Son Bir Ayda 6 Banka Konut Kredisi Faiz Oranlarını İndirdi

Kasım Ortasında Konut Kredisi Faiz Oranlarında Son Durum
Son Bir Ayda 6 Banka Konut Kredisi Faiz Oranlarını İndirdi

Ekim ayı sonunda Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın kredide balon riskine karşı yurtiçi kredi taleplerindeki yüksek artışı frenlemek için banka kredilerinde kullandırımları azaltacak önlemleri açıkladı.

Kredilerde maliyetlerin yükseltilerek kullandırımların azaltılacağının ve konut kredilerinin bundan muaf tutulacağının açıklanmasının ardından konut piyasalarındaki hareketlilik arttı.

Ekim ayı ortası itibariyle bankaların piyasadaki hareketliliği destekleyerek faiz oranlarında indirime gitmesi yaklaşık 5 aydır konut alım kararını erteleyen tüketicinin de karar vermesini de kolaylaştırdı.

Yine Kasım ayında tüketicinin korunmasını düzenleyen tasarının TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmesiyle konut kredisi kullanacak tüketici lehine birçok maddede düzenleme yapıldı.

Yeni düzenleme ile konut kredisi faiz oranı sabit veya değişken olarak ya da aynı kredi için her iki yöntem esas alınmak suretiyle belirlenebilecek. Sabit konut kredisi faiz oranı tercih edildiğinde, sözleşmede geçerli olan oran tarafların rızası dışında değiştirilemeyecek. Konut kredisinin erken ödenmesi durumunda erken ödeme tazminatı gerekli faiz indirimi yapılacak. Erken ödeme tazminatı, erken ödenen tutarın, kalan vade sayısı 36'yı aşmayan kredilerde yüzde birini, vade sayısı 36 ayı aşan kredilerde ise yüzde 2'yi geçemeyecek. Kredi için yapılacak sigorta tüketicinin isteği dışında yapılamayacak ve kredi için açılan hesaptan hesap işletim ücreti talep edilmeyecek.

Kredilerle ilgili yapılan açıklamalar ve yasal düzenlemelerle Haziran ayından bu yana artış eğiliminde olan konut kredisi faiz oranları Ekim ayı ortası itibariyle yeniden düşüşe geçti. 

KrediPazari.com'un verdiği bilgilere göre son bir ayda 6 banka (Akbank, DD Mortgage, Türkiye Finans, Albaratürk, Kuveyttürk, İNG Bank ) konut kredisi oranlarını düşürdüğünü duyurdu.

Akbank konut kredisi faiz oranlarını 0.06 puan indirerek 60-120 ay vadede oranlarını % 1.05’den % 0.99’a düşürdü.

İndirimin en çok katılım bankalarında olduğu göze çarptı. Türkiye Finans oranlarını 0.01-0.07 puan Albarakatürk 0.06 puan, Kuvettürk ise 0.03 puan aralığında düşürdü.

60 Ay Vadede Faiz Oranı Ortalaması Yüzde 0.97

Bankaların yaptığı indirimle beraber 21 bankanın (Halkbank, DD Mortgage, Yapıkredi, Denizbank, TEB, Türkiye Finans, Albarakatürk, Anadolubank, Finansbank, Ziraat Bankası, Garanti, Tekstilbank, HSBC, İşbankası, Abank, Vakıfbank, Kuveyttürk, Akbank, İngBank, Şekerbank, Fibabanka) 10 yıl (120 ay) vadede konut kredisi oranları ortalaması % 1, 5 yıl (60 ay) vadede ise oranı ise % 0.97 oldu.

100 Bin TL Kredinin Taksiti  1.373 TL

Kasım ayı ortasında 10 yıl vadeli 100 bin TL konut kredisinin aylık taksiti  konut kredisi hesaplama yapıldığında 1.435 TL, toplamda ödenecek faiz ise 72.165 TL oldu.


Paylaş:

KONUT KREDİSİ