konut kredisi faiz oranı sunuyor.

İNG

İNG Bank konut kredisi ürünleri kapsamında %1.67 faiz oranı kullandırıyor. Banka konut kredisine ek sunulan sigortaların kullanılması durumunda faiz oranlarını %1.65’e düşürüyor.

Akbank

Akbank 24 ay vadeye kadar konut kredilerinde %2.05, 36 - 60 ay vade aralığında 1.77, 72 - 120 ay vade aralığında ise %1.69 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor.

DenizBank

DenizBank 3 ay vadeden 25 yıl vadeye kadar 100.000 TL’ ye kadar konut kredilerinde %1.65 faiz oranı sunuyor.

QNB Finansbank

QNB Finansbank 10 yıl vadeye kadar %1.8 konut kredisi faiz oranı uyguluyor.


Paylaş:

Konut Kredisi
Reklam

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Başarılı Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Örneği Freiburg Vauban Projesi
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2019-03-11 15:48