TEB’in ilk yarı finansal sonuçları açıklandı

TEB BANKASI
TEB’in ilk yarı finansal sonuçları açıklandı
Türk Ekonomi Bankası (TEB) bu yılın ilk yarısında net karını, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 38 oranında artırarak 336 milyon liraya çıkardı.
TEB'den yapılan açıklamaya göre, TEB’in büyümesindeki en önemli etken her zaman olduğu gibi TEB’in ekonomiye ve müşterilerine  sağladığı desteğin en önemli göstergesi olan krediler oldu. TEB’in nakdi ve gayri nakdi kredilerinin toplamı 2013 yılının ilk yarısında 45 milyar lirayı aştı ve nakdi kredilerin yüzde 46’sı Türkiye ekonomisinin istihdamının yaklaşık yüzde 75’ini oluşturan ve ekonominin lokomotifi olan KOBİ’lere kullandırılan kredilerden oluştu.

TEB her dönem olduğu gibi aktif kalitesine öncelik verdi. TEB büyüyen KOBİ ve bireysel portföyü ile birlikte 2013 yılının ilk yarısında takipteki kredilerin oranı yüzde 2,02 seviyesinde tutmayı başardı. TEB  bu yılın ilk yarısında aktif toplamı bir önceki yılsonuna göre yüzde 13 oranında artarak 49 milyar liraya ulaşırken, net karı ise bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 38 oranında artarak 336 milyon lira olarak gerçekleşti.

Yılın ilk yarısında TEB’in toplam mevduatı oranında artarak 31,6 milyar liraya ulaştı. Fonlamasının ana kaynağını oluşturan mevduatını tasarrufları teşvik eden ürünlerle artıran TEB, bir yandan da alternatif fonlama kaynaklarından faydalandı. Bu çerçevede 2013 yılının 2. çeyreğinde 125 milyon avro ve 65 milyon dolar tutarında ikincil sermaye benzeri tahvil ihracı gerçekleştirildi. Bu ihraçlar alternatif fonlama kaynağı olmanın yanı sıra TEB’in sermayesinin de güçlenmesini sağlayarak, 2013 yılının 2. çeyreğinde TEB’in sermaye yeterlilik rasyosunun yüzde 14,8 olarak gerçekleşmesine katkı sağladı.

-  71 ilde toplam 532 şube ve 9906 çalışan

Hizmetlerinin yaygınlığını düzenli olarak artıran TEB, yılın başından itibaren açtığı 28 yeni şube ile  71 ilde toplam 532 şube ve 9 bin 906 çalışanı ile müşterilerine ulaştı. Dijital alana odaklanmaya da devam eden TEB,  Internet bankacılığı ve mobil bankacılık alanlarında aktif müşteri sayısını önemli ölçüde artırdı, bireysel müşterilerden sonra kurumsal müşterilerine de mobil bankacılık uygulaması CEPTETEB’i sunarak bu alandaki öncü konumunu pekiştirdi.

Sorumlu Bankacılık anlayışıyla Bireysel Bankacılık alanında başlattığı, finansal okuryazarlık seferberliği kapsamında hayata geçirdiği “TEB Aile Akademisi”  ile Ekim 2012’den bu yana 50 bini aşkın bireye TEB şubelerinde, kamu ve özel sektör firmalarında ücretsiz eğitimler verildi. Boğaziçi Üniversitesi ile birlikte altı ayda bir açıklanmak üzere geliştirilen Türkiye’nin Finansal Okuryazarlık Endeksi’nin ilki açıklandı.

10 Özel Bankacılık Merkezi ve 15 adet Şube içi Hizmet Noktası ile hizmet veren TEB Özel Bankacılık; 15 Şubat 2013 tarihinde yürürlüğe giren “Bireysel Katılım Sermayesi Yönetmeliği” ile birlikte önemi hızla artmakta olan ‘melek yatırımcı’ kavramını müşterilerine alternatif bir yatırım aracı olarak sunan ilk Özel Bankacılık oldu.

Böylelikle KOBİ Bankacılığı’ndaki danışmanlık tecrübelerini girişimcilik alanına taşıyarak Türkiye’deki en kapsamlı “Girişim Bankacılığı” hareketlerinden birini başlatan TEB, hem iyi fikirlere ve projelere destek olmakta hem de buradaki yatırım olanaklarından müşterilerini haberdar ederek her iki tarafında da kazançlı çıkabileceği bir platform oluşturdu.

TEB KOBİ Danışmanları, bir yılı aşkın süredir 34 ülkeden 15 bin projenin yarıştığı Avrupa İş Ödülleri’nde, ‘Müşteri Odaklılığı’ kategorisinde kazandığı birincilik ödülüyle Avrupa’nın en iyi 10 projesinden biri seçildi. Finale kalan projeler arasından ilk 10’a giren ve Türkiye’den kazanan tek firma olan TEB, KOBİ Danışmaları ile ‘Müşteri Odaklılığı’ kategorisinde birinci olarak Avrupa çapında büyük bir başarıya imza attı.

TEB, 400’ün üzerindeki Danışmanı ile bugüne kadar 2 binden fazla KOBİ’ye verimlilik artışından pazarlamaya, ihracattan tasarrufa kadar birçok konuda ücretsiz yol göstererek büyümelerinde rol oynadı. TEB ayrıca Asian Finance&Banking yarışmasında Türkiye’nin en iyi KOBİ Bankası seçildi. Avrupa Komisyonu, Kurumsal Sosyal Sorumluluk İletişimi tarafından organize edilen, Avrupa KSS Ödülerinde ise “Büyük Şirket” kategorisinde “TEB KOBİ Danışmanları” ile ikincilik ödülü kazandı.


Paylaş:

KONUT KREDİSİ