Konut Kredisi Faizlerinin Seyri Bugün Belli Olacak

16 Ocak Çarşamba günü Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplanacak ve 2019’un ilk Para Politikası Faizleri belirlenecek. Piyasalarda, bankalardan kredi kullanmak isteyen vatandaş merkezin karına kilitlendi. Kararın akşam saatlerinde açıklanması bekleniyor.
Konut Kredisi Faizlerinin Seyri Bugün Belli Olacak

Karar Ne olur?

Aralık ayında %0.40 düşüş olarak açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) sonrasında 2018 yılı tüketici fiyat artışı %20.30 olarak neticelendi. Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) de yılı %33.64 artış ile kapattı.

Piyasaları ve vatandaşı rahatlatmak için birçok sektörde KDV indirimleri, esnaflara kredi desteği, kredi kartı borçlarına refinansman olanakları sağlandı.

Bu gelişmeler ışığında Merkez Bankası’nın bugün açıklayacağı politika faizleri merakla bekleniyor. Ekonomistlerin tahminleri merkezin sıkı para politikasına devam ederek faizlerde indirime gitmemesi yönünde.

Konut Kredisi Faizleri Karardan Nasıl Etkilenir?

Bankaların kredi faiz oranları repo faizlerinden ve risklerden direkt olarak etkileniyor. Ekonomik gelişmelere göre zaman zaman kısa vadelerdeki kredilerde faizlerini biraz daha esnek seviyelere çekebilen bankalar uzun vadeli konut kredisi gibi kredi ürünlerinde risklerden ötürü kredi faiz oranlarını Para Politikası Faizlerine paralel şekilde hareket ettiriyor.

16 Ocak’ta merkezin faiz indirimine gitmesi durumunda bankaların konut kredisi faiz oranlarının hızla düşüş göstermesi tahmin ediliyor. KrediPazari.com karara ilişkin beklentileri araştırdı. Tahminlerin çoğu gibi faizlerde değişikliğe gidilmezse, konut kredisi faiz oranlarının yavaş da olsa düşüş trendinde devam etmesi tahmin edilse de ciddi düşüşler beklenmiyor.

Merkez Bankası’nın 13 Eylül 2018’de gerçekleştirdiği faiz artırımından bir gün önce bankaların konut kredisi faiz oranları ortalaması %2.47 seviyesindeyken karar sonrası konut kredisi faiz ortalaması %2.68’e ulaştı.

Politika Faizlerinin Yakın Dönemi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2018’in Ağustos ayından sonra döviz kurunu dengelemek adına ciddi faiz artışları gerçekleştirdi. Özellikle 2018’in Eylül ayında gerçekleştirilen PPK toplantısı sonrası politika faizini %17.75’den %24’e 6.25 baz puana çıkararak sürpriz bir karara imza attı. Dolar kuru karar sonrası 6.43 TL seviyelerinden 6.01 TL seviyelerine kadar hızlı bir düşüş yaşadı. Bu tarihten sonraki PPK toplantılarında faiz kararını sabit tutan Merkez Bankası'nın 2019’un ilk PPK toplantısında faiz indirim kararı vermesi tahmin edilmediği gibi faiz artırımı da olası görünmüyor.

Karar Öncesi Konut Kredilerinde Son Durum

Merkez Bankasının kararı öncesinde bankaların 120 ay vadede konut kredisi faiz oranları ortalaması %2.28 seviyesinde. Konut sektörü ile anlaşmalı faiz oranları hariç konut kredilerinde görülen alt seviye %1.89 üst seviye ise %2.8 aralığında.


Paylaş:

Konut Kredisi
Reklam

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Başarılı Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Örneği Freiburg Vauban Projesi
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2019-03-11 15:48