Demir İnşaat fiyatlar 'da kampanya !

Demir İnşaat Müşterisi Artan Zam ve Faizden Etkilenmiyor
Demir İnşaat fiyatlar 'da kampanya !
Demir İnşaat Fiyatları Sabitledi
 
2014 yılının başında döviz fiyatlarındaki artışın etkisiyle inşaat ve yapı malzemeleri de zamlandı. Demir fiyatına yaklaşık yüzde 10 ve beton fiyatına ise yüzde 20’ye yakın zam geldi. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, “İnşaat sektöründe zamlar adeta sıraya dizildi. Öte yandan faiz oranlarında dalgalanmalar sektördeki satışları doğrudan etkiliyor” dedi. Hamit Demir,  şirket olarak konut alıcısını olumsuz etkileyen sözkonusu zam ve faiz artışlarını müşterilerine yansıtmayarak kendi bünyelerinde tolore ettiklerini söyledi.
 
Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, konut satışlarında artan faizler kadar döviz kurlarındaki dalgalanmaların da önemli bir etken olduğunu kaydetti. Hamit Demir, “Türkiye’de yaşanan birçok olumsuz etken dövizi ve konut sektörünü olumsuz etkiliyor. Ancak ben sürecin geçici olduğuna inanıyorum. Konut sektörünü, faiz oranları da tetikliyor. Sonuçta bizler konutlarımızı kredili oranlarla satıyoruz. Dolayısıyla inşaat sektörü faizler konusunda hassas davranıyor” dedi.
 
 “Yatırımcılar KDV’yi de düşünecekler”
 
Konut açığının hala sürdüğü Türkiye’de konutların uygun fiyatlarla satıldığını anlatan Hamit Demir, ancak bu yıldan itibaren yatırımcıların konut alımında bir hususu daha göz önünde bulunduracağını söyledi. Demir “Türkiye’de 2014 yılında artık yeni uygulama çerçevesinde konutlara yüzde 18 KDV oranı eklenecek. Bu da ister istemez konut almak isteyenleri etkileyecek. Yatırımcılar daire satın alırken artan KDV’yi de düşünerek daha da seçici olacak” yorumunu yaptı. Müteahhitlerin düşük kar marjlarıyla proje geliştirdiklerini hatırlatan Demir, “Bugün Türkiye’de hiçbir firma yüzde 10 kar marjının üzerine çıkamıyor. Türkiye’de konuta ihtiyaç olduğu sürece bu rakamların değişeceğini düşünmüyorum” dedi. 
 
‘Satış Düştükçe Kalite de Düşer’
 
İnşaat sektöründe satış grafiği düştükçe konutlarda kalitenin de düşeceğine dikkat çeken Hamit Demir, Türkiye’de konut fiyatlarının düşmeyeceğini dile getirdi. Demir,  “ Sektörde zam yapmayan firmaların projenin kalitesini düşürdüklerini gözlemliyoruz. Biz Demir İnşaat olarak, bu düşüncenin tam aksine bir önceki projemizden daha güzelini nasıl yaparız diye düşünüyoruz ve bu perspektifle projeler geliştiriyoruz” dedi. 
 
‘Zamları bünyemizde tolore ediyoruz’
 
Sektörde yılda 3-4 kez beton ve demir gibi malzemelere zam geldiğini, bu zamların da doğal olarak konut fiyatlarına yansıdığını anlatan Hamit Demir, nitekim 2014 yılının başında demire yüzde 10, betona ise yüzde 20 seviyesinde zam geldiğini açıkladı. Demir İnşaat olarak inşaat ve yapı malzemelerine gelen zamları müşterilere yansıtmadıklarını kaydeden Hamit Demir, “Sektöre baktığımızda diğer inşaat ürünlerine de üst sınırı belli olmayan ve yüzde 10’dan başlayan zamlar geldi. Bu zamların birçoğunu biz kendi içimizde tolore edip, müşterilerimize yansıtmıyoruz” dedi.
 
‘Seçici Olmayan Alıcılar 2014’te Zor Duruma Düşebilir’
 
Konut almak için tüketicilerin en doğru zamanda olduklarını ifade eden Hamit Demir, “ 2014 yılının ilk çeyreğinde sektörde zam bekleniyor. Ancak üçüncü ve son çeyreğinde konuta ister istemez bir zam gelecek. Dolayısıyla konut almak isteyenlerin bu dönemi iyi değerlendirmeleri gerekiyor” yorumunu yaptı.
 
Tüketicilere konut alırken, araştırma yapmalarını ve markalı konut projelerini tercih etmelerini öneren Demir, güven arz etmeyen firmaların özkaynakları da olmadığı için, 2014 yılında tüketicileri zor duruma düşürebileceği uyarısında bulundu. Hamit Demir “Bizler bölgemizde ve sektörde 30 yıldır binlerce konutu tamamladık. Bizden konut alanlara hep kazandırdık. Yeni projelerimizle de kazandırmaya devam edeceğiz” dedi.  
 
Demir İnşaat Müşterileri Maldivlere Gidiyor
 
2014 yılı itibarıyla 30’uncu yılını kutladıklarını hatırlatan Hamit Demir, 30’uncu yıla özel benzersiz bir kampanyaya imza attıklarını da anlattı. Buna göre 14 Ocak 2014 tarihine kadar Demir Romance'den ev alan herkes, Jolly Tur'dan 5 bin TL'ye varan hediye çeki kazanıyor. Aynı zamanda yüzde 5 peşinatla ev sahibi olma imkanı sunan Demir Romance'den kampanya dahilinde ev alanlar, bu yıl tatillerini Maldivler, Phuket Adası veya Bodrum'da güneşlenerek ya da İsviçre, Slovenya veya Uludağ'da kayak yaparak geçirebilecek. 
 
Kampanya ile 1+1'e 2 bin TL, 2+1'e 3 bin TL, 3+1'e 4 bin TL, 4+1'e ise 5 bin TL verilen hediye çeki, tarih ve sezon kısıtlaması olmaksızın bir yıl içerisinde ister yurtiçi ister yurtdışı tatillerde kullanılabilecek. 

Paylaş:

HABERLER