Konut satışlarındaki düşüş mobilya sektörünü de etkiliyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun açıkladığı son verilere göre; Türkiye genelinde konut satışları 2019 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %24,8 oranında azaldı.
Konut satışlarındaki düşüş mobilya sektörünü de etkiliyor

Konut satışlarındaki artış ve azalışın mobilya sektörünü de yakından ilgilendirdiğini belirten Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Mustafa Balcı; “Mobilya sektörü KDV indiriminin yüzde 8’e düşmesiyle hareketli günler geçirse de konut alımında düşen rakamlar, mobilyasını değiştirmek isteyen vatandaşın satın alma kararını da etkiliyor” dedi.

“Evini değiştiren mobilyasını da değiştiriyor”

Mustafa Balcı, “MOSDER olarak geçtiğimiz aylarda Method Research Company’e yaptırdığımız araştırmanın sonuçları bize gösterdi ki; mobilya tüketicisinin ortalama konut büyüklüğü 115 metrekare. Yaşam alanlarında en çok bulunan ürün gruplarının başını yüzde 85’lik oranla oturma odası ve yatak odası takımları geliyor. Yeni ev satın alan tüketici, genellikle mobilyasını da değiştirmeyi tercih ediyor” diye belirtti.

Satın alma kararında kadın hedef kitlenin daha etkin olduğunu belirten
Mustafa Balcı, “Günümüzde trendler ve kullanıcı alışkanlıkları hızla değişkenlik gösterebiliyor. Bu nedenle biz de sektörümüz adına bu dinamikleri yakından takip ediyoruz. Mobilya alışverişinde tüketiciler için genellikle tasarım ve dizayn ön plana çıkıyor ancak kalite – fiyat endeksi de tercih noktasında önemli bir kriter olarak dikkat çekiyor. Araştırma sonuçlarına göre ayrıca; Tüketicilerin yüzde 33’ü 4-5 yılda bir mobilyalarını değiştirmeyi tercih ederken, yüzde 21’i ise 10-12 yılda değiştirmeyi tercih ettiğini belirtiyor. 2015’te mobilyada değiştirme sıklığı 9 yıl olarak görülüyordu. 2018 yılında değiştirme sıklığı ise 8 yıla düştü.” diyerek sözlerini noktaladı.


Paylaş:

Dekorasyon
Reklam

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Başarılı Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Örneği Freiburg Vauban Projesi
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2019-03-11 15:48