Yapı Kredi'nin net karı 1 milyar 296 milyon lira oldu

YAPI KREDİ
Yapı Kredi'nin net karı 1 milyar 296 milyon lira oldu

Yapı Kredi'nin, yılın ilk yarısında net karı 1 milyar 296 milyon lira oldu.

Yapı Kredi’den yapılan açıklamaya göre, Yapı Kredi yılın ilk yarısında toplam aktif büyüklüğünü 2012 yıl sonuna göre yüzde 9 artırarak 143,2 milyar liraya çıkardı. Banka'nın net karı ise yılın ilk altı ayında yıllık yüzde 55 artışla 1 milyar 296 milyon lira olarak gerçekleşti.

Açıklamada, sermaye yeterlilik oranı yüzde 15,8 olan bankanın bilançodaki aktiflerinin yüzde 61'ini kredi olarak ekonominin finansmanı için kullandırdığı kaydedildi.

 Yapı Kredi Üst Yöneticisi (CEO) Faik Açıkalın, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, yılın ilk yarısında müşteri odaklı bankacılık anlayışıyla sürdürülebilir ve sağlıklı büyümeye devam ettiklerini belirtti.

Açıkalın, "Bilanço yapısına baktığımızda, Yapı Kredi olarak bu yıl da sektörde kredi/aktif oranı en yüksek bankalardan biri olduğumuzu görüyoruz. Yani aktiflerimizin çok büyük bir kısmını ekonominin finansmanı için kaynak olarak kullandırdık. Kredilerde tüm segmentlerde büyüdük ama özellikle büyümenin başlıca öncüleri bireysel krediler ve proje finansmanı kredileri oldu" değerlendirmesinde bulundu.

Yılın ilk yarısında toplam kredilerde yüzde 12 büyüme ile 86,9 milyar liralık portföye ulaşarak yüzde 9,6 pazar payı elde ettiklerini belirten Açıkalın toplam mevduatta ise sektör ortalamasının üzerinde yüzde 10 büyüyerek yüzde 9,1 pazar payı ile 77,9 milyar liralık mevduat tabanına ulaştıklarını kaydetti.

- “Yılsonuna kadar 40-50 yeni şube açacağız”

Açıkalın, "Performansımız, 'doğru ürünü, doğru müşteriye, doğru fiyatla ve doğru kanal üzerinden sunmak' stratejimizin başarısını teyit ediyor" dedi.

Türkiye'nin dördüncü büyük özel bankası olarak sektördeki en köklü ve sağlam kurumlardan biri olduklarına değinen Açıkalın, "Müşteri memnuniyetini ön planda tutarak, hedeflerimize doğru kararlı yürüyüşümüzü sürdürüyoruz. Financial Times'ın Avrupa'nın en büyük şirketleri arasında yaptığı sıralamada, 64 kademe birden yükselerek 194. sırada yer almamız da bunun bir ispatıdır" ifadelerini kullandı.

Yapı Kredi olarak fonlama kaynaklarının çeşitlendirilmesinde istikrarlı ve başarılı bir performans sergilediklerini kaydeden Açıkalın, bu alanın Yapı Kredi için temel stratejik önceliklerden biri olduğunu kaydetti.

Bankanın bu kapsamda Temmuz sonunda gerçekleştirdiği seküritizasyon programı çerçevesinde, 5 - 13 yıl vadeli, yaklaşık 505 milyon dolar tutarında kredi sağladığı bilgisini veren Açıkalın, işlemin 2011 yılından beri Türkiye'de gerçekleştirilen en yüksek tutarlı seküritizasyon işlemi olmasının yanı sıra, 2013 yılının bu çerçevedeki ilk işlemi olduğunu da kaydetti.

Açıkalın, ayrıca temmuz ayında Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası'ndan Hazine Müsteşarlığı garantisi olmadan 100 milyon avro tutarında finansman sağlayan ilk banka olduklarını vurguladı.

Devam eden şube açılışlarıyla toplam şube sayısının 935'e yükseldiğini belirten Açıkalın, yılsonuna kadar 40-50 yeni şube açarak müşterilerini desteklemeye devam etmeyi hedeflediklerini söyledi.

 

Paylaş:

KONUT KREDİSİ