Sağlık Sitesi|FacebookTwitterKünye|Hakkımızda|Basında YeniProjeler.com|Servisler|İletişim
ÜYE GİRİŞİ | KURUMSAL GİRİŞ

Yeni Projeler Logo
banner

İSTANBULANKARAANTALYAİZMİR

Vergi beyan süreleri uzatıldı

Vergi beyannamelerinin verilme süreleri uzatıldı. KDV beyannameleri için 2 Mayıs son gün.
Mail At
Vergi beyan süreleri uzatıldı

Gelir İdaresi Başkanlığı(GİB), Muhtasar Beyannameler, Damga Vergisi Beyannameleri ve Katma Değer Vergisi Beyannameleri ile Kurumlar Vergisi Beyannameleri verilme sürelerini uzattı.GİB’den yapılan açıklamaya göre, 24 Nisan 2017 günü sonuna kadar verilmesi gereken Muhtasar Beyannameler, Damga Vergisi Beyannameleri ve Katma Değer Vergisi Beyannamelerinin verilme süreleri 26 Nisan 2017 Çarşamba günü sonuna kadar, 25 Nisan 2017 günü sonuna kadar verilmesi gereken Kurumlar Vergisi Beyannamelerinin verilme süreleri 02 Mayıs 2017 Salı günü sonuna kadar uzatıldı.

FOREKS /Sözcü

Facebook’un yeni projesi beyin kontrollü yazı teknolojisi

Sosyal medya devi Facebook, beynimizle bilgisayarları kontrol etmemizi sağlayabilecek bir teknoloji üzerinde çalıştıklarını açıkladı.Facebook’un yeni projesi beyin kontrollü yazı teknolojisi

Facebook’un yeni projesi, “sessiz konuşma” yazılımıyla insanlara dakikada 100 kelime yazdırmaları şansı tanıyacak.

Proje henüz ilk aşamalarında ve başarılı olabilmesi için, beyin dalgalarını ameliyat müdahalesi olmadan saptayabilecek bir yeni teknolojiye ihtiyacı var.

SESİN HIZI VE ESNEKLİĞİNDE

Projeyi yöneten Facebook’un donanım araştırma laboratuvarı ‘Building 8’in yöneticisi Regina Dugan, şirketin bunu başarabilmek için hem donanım hem yazılım inşa ettiğini söyledi.

Proje için 60 bilim insanı ve akademisyen alındı.

Regina Dugan’a göre, projenin amacı rastgele düşüncelerimizi deşifre etmek değil:

“Hepimizin bir sürü düşüncesi var ve hangilerini paylaşacağınızı siz seçiyorsunuz. Biz işte bu düşüncelerin deşifre edilmesinden bahsediyoruz: Sesin hızı ve esnekliğine eş bir sessiz konuşma arayüzünden…”

ZUCKERBERG: BEYİN 4 HD FİLM BÜYÜKLÜĞÜNDE VERİYE SAHİP

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg de, kişisel sayfasından şu açıklamaları yaptı:

“Beyinlerimiz internetten saniyede dört HD film izleyebileceğimiz kadar büyük bir veriye sahip. Sorun, bilgiyi dışarı akıtmamız için en iyi yol olan konuşma, bilgiyi ancak 1980’li yıllardaki modemlerin verileri boyutunda dışarı iletebiliyor. Üzerinde çalıştığımız sistem, cep telefonunuzda mesaj yazma hızınınızın yaklaşık beş katı hızla ve doğrudan beyninizden yazmanızı sağlayacak.”

DERİ TEKNOLOJİSİ: ÇİNCE DÜŞÜNCEYİ İSPANYOLCA HİSSETMEK

BBC Türkçe’nin haberine göre, Facebook ekibindeki geliştiriciler, aynı zamanda insanların derileri aracılığıyla duymalarını sağlamak için çalışmalar yürütüyor.

Sistem derideki baskı noktalarını kullanarak bilgiyi iletiyor.

Dugan, “Çok uzak değil, bir gün, ben Çince düşündüğümde onu anında İspanyolca olarak hissedebileceksiniz” diye açıkladı ve ekledi: “Biraz korkutucu mu? Kesinlikle evet.”

Facebook’un bahsettiği teknoloji halihazırda mümkün kılınanların çok ama çok ilerisinde.

Bugünün teknolojisiyle sofistike beyin kontrolünü sağlamak ancak bilgisayarın çipini beyine yerleştirmekle olabilir.

Pazarda harici beyin-kontrol teknolojileri zaten mevcut ancak bunlar çok daha basit kalıyor.

Facebook’a göre, bu teknolojilere ulaşmak için beyin aktivitelerini saniyede yüzlerce kez ölçecek yeni ve müdahalesiz sensörler geliştirilmeli.

SÖZCÜ


Dev TOKİ projesine iptal kararı çıktı

Zeytinburnu sahilinde bulunan eski Tank Bakım Fabrikası´nın arazisini konut, ticaret ve turizm alanına çeviren imar planları İstanbul 5. İdare Mahkemesi tarafından oybirliği ile iptal edildi. Dev TOKİ projesine iptal kararı çıktı

Eski Tank Bakım Fabrikası´nın bulunduğu arazi, askeri alandan çıkartıldıktan sonra ticaret, konut, turizm fonksiyonlarının yer alacağı binaların yapılması için plan değişikliği yapılmıştı. Arazi TOKİ tarafından gelir paylaşımı usulüyle Özak GYO´ya ihale edilmişti.

OYBİRLİĞİ İLE İPTAL EDİLDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 19 Kasım 2013 onaylanan planlar, TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi ve Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından “bölgenin sosyal ve teknik donatı dengesini bozması, kamuya açık bir donatı alanını ortadan kaldırması, plan bütünlüğü ve plan kademelenmesi ilkelerini göz ardı etmesi” gerekçeleri ile yargıya taşınmıştı. 3 yıldır devam eden davada İstanbul 5. İdare Mahkemesi, Bakanlık tarafından onaylanan plan değişikliğinde, “şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına, kamu yararına ve hukuka uyarlık bulunmadığını” belirterek oybirliğiyle planın iptaline karar verdi.

“KOMŞUYU BİLE BOZACAK ORANLARDA İŞLEV VERİLDİ”

İstanbul 5. İdare Mahkemesi´nin kararında “Kendi sınırları dışındaki komşu Turizm Merkezi Alanın tamamının turizm amaçlı kullanım özelliğini bile bozacak oranlarda” konut ve ticaret işlevlerine yer verildiği belirtildi. Askeri alan olarak kullanılan parsellerin öncelikle sosyal ve teknik altyapı olarak planlanması gerekirken, Ticaret, Konut ve Turizm Alanı işlevleri verildiği belirtildi. Planların nüfus yoğunluğuna neden olacağı, bunu trafik ve altyapı yetersizliklerine neden olacağının belirtildiği kararda, `getirilen yapılaşma haklarının ve özellikle 70 metre yükseklik verilmesinin daha yüksek yapılaşma taleplerine´ neden olacağı ifade edildi.

DHA/Sözcü


Tekfen İnşaat, Expo Turkey by Qatar’ın Altın Sponsoru oldu

Tekfen Holding’den Katar çıkarmasıTekfen İnşaat, Expo Turkey by Qatar’ın Altın Sponsoru oldu

Tekfen Holding , Katar Expo’nun en büyük ödülü olan  “Business of the Year” ödülüne layık görüldü.

Türkiye ve Katar arasındaki stratejik ortaklığı güçlendirmek, daha etkin bir ticari işbirliği oluşturmak amacıyla 19-21 Nisan tarihleri arasında Doha’da gerçekleştirilen Expo Turkey by Qatar’da Tekfen İnşaat, “Altın Sponsor” olarak yer aldı. Türkiye’den Tekfen Holding’in yanı sıra QNB Bank, Turkuvaz Medya,  Türk Hava Yolları, Kuzu Grup, CommercialBank - Abank ve Sheraton Doha'nın katıldığı etkinlik, Türkiye ve Katarlı katılımcıların yoğun ilgisiyle gerçekleşti.

Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen fuarda, 2005 yılından beri Katar’da aralıksız çalışarak toplam 4,7 milyar ABD doları iş hacmine ulaşan Tekfen Holding’in üst yönetimi de hazır bulundu. Tekfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin, Tekfen Holding Grup Şirketler Başkanı Osman Birgili ve Holding Başkan Yardımcıları’nın tam kadro olarak katıldığı fuarda Tekfen Holding, Taahhüt, Tarımsal Sanayi ve Gayrimenkul Geliştirme olmak üzere tüm iş kollarıyla birlikte yer aldı.

Tekfen Holding,  Katar’daki başarılı projeleri sebebiyle Katar Expo’nun  en büyük ödülü olan  “Business of the Year” ödülüne layık görüldü.

Osman Birgili , “Al Khor Expressway, 60 yıllık tarihimizde tek seferde imzaladığı en büyük sözleşme”

Fuarda konuşan Tekfen Grup Şirketler Başkanı Osman Birgili “Katar, günümüz global piyasasında çalışılabilecek en doğru ülkelerden birisi. Biz de hayata geçirdiğimiz 7 projeyle ülkeye değer sağlıyor olmaktan büyük gurur duyuyoruz. 12 yıllık kesintisiz deneyimimiz bugün geldiğimiz noktada bölgeyi çok iyi tanımamız için bize önemli avantajlar sağladı. 2016 yılı sonunda imzaladığımız 2,1 milyar ABD Doları tutarındaki Al Khor Expressway ve 2017 başında imzaladığımız 343 milyon ABD Doları tutarındaki FIfth Precinct Stadium projeleri ile ülkedeki varlığımızı daha da güçlendirdik. Al Khor Expressway projesi, Tekfen İnşaat’ın 60 yıllık tarihinde tek seferde imzaladığı en büyük sözleşme olma özelliği ile de ayrıca büyük bir önem taşıyor.” dedi.

Levent Kafkaslı, “Deneyimimizi Katar Ulusal Vizyon 2030 için etkin kullanacağız”

Tekfen İnşaat Genel Müdürü Levent Kafkaslı ise, Katar’ın sürdürülebilir büyüme yönünde önemli adımlar atan, canlı ve enerji dolu bir ülke olduğunu belirterek, “Tekfen olarak, Azerbaycan’la birlikte en büyük yurtdışı pazarlarımızdan olan Katar, 12 yıldır keyifle iş yaptığımız, çalışmaktan ve geleceğini inşa etmekten onur duyduğumuz ülkelerden birisi. Ülkede inşa ettiğimiz boru hatları, endüstriyel tesis ve otoyol projeleriyle Katar'ın ekonomik ve sosyal gelişiminde rol almaktan gurur duyuyoruz. Yakın dönemde üstlendiğimiz iki yeni projeyle Katar'daki varlığımızı daha da güçlendirecek olmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi. Kafkaslı, önümüzdeki dönemde sahip oldukları deneyimi "Katar Ulusal Vizyon 2030" hedefleri doğrultusunda daha etkili bir şekilde kullanacaklarını belirtti ve mevcut konjonktürde büyük bir potansiyele sahip olan Katar'ı, günümüz global piyasasında çalışılabilecek en doğru ülkelerden biri olarak değerlendirdi.

Tekfen’den Katar’da 2,4 milyar dolar tamamlanmış iş hacmi

2005 yılından bu yana Katar’da Ras Laffan-Mesaieed Etan Gazı Boru Hattı, Umm Bab-Mesaieed Ham Petrol Boru Hattı, QAPCO Düşük Yoğunluklu Po­lietilen Tesisi (LDPE3), Katar Kuzey Otoyolu, 2. ve 3. Paketler, Merasim Yolu, Katar Kuzey Otoyolu, Ek İşler ve Katar Kuzey Otoyolu Yanyollar ve İlave Kavşaklar Projesi olmak üzere 7 ayrı projede toplam 2,4 milyar ABD doları tutarında tamamlanmış iş hacmine ulaşan Tekfen, hayata geçirdiği alt yapı projelerine ek olarak ülkeye üst yapı anlamında da değerli projeler kazandırmaya devam ediyor. 

Türkiye’nin stratejik partneri; Katar

Taahhüt, Tarımsal Sanayi ve Gayrimenkul Geliştirme olmak üzere üç ana başlık altında faaliyetlerini sürdüren, Türk iş dünyasının önde gelen temsilcilerinden Tekfen’in 12 yıldır faaliyet gösterdiği Katar; ülkemiz ile örtüşen stratejik vizyonu sayesinde önemli bir stratejik partner olarak varlık gösteriyor. Ülkemiz ile Katar’ın süregelen olumlu siyasi ve ekonomik ilişkilerini daha da güçlendirmeyi amaçlayan Tekfen, son olarak imzaladığı Al Khor Expressway oto­yolu ve Tekfen-Al Jaber Engineering Ortak Girişimi olarak inşa edeceği Fifth Precinct Stadium projeleri ile ülkenin prestij işlerine imza atmaya devam ediyor.


MiaVita Beytepe Projesi Görücüye Çıkıyor

Ankara Beytepe’de yükselen MiaVita Beytepe Projesi, 22 Nisan’da gerçekleştireceği lansman ile yaşam standartlarını zirveye taşımak isteyenler ile buluşuyor. MiaVita Beytepe Projesi Görücüye Çıkıyor

Bilkent, İncek, Çayyolu, Ümitköy ve üniversitelere yakınlığı ile dikkat çeken proje, sosyal donatı alanları, rezidans hizmetleri ve spor alanları ile benzerleri arasında fark yaratıyor. 22 Nisan’da lansmana özel fiyatları ile saat 13.00’de düzenleyeceği organizasyonda tanıtımını gerçekleştirecek olan MiaVita Beytepe Projesi, eşsiz bir deneyim yaşamak isteyenleri ağırlayacak. Resim sergisi ve perküsyon şov ile misafirlerine unutulmaz bir gün yaşatacak olan proje, lansmana özel fiyatları ile de konut sahibi olmak isteyenleri buluşturacak.

MiaVita Beytepe

1+1, 1+1 loft, 2+1 ve 3+1 seçenekleri bulunan MiaVita Beytepe Projesi, Ankara’nın en gözde yerleşim merkezleri arasında yer alan Beytepe’de yükseliyor. Akaryakıt sektöründe 30 yılı aşkın tecrübesi bulunan Anadolu Akaryakıt ve Ticaret Ltd. Şti. güvencesi ile yükselen MiaVita Beytepe Projesi, toplam 5 bin metre kare parsel alanda konumlandırılmakta. Toplam 114 adet daire bulunan MiaVita Beytepe’de, cep sineması, sauna, yüzme havuzu ve otopark hizmetleri de konut sahibi olanlara ayrıcalık olarak sunuluyor. Hacettepe Üniversitesi’ne 5.8, Bilkent Üniversitesi’ne 5.9, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne 14, Başkent Üniversitesi’ne 11 km uzaklıkta olan proje Haziran 2018’de teslim edilecek.


Aden Ballıkpınarı Proje Detayları ve Özellikleri Açıklandı

İnşaat sektöründeki yenilikçi vizyonunu hayata geçirdiği projelere yansıtan Lejant Proje, müşterilerine mimari çözümlerden proje geliştirmeye, finansman yönetiminden işletmeye kadar 360 derece hizmet sunuyor. Aden Ballıkpınarı Proje Detayları ve Özellikleri Açıklandı

Bu bakış açısını Ankara’nın Gölbaşı Ballıkpınarı Köyü’nde hayata geçirdiği Aden Projesi ile bir üst skalaya taşıyan Lejant, proje kapsamında yatay yaşam konseptini, müstakil yaşam ayrıcalığına dönüştürüyor.

Aden Ballıkpınarı’nın Ankaralılara sunduğu 8 süper ayrıcalık;

Her sabah güzel bir manzaraya uyanmak,

Açık havanın tadını çıkararak bahçe kahvaltısı yapmak,

Bahçelerini özgürce dizayn edebilmek,

Doğadan kopmadan toprakla iç içe yaşamak,

Çocuklara özgürce oyun oynayabilecekleri alanlar sunmak

Hem şehir merkezine yakın hem de doğanın tam kalbinde olmak,

Mangal keyfini sonuna kadar yaşamak ve misafirlere yaşatmak,

Eve gitmek için sabırsızlanmak.

Bugüne kadar hayata geçirdiği projelerle önemli başarılara imza atan Lejant Proje, inovatif yaklaşımıyla sektörde fark yaratmaya devam ediyor. Bu yaklaşımın son ürünü olan ve Ankara’nın Gölbaşı Ballıkpınarı Köyü’nde hayata geçen Aden ise yatay yaşam konseptini müstakil yaşam ayrıcalığına dönüştürüyor.

Aden, villa konseptine yeni bir soluk getirdi

Dalgıç GY ve Lejant ortaklığıyla hayat bulan Aden, 2+1’den 5+1’e kadar geniş seçeneklerle sunulan villalar ve farklı mimarisi ile dikkatleri üzerine çekiyor. Ferah mimarisini geniş tavanlarla gösteren benzersiz proje de; evin içinde sayılabilecek şekilde tasarlanan havuzlar ve özgür kullanım imkanı sunan bahçeler de bulunuyor. Sosyal donatıları ve yeşil alanları ile doğanın içinde yaşama fırsatı sunan Aden Ballıkpınarı; Mogan Gölü ve Eymir Gölü ile Beynam ormanları tarafından çevreleniyor. Kent merkezine 20 dakikalık mesafede yer alan Aden Ballıkpınarı’nda trafik sorunu yaşanmadığı gibi 7/24 profesyonel güvenlik hizmetiyle huzurlu bir yaşamın kapılarını konukları için açıyor.

2. etap 2017 yazında teslim

Birinci etabı 29.000 metrekare üzerine inşa edilen 32 konuttan oluşan Aden, yüzde 90 doluluk oranıyla yaşamı bir bütün olarak kucaklıyor. 2. etap ise 39.000 metrekare üzerine inşa edilen 6 farklı tipte 46 konuttan oluşan Aden Ballıkpınarı’nın 2017’nin yaz aylarında sahiplerine teslim edilmeye başlanması hedefleniyor
EMLAK KONUT PROJELERİ
PROJELERDE SON DURUM

Osman Cihad Esen
cihad.esen@yeniprojeler.com

Isı Yalıtımıyla Enerji Tasarrufu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Kat karşılığı inşaat sözleşmelerinde dikkat edilmesi gereken hususlar

Fatih Karakaş
fatih.karakas@kentselplatform.com

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Av.Cihat Demirbağ
avukat@cihatdemirbag.com.tr

Kentsel Dönüşümde 2016 Kira Yardım Miktari Arttı

Yüksek Mimar Müge Turgay Karamuk
mugeturgay@mugeturgaymimarlık.com

Bir Mimar Açısından Kentsel Dönüşümyeni konut projeleri iphone da


Haritada konut projeleri


KREDİLER


DEKORASYON


ENERJİ SEKTÖRÜ