Konut Kredisi Taksidini Erteleyen Bankalar Hangileri? 2020-03-24

7 banka bu uygulamayı başlattı.
Konut Kredisi Taksidini  Erteleyen Bankalar Hangileri? 2020-03-24

Dün koronavirüsün ekonomik etkilerini hafifletmek için kamu bankalarının öncülüğünde yedi banka konut kredisi taksitlerini erteleme kararı aldı. Hangi bankalar kredi taksitlerini erteliyor?

 

Coronaviruse karşı sağlık ve toplumsal alanlarda alınan pek çok karara ekonomik tedbirlerde eklendi. Yeni kredi kullanacaklar için konut kredisi kullanımlarında peşinat indirimi, kredi koşullarındaki iyileştirmelerden sonra daha önce kredi çekmiş tüketiciler de unutulmadı. 

 

Salgın sebebiyle bireysel ve tüzel birçok iş veren ve işçi mali açıdan ciddi sorunlar yaşamaya başladı. Bunun ardından bankalar salgın sürecini mali açıdan en az hasarla atlatabilmesi için hazırladıkları destek paketleri devreye aldı.

 

Kamu bankalarınınn öcülük ettiği kampanyalar dahilinde bankalar maaşlarını ödemekte güçlük yaşayan firmalar için personel çıkarmamak kaydıyla üç aylık personel maaş gideri kadar ilave limit imkanı verilmesi talep edilmesi halinde firmalara ek limit ve  finansman sağlanması gibi desteklere gitti. 

 

Ayrıca bankalar üç ile altı ay arasında bireysel ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, konut kredisi ve kredi kartı taksitlerini erteleme kararı aldı. Ödemelerinde güçlük çeken tüketicileri oldukça memnun eden kararın bankaların tamamına yayılması bekleniyor. 

 

Bazı bankalar tedbirler kapsamında günlük ATM çekim tutarlarını 10.000 TL’ ye kadar çıkarırken, hazirana kadar transfer işlemlerinde EFT - Havaleleri ücretsiz hale getiren ve tüm bankaların ATM’lerinden para çekme yatırma işlemlerini ücretsiz kılan bankalar oldu. 

 

KrediPazari.com'un araştırmalarına göre güncel olarak Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank, Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası, İş Bankası, Akbank, Yapı Kredi Bankası ve Garanti BBVA müşterilerinin konut kredisi ödemelerini ödeme güçlüğü yaşaması ve talimat vermesi halinde anapara yada faizlerinde değişiklik yapmayarak ve kredi notunu olumsuz etkileyerek üç ile altı ay arasında erteliyor. 

 

Tüketiciler ayrıca ertelemeden faydalanırken konut kredisi ödemelerini yeniden yapılandırarak vadeyi uzatmak kaydıyla ve güncel faizler daha düşükse bu orandan yararlanarak aylık ödemelerini düşürebiliyor. 

 

Konuya ilişkin Twitter üzerinden açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kamu bankalarının devreye aldığı destek paketi uygulamalarına özel bankaların da eşlik edeceğine inandığını ifade ederek ‘‘Salgınının ekonomiye etkilerini azaltmak, vatandaşların işsiz kalmasının önüne geçebilmek ve işgücü piyasasını ayakta tutmak için devreye alınan tedbirler kapsamında kamu bankalarının da sorumluluklarının gereğini yerine getirdiğini belirterek, "Devlet-millet ve iş dünyası el ele bu badirenin üstesinden geleceğiz. Kamu bankalarımızın bu değerli adımlarına özel bankalarımızın da eşlik edeceğine inanıyorum" sözlerine yer verdi.

Benzer uygulamalar dünya genelinde de görülmeye başlandı. Belçika'da yeni tip coronavirus (Kovid-19) salgınından ekonomik olarak etkilenenlerin konut kredisi ödemeleri eylül ayına kadar ertelendi.

 

Belçika Maliye Bakanı Alexander De Croo, coronavirus krizi nedeniyle alınan yeni ekonomik tedbirleri açıkladı. Coronavirüs krizinin ekonomik sonuçları ile mücadele konusunda finans sektörü ile federal hükümet arasında anlaşma sağlandığına işaret eden Croo, koronavirüse karşı alınan tedbirler kapsamında mali zorluklar yaşayanların konut kredisi ödemelerinin eylül ayına kadar ertelendiğini bildirdi.


Paylaş:

Emlak Gündemi
Reklam

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Başarılı Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Örneği Freiburg Vauban Projesi
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2019-03-11 15:48