Yapı Kredi CEO’su Açıkalın:

Yapı Kredi Bankası
Yapı Kredi CEO’su Açıkalın:
Yapı Kredi, havale akımlarına dayalı seküritizasyon programı çerçevesinde, 115 milyon avro ve 355 milyon dolar olmak üzere yaklaşık 505 milyon dolar tutarında kredi sağladı.
 
 

İSTANBUL (AA) - Yapı Kredi, havale akımlarına dayalı seküritizasyon programı çerçevesinde, 115 milyon avro ve 355 milyon dolar olmak üzere yaklaşık 505 milyon dolar tutarında kredi sağladı.

Yapı Kredi'den yapılan açıklamaya göre, banka, havale akımlarına dayalı seküritizasyon programı çerçevesinde, 115 milyon avro ve 355 milyon dolar olmak üzere yaklaşık 505 milyon dolar tutarında kredi sağladı. 2011 yılından beri gerçekleştirilen en yüksek tutarlı seküritizasyon işlemi olmasının yanısıra, 2013 yılının bu çerçevedekiilk işlemi olma özelliğini taşıyan kredinin 375 milyon dolar tutarındaki kısmı 5 yıl, 130 milyon dolar tutarındaki kısmı ise 13 yıl vadeli olarak temin edildi.  

Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın, yılın ilk yarısında küresel piyasalarda artan belirsizliğe rağmen sağlanan uzun vadeli kredinin Türkiye ekonomisinin stratejik önemini ve Yapı Kredi’nin itibarını bir kez daha ortayakoyduğunu ifade etti. 

Açıkalın konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

 "Global ekonomide belirsizliğin arttığı bir dönemden geçiyoruz. Böyle bir dönemde bankamızın 2011 yılından beri alınan en yüksek ve bu yılın ilk seküritizasyon kredisine imza atması, üstelik bu kredinin belirli bir kısmının 13 yıl gibi uzun vadeli olması Türkiye'nin olumlu ekonomik performansının yanı sıra, sergilediğimiz güçlü mali duruşun da birgöstergesi. Elde ettiğimiz bu uygun maliyetli kaynağın 130 milyon dolar tutarındaki kısmını yine müşteri odaklı bankacılık anlayışımızl abirlikte sosyal sorumluğu da ilke edinen bir  kurumsal vatandaş olarak yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projelerinde kullandıracağız."

Mitsubishi UFJSecurities, Wells Fargo Securities, Raiffeisen Bank International ve Sumitomo Mitsui Banking Corporation EuropeLtd.'nin düzenleyici olduğusöz konusu işlemde, Avrupa Yatırım Bankası da yer aldı.


Paylaş:

KONUT KREDİSİ