Alet Çantanızın Vazgeçilmezi: Matkap

Maktap alırken nelere dikkat edilmeli?
Alet Çantanızın Vazgeçilmezi: Matkap

Bir şeyleri tamir etmeyi seviyor, tadilatlarınızı kendiniz mi yapıyorsunuz? Evinizin dekorasyonu için aldığınız tabloları asmak ya da kitaplığınızı monte etmek için duvarınıza delik açmanız mı gerekiyor? Aldığınız ürünlerin montajını kendiniz yapmaktan mı hoşlanıyorsunuz? Yaptığınız işin sizi yormamasını ve sağlam olmasını mı istiyorsunuz? İhtiyacınız olan, alet çantanıza bir matkap eklemek.

 

Elbette yalnız küçük işler için değil, profesyonel düzeyde yapacağınız işlerde de size uygun bir matkap ile duvar, metal, ahşap ya da plastik fark etmeksizin dilediğiniz yüzeye oldukça pratik şekilde delik açabilir, vidalama ve hatta zımparalama yapabilirsiniz.

 

Duvar Delmek için Usta Çağırmayın

 

Ev aletleri arasında özel bir yeri olan matkabınızı hemen her iş sahasında kullanabilmenizin yanında, evinizdeki basit işleriniz için de edinmek isteyebilirsiniz. Hem iç hem dış mekanlarda delme, kırma, vidalama ve zımparalama işlemleri için alacağınız makineniz, sizi duvar delmek gibi basit bir iş için bile usta çağırmaktan kurtarır. Raf, panjur ve mobilyalarınızın montajında en sadık yardımcınız olan matkabınızla kısacası evinizin tüm bakım, onarım, yenileme işlerini kendi ellerinizle yapabilirsiniz.

 

Matkabınızı Seçerken Kıstasınız Ne Olmalı?

 

Kendi evinizi dekore etmekten, profesyonel düzeyde bir inşaat işine kadar hemen her alanda kullanılan matkabınızı alırken size en uygun olanı seçmelisiniz. Peki nasıl? Gelin matkabınızın özelliklerini daha yakından inceleyelim…

 

Hız kontrolü: Matkapların çoğu, dönüş hızını ayarlayabilmek için bir tetikleyiciye sahiptir. Tetikleyicilerin bazıları devir ayarına sahipken bazıları ise tetiğe basma gücünüze göre dönme hız ayarını yapar. Küçük delikler açmak ve vidalama yapmak için hassas hız kontrolüne ihtiyaç duyulduğundan, devir hızı yüksek bir makine edinmeniz gerekiyor. Büyük delikler açmak için ise doğru seçim, dönüş gücü düşük ancak yüksek torklu bir matkaba sahip olmak.

 

Anahtarlı ve anahtarsız mandren: Mandren, matkaba takılacak uçları sıkıştıran ve yerinden oynamasını engelleyen kıskaca deniyor. Anahtarlı mandrenler bir anahtar sayesinde sıkılırken, anahtarsız matkaplarda mandren saat yönünde döndürülerek elle sıkılıyor. Mandrene takacağınız uçların beton, metal ve ahşap yüzeyler için farklı olduğunu unutmamanız gerekiyor.

 

Çift yön: Tetikleyicinin üzerinde yön belirleyici bir anahtar bulunuyor. Bu anahtar ile delme işlemi yaparken saat yönünü, sökme işlemleri yaparken ise saat yönünün tersini seçiyorsunuz. Bu sayede vida ve benzeri tutturucuları takmanız ve çıkarmanız mümkün oluyor.

 

Kablosuz, kablolu ve şarjlı (akülü): Basit ev işleriniz için şarjlı matkap, hafif olması sayesinde ergonomik oluyor ve kolay manevra yapabilmenizi sağlar. Kablosuz olması sayesinde, örneğin yüksek yerde bulunan bir delme işlemi esnasında size hareket kolaylığı sunan şarjlı matkapların yüksek batarya gücüne sahip olanları, saatler boyu çalışmanızı da mümkün kılıyor. Bir güç kaynağı olmadan kullanamayacağınız kablolu matkap ise daima yüksek güç gerektiren kompleks projeler için ideal kabul ediliyor.

 

Darbeli Matkap mı Darbesiz Matkap mı?

 

Matkaplar aynı zamanda, darbeli ve darbesiz olmak üzere ikiye ayrılıyor. Ahşap, metal ya da plastik yüzeyleri delmek için darbesiz, duvar delmek için ise darbeli bir cihaz tercih etmeniz gerekiyor. Modu değiştirerek darbesiz hale de getirebildiğiniz matkapları daha çok şarjlı matkap kullanıcıları tercih ediyor. Darbe ayarlı makineniz ile çoğunlukla küçük delikler açmanız mümkün oluyorken, büyük delikler açmak için darbesiz özelliğini kullanmanız gerekiyor.

 

Matkap Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 

Cihazınızı kullanırken küçük de olsa iş kazalarına uğrama ihtimalinize karşılık bazı noktalara dikkat etmeniz önem arz ediyor. Öncelikle, delme ya da vidalama işlemi yapmadan evvel cihazınızın bir arızası olup olmadığını anlamak ve makinenizi yanlış bir ayarda kullanmamak için mutlaka son kontrollerinizi yapın. Yapacağınız işe uygun bir uç kullanın. Delme esnasında gözlerinizi korumak için bir iş gözlüğü ya da toz maskesi takın. Delme sonrası kullandığınız uç sıcak olacağından çıplak elle tutmayın, gerekirse bir eldiven kullanın.

 

Kullanım amacınıza uygun matkap marka ve modelleri için Koçtaş web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sizin için en ideal modeli en uygun matkap fiyatları ile sepetinize ekleyebilir, Koçtaş güvencesi ile en kısa sürede temin edebilirsiniz.


Paylaş:

Dekorasyon


Notice: Undefined index: Dosya in /home/yp/public_html/icerik.php on line 331