Ayşe Fügen Arda'dan konut kampanyası ile dikkat çekici açıklamalar geldi

Ayşe Fügen Arda 31 Ekim'e kadar sürecek olan konut kampanyası ile ilgili değerlendirmeler de bulundu
Ayşe Fügen Arda'dan konut kampanyası ile dikkat çekici açıklamalar geldi

Türkiye için kazanç vakti kampanyası hakkında gayrimenkul sektörünü ve konut arz fazlasını değerlendiren Ayşe Fügen Arda şu açıklamalarda bulundu:

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından desteklenen konutta yeni indirimlerin ve kampanyaların yaşanacağı bir döneme giriliyor. Çok sayıda firma ve dernek de destek veriyor. Özellikle durgunluk ve hatta gerileme yaşanan sektöre hareketlilik getireceği kesin. 31 Ekim'e kadar devam edecek olan bu süreçte hem fiyatların hem de faizlerin düşürülmesi alıcı ve satıcı tarafında nasıl etki yaratacak?

Öncelikle, ülkemizde ciddi derecede bir konut stoğunun biriktiğini kabul etmemiz gerekiyor. Konut sektörü geçtiğimiz yıllar içerisinde ciddi anlamda bir büyüme kaydetti ama bu plansız bir büyümeydi ve plansız da bir arz ortaya çıkardı. Artık talep arzı karşılamıyor. Buna birçok sebep sayılabilir ama çok basit şekilde; yıllar içerisinde üretilen konutların satışları sürekli olarak kayarak gerçekleşti ve sonuç olarak bu da bir şişkinlik yarattı. Bazı istatistiki bilgilerde yapı kullanma izni verilen daire sayıları sanki satılmış gibi gösteriliyor ama aslında rakamların örtüşmediği görülüyor. Şimdi krizle birlikte sektördeki durgunlaşma gerilemeye doğru gidiyor. Şunu da söylemek gerekir ki, yaşadığımız sorun daha çok alıcıları değil, satıcıları ilgilendiriyor. Özellikle yap-satçı firmalar ellerindeki daireleri satamadıkça, bu süreçte en ciddi yarayı alacak gibi gözüküyor. Projeden konut satanlar görece daha rahat durumda.

Bugün Türkiye genelinde 600 bin adet konut stoğunun yanı sıra alınan 1.5 milyon ruhsatla birlikte bu sayının 2 milyonu geçeceği hatta geçtiği bir gerçektir. Fiili stok rakamının 600 binde kalması için bile mevcut ruhsatı alınmışların tamamının satılması gerekiyor. Bu da 1.5 milyon hedefinin gerçekleşmesine bağlı. Açıklanan konut kampanyası sadece markalı diyebileceğimiz belli firmalara ait 100 bin konutu kapsıyor. Peki geriye kalan konut stoğu ne olacak? 2. el dairelerin satışları nasıl gerçekleşecek? Yani bir anlamda, soruna daha genel bakmak ve radikal kararlar alınması gerektiği çok açık. Aksi taktirde bu kampanyalar küçük bir kesme hitap ederek daha uzun yıllar devam eder ve sektördeki kan kaybı çok daha vahim sonuçlar doğurabilir. Unutmamak gerekir ki, konut sektörü ekonomik gelişmelerden hızlı etkileniyor ama geç reaksiyon gösteriyor! '' 

Peki Ayşe Fügen Arda Kimdir?Ne iş yapar?

Uluslararası birçok şirkette Satış&Pazarlama Müdürü ve Genel Müdür koltuğuna oturan Ayşe Fügen Arda; 27 yıllık çalışma hayatı boyunca satış, pazarlama, finans ve yatırım konularında edindiği uzmanlığını, “Coldwell Banker Baras” çatısı altında sürdürüyor. “Lüks Konut Uzmanı” olarak.

Arda, özel bir ruha sahip olan, farklı, sıra dışı ve lüks mülklerin doğru pazarlanması gerektiği vizyonuyla Los Angeles, Miami ve Barcelona’da aldığı Lüks Konut Satış Uzmanlığı eğitimlerinin ardından kendi liderliğinde ödüllü ekibiyle dünya lideri bir markanın çatısı altında hizmet sunuyor.


Paylaş:

Emlak Gündemi

Ev sahibi olurken evin konumu, oda sayısı, yapının yaşı, otoparkı, sosyal imkânları gibi dikkat edilen birçok konu var. Ancak bazı insanlar bunlarla birlikte komşularını da önemsiyor ve ünlülere komşu olabilmek için milyonlar veriyor. ‘Ev alma komşu al’ Lüks Emlak Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, “Ünlülerle komşu olmak isteyen birçok müşterimiz oluyor. Aynı sitede, apartmanda yaşamak ya da villalarına yakın olmak istiyorlar. Ev alma komşu al sözünü gerçeğe dönüştürüyorlar ve evden daha çok komşularını önemsiyorlar” dedi. Değeri artıyor Ünlü isimlerin yaşadığı bölgelerde ev fiyatları ve kiralarının arttığını belirten Başaran, “Bu evlere ilgi büyük oluyor. Sanat, cemiyet, iş dünyasından isimlerin semtlerinde ev istiyorlar. Hatta mülk sahiplerine bu evler için değerinin üstünde ücretler teklif ediyorlar” dedi. Ünlülerin hayranları, özellikle havuz, spor salonu, bahçe gibi ortak alanlarda tanışabilme umuduyla bu evleri tercih ediyor. En çok Tarkan soruluyor En çok sorulan isimlerin başında Koronavirüs tedbiri alıp Almanya Köln sınırı Alzey kasabasında 3 milyon TL'ye lüks villa satın alıp orada yaşayan Tarkan, Kanlıca’da yalıda oturan Sezen Aksu, Acarkent’teki Demet Akalın, Bahçeköy'deki ultra lüks villasıyla Ajda Pekkan ve Ulus’ta oturan Murat Boz, Beykoz Konaklarında oturan Sibel Can ve Ferhat Göçer de geliyor. Yine Acun Ilıcalı, Gülben Ergen, Burak Özçivit, Fahriye Evcen çifti, Kıvanç Tatlıtuğ, Çağatay Ulusoy da en çok merak edilenler arasında. Öte yandan boğazda özel tekne turları düzenleyip kim hangi yalıda oturuyor diye geziler bile yapılıyor.

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Başarılı Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Örneği Freiburg Vauban Projesi
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2020-07-25 11:05