Merkez Bankası Yeniden Faiz Düşürür mü?

Konut kredisi faiz oranları için yeni süreç başladı.
Merkez Bankası Yeniden Faiz Düşürür mü?

Merkez Bankası’nın Eylül ayı politika faizlerinde indirim beklentileri artarken konut kredisi faiz oranlarında bir indirim atağının daha yaşanma olasılığı merakla beklenmeye başladı. Konut kredisi kullanmak isteyen tüketici merakla Merkez Bankası’nın faiz kararını beklemeye başladı . 

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) %24 seviyesinde olan para politikası faizlerinde Temmuz ayında 425 puan indirim uygulayarak %19.75’e düşürdü. Bankanın 10 aylık %24 seviyesinde faiz uygulamasının ardından temmuz ayında ayında yaptığı indirim kredi faizlerinin gerilemesinde önemli etken oldu. 

 

Enflasyonda beklentinin altında yaşanan artış, son haftalarda Türk Lirası’nda görülen pozitif ayrışma ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz indirim sinyalleri sonrasında araştırma şirketleri ve kurumlar TCMB’nin Eylül toplantısında 200 ile 300 puan arasında indirim uygulamasına kesin gözüyle bakıyordu. 

 

Dün ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD’nin füze alımları için Türkiye’ye yaptırımları incelediğini açıklaması ile piyasalarda yaşanan olumlu hava kısmen bozuldu. Haziran ayında Rusya’dan alınan S-400 füzeleri sonrasında uzlaşma yaşanmasa da ABD’nin konuya sessiz kalması uzlaşma ihtimallerini arttırarak TL’nin güçlenmesinde etkili olmuştu. 

 

Dün akşam saatlerinde yaşanan açıklama sonrasında dolar kuru 5,76 ve euro 6,35’e yükselerek gün içi en yüksek seviyeyi gördü. Günlük bazda TL, dolar karşısında en çok değer kaybeden gelişen ülke parası olarak negatif ayrıştı. 

 

ABD’nin yaptırım riski ile yükselişe geçen kur TCMB’nin politika faizleri açısından da risk teşkil ediyor. Ekonomistlerin tahminleri olası yaptırımların yaşanması durumunda Merkez Bankası’nın tekrar sıkı para politikasına yönelerek kuru dengelemek isteyeceği yönünde. Başka bir yaklaşımda ise Merkez Bankası’nın politika faizlerinde indirim uygulaması ve yaptırımların yaşanması halinde dolar kurunun hızla yükselebileceği şeklinde. 

 

TCMB’nin Temmuz politika toplantısında yaptığı indirim sonrası hızla düşüş trendine giren konut kredisi faizlerinin durumu hem döviz kuruna hem de repo faizlerine bağlı olarak şekil alacak. Söz konusu risklerin yaşanmaması ve Merkez Bankası’nın yaptırımların bertaraf edildiği bir ortamda faiz indirimi uygulaması halinde konut kredisi faizlerindeki düşüşün hem kamu bankaları hem de özel bankalar bazında daha da hızlanması bekleniyor. 

 

KrediPazari.com’un araştırmalarına göre politika faizleri öncesinde konut kredisi faiz oranları ortalaması 10 Eylül itibariyle %1.63 seviyesinde yer alıyor. En düşük kampanyalı konut kredisi faiz oranı kamu bankalarının %0.99 faiz oranı olurken özel bankalarda en uygun faiz oranı ise %1.2 olarak uygulanıyor. 

 

10 Eylül itibariyle 200.000 TL konut kredisi için en uygun konut kredisi faizi ile 10 yıl vadede konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin masraflar harç toplam geri ödemesi 342.600 TL’ ye denk geliyor. Söz konusu kredinin aylık taksit tutarları ise 2.850 TL oluyor. 


Paylaş:

Emlak Gündemi
Reklam

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Başarılı Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Örneği Freiburg Vauban Projesi
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2019-03-11 15:48