Modern Mobilyanın Öncüleri: Koltuk Modelleri

Salon ve oturma odalarının günlük yaşantımızda önemli bir yeri var.
Modern Mobilyanın Öncüleri: Koltuk Modelleri

TV izlediğimiz, dinlendiğimiz, misafir ağırladığımız, arkadaş sohbetleriyle keyifli vakitler geçirdiğimiz ve hayatımıza güzel anılar dahil ettiğimiz bir alan. Bu sebeple salonda kullandığımız mobilyalar ayrı bir öneme sahip. Şıklığı, tarzı, kalitesi, fonksiyonel özellikleri ve konforuyla bizi yansıtır. Kısacası, sayısız alternatife sahip olan koltuk modelleri aslında bir evin ana dekorasyonuna yön veren en önemli parçalardan biridir. Salondaki kullanılan diğer mobilyaların dekorasyonu, koltuk modellerine göre tamamlanır.

Berjer, ikili koltuk, üçlü koltuk ve dörtlü koltuk seçenekleri arasından evinizin dekorasyonuna en uygun mobilyayı iyi analiz edip, yaşam alanınızda farklılık yaratabilirsiniz. Sezon trendlerine uygun modelleri inceleyerek size en çok hitap eden işlevsel koltukları bulacağınızdan eminiz.

 

Koltuk Seçerken Bunlara Dikkat!

 

Salon dekorasyonunda değişiklik yapmak istiyorsanız ve bir önceki aldığınız koltuk gibi yanlış kararlar vermek istemiyorsanız dikkat etmeniz gereken noktaları önceden belirleyin.

  • Koltuk modellerinde genel olarak fırınlanmış gürgen ve kayın ağaçları kullanılıyor. Yine de sağlam olmayan malzemelerle yapılmış koltuklar da var, maalesef. Uzun yıllar evinizde olacak koltuğun kalitesini mutlaka gözden geçirin. İlk olarak, almayı planladığınız koltuğun tasarımını beğendiyseniz kalitesi ve hangi malzemelerden üretildiği hakkında bilgi alın.
  •  Son zamanlarda koltuk kumaşlarında deri, keten veya nubuk kullanılıyor. Gün içinde koltukların üzerinde sürekli bir şeyler atıştırmak, hepimizin alışkanlığı haline gelmiş durumda. Bir şey yerken veya içerken küçük kazalar olabilir. Koltuğun kolay silinebilir yapıda olması, bu gibi kazalarda kumaşınızda kalıcı bir leke bırakmaz.
  • Gün içinde en çok zamanın geçirildiği koltuklar, aynı zamanda dinlendiren köşelerdir. Dolayısıyla oturum minderlerinin konforu size hitap ediyor olmalı. Minderlerde kullanılan süngerlerin oturum sertliği ve yay içermemesi, uzun yıllar kullanacağınız bir mobilyaya sahip olmanızı sağlar. Minderlerde kullanılan malzemeleri asla göz ardı etmeyip, satıcınızdan detaylı bilgi isteyin.
  • Koltukların ayak tipi, yerden yüksek mi olsun yoksa yere yakın mı? Bu sorunun cevabını mutlaka önceden vermiş olun. Ayrıca koltuk ayaklarındaki tasarımın diğer mobilyalarınızla uyumlu olmasına dikkat edin. Örneğin; TV ünitesinin ve masanın ayakları avangarde tasarıma sahipse koltuk ayakları spor olmamalı.
  • Koltuk fiyatlarının analizini iyi yapın. Beğendiğiniz koltuk modellerinin fiyatlarını karşılaştırın ve ona göre karar verin. Unutmayın; mobilyaların fiyatları kalitesine, malzemesine ve tarzına göre değişiklik gösterebiliyor.

 

İkili Koltuk mu, Üçlü Koltuk mu?

 

İkili veya üçlü koltuğun kullanıldığı İskandinav tarzı salon dekorasyonu son zamanlarda revaçta. Ayrıca küçük veya büyük salonların, herhangi bir koltuk takımı gerekmeden kolayca dekore edilmesini kolaylaştırıyor.

İkili koltuklar da üçlü koltuklar da oldukça ilgi gören modellerdendir. Maksimum konfor ve özgürlükten yana isenız mekanizmalı koltuk modellerini değerlendirmeye alabilirsiniz. Ayaklarınızı uzatıp, kendinizle baş başa kalacağınız zamanlar yaratmak hoşunuza gidecek. Minimalist yaşam tarzına sahipseniz ikili veya üçlü koltuğunuzun yanında küçük sehpalar kullanabilirsiniz. Zemini tamamen kaplamayacak küçük bir halı, birkaç obje, güzel bir aydınlatma, dekorasyonunuzdaki sadeliğe eşlik edebilir. Ortama bir berjer rahatlığı dahil ederek alternatif bir oturma alanı da ekleyebilirsiniz.

2021 yılı itibariyle mobilya modasında en çok kullanılan renkleri, ikili veya üçlü koltuğunuza yansıtabilirsiniz. İç açıcı ekrular, zamanın ötesinde antrasitler, modası hiç geçmeyen ceviz tonları, çekici etkisiyle lacivertler, sıra dışı kahveler son zamanların en popüler renkleri. Hangi rengi seçeceğinizi önceden kararlaştırın. Tercih edeceğiniz berjer rengini salonunuzdaki yan sehpanın rengiyle veya halıda yer alan renklerin biriyle takım yapabilir, tatlı bir uyum yakalayabilirsiniz. 

 

Geniş Evlere Geniş Alternatifler: Dörtlü Koltuk Konforu

 

Kalabalık ev ortamından hoşlanmıyorsanız ve zamanınızı göz yormayan detaylarla geçirmek istiyorsanız dörtlü koltuklar iyi bir alternatif. Salonun tüm şıklığını, konforunu ve kalitesini sadece dörtlü bir koltukla yansıtabilirsiniz. Dörtlü koltuk modelleri arasında klasik izleri taşıyan koltuklar da var, mobilya modasının en gözde tarzı olan country ve chester koltuklar da var. Dörtlü koltukların tarzı nasıl olursa olsun, kullanım amacı oldukça fazla. Gece uyku tutmadığında salona geçip yatağınızın konforunu bulabilirsiniz. Eğer evinizde misafir odası yoksa, misafiriniz için de harika bir uyuma alanına dönüşebilir. Tercihinizi dörtlü koltuklardan yana kullanacaksanız, size sadece rengini ve tarzını belirlemek kalıyor.

 

Tek Başına Oturmanın Rahatlığı: Berjer

 

Berjerler, salonda tek başına oturma rahatlığı sunan tekli koltuklardır. Ev kalabalık olduğunda ise hiç şüphesiz herkesin oturmak isteyeceği bir köşe olur. Hatta çıtayı yükseltip, berjerde uzananların sayısı da azımsanmayacak kadar fazla. Ev dekorasyonunuza göre mobilyanızı şık bir tekli koltukla tamamlamak, en güzel alternatiflerden. Üstelik fonksiyonel özellikleriyle ayaklarınızı rahatça uzatabileceğiniz alanlar yaratmanızı sağlar. Berjer alırken, sahip olduğunuz koltuğun rengiyle aynı olmamasına dikkat edin. Ortama biraz hareket, biraz ışıltı katmak için farklı bir renk tercihi yapabilirsiniz. Mesela; tatlı hardallar, asil hakiler, sıcak kahveler renk konusunda size yardımcı olabilir.

 

Koltuk Fiyatları Her Kesime Hitap Ediyor!

 

İkili koltuk, üçlü koltuk, dörtlü koltuk veya berjer almayı plânlıyorsanız size güzel bir haberimiz var. Koltuk modelleri her kesime ve her bütçeye hitap ediyor. Kalitesi, kullanılan malzemesi, kumaşı, tarzı, fonksiyonelliği, koltuk fiyatlarını belirleyen başlıca özellikler. Yaklaşık 2.000 TL’den 10.000 TL’ye kadar fiyatlarda değişme oluyor. Yani bütçenize uygun ve tarzınızı yansıtacak mobilyayı mutlaka bulacaksınız. 

 

Kafanız Hâlâ Karışıksa Alternatifleri Arttırın!

 

Hâlâ koltuk modelleri arasından bir tercih yapamadıysanız Engince Mobilya’nın sayısız seçeneklerine göz atabilirsiniz. Klasik tasarımların modern çizgilerle buluştuğu koltuk modelleri, çevreye zarar vermeyen tamamen doğal malzemelerden üretiliyor. Tüm ürünler konforunuz düşünülerek tasarlanıyor ve sizlerle buluşturuluyor. Kullanılan kumaşların kalitesi, yumuşak oturumlu minderleri, şıklığından ödün vermeyen tasarımları ile mobilya modasının öncü koltuklarına Engince Mobilya farkıyla sahip olabilirsiniz.


Paylaş:

Dekorasyon


Notice: Undefined index: Dosya in /home/yp/public_html/icerik.php on line 331