3. Köprü ve Kuzey Marmara Proje Müdürü Ahmet Nadir Bağcıl Projeyi Anlattı

Yavuz Sultan Selim Köprüsü Proje Müdürü Ahmet Nadir Bağcıl bilgi verdi
3. Köprü ve Kuzey Marmara Proje Müdürü Ahmet Nadir Bağcıl Projeyi Anlattı
 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Proje Müdürü Ahmet Nadir Bağcıl, Türkiye’de inşaat sektörünün ileri bir noktaya geldiğini söyleyerek, “ Eskiden böyle bir projede çalışmayı hayal bile edemezdik, şimdi 3. Köprüyü inşa ediyoruz” dedi.
 
3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Proje Müdürü Ahmet Nadir Bağcıl, 31 yıldır IC İÇTAŞ bünyesinde çalışıyor.
 
Bağcıl, ICA’nın hayata geçirdiği 3. Köprü projesinin anıt bir proje olduğunu belirterek, “Türkiye'de yılda binlerce proje yapılıyor. Bunların çoğu akıllarda kalmaz. 3. Köprü ise unutulmayacak bir proje” diye konuştu.
 
“TÜRKİYE’DE İNŞAAT SEKTÖRÜ ÇOK İLERLEDİ”
 
1983’te genç bir mühendis olarak İÇTAŞ’ta işe başladığını söyleyen Ahmet Nadir Bağcıl, tecrübelerini anlattı. Bağcıl, saha mühendisi olarak başlayan ve 3. Köprü’ye dek uzanan kariyer serüvenini, “Hep aynı şirkette çalıştım. Saha mühendisliğiyle başladım, zaman geçtikçe şantiye şef yardımcılığını, şantiye şefi ve proje müdürlüğüne kadar aşama aşama bu noktaya geldim. Tabii bunların hepsi bir tecrübe. Erzurum'da TEK bölge tesisleri inşaatıyla başladık, buraya gelmeden önce de hızlı tren projesinde yer aldım. Bu arada Erzincan deprem konutları ve altyapısı, Bitlis- Ahlat sulama projesi, Urfa sulama projesi, Türkiye'nin muhtelif yerlerinde 19 enerji projesinin koordinasyonunda, Sakarya- Karasu limanı inşaatında çalıştım. Şirketimizin tüm altyapı projelerinde bulundum. Artık bu firmada ailedeniz, hepsi severek çalıştığımız işlerdi. Normal bir personel olarak girdim, aşama aşama bu seviyeye geldim diyerek aktardı.
 
Bağcıl, Türkiye’nin son yıllarda, her alanda olduğu gibi inşaat sektöründe de büyük ilerleme sağladığını belirtti. Kuzey Marmara Otoyol Projesi’nin önemini vurgulayan Bağcıl, “Projede yaklaşık 60 milyon metreküp kazı yapıyoruz, bu önemli bir rakamdır. Zamanında bir projede 300 bin metreküp kazı yaptığımızda, “İyi iş yapıyoruz” diyorduk. Bugün bu aşamaya geldik. O proje boyunca yaptığımız 300 bin metreküp kazıyı bugün bir iş gününde gerçekleştiriyoruz. Günlük 150 bin metreküp dolgu yapmaya çalışıyoruz, bunu da bir proje boyunca yapardık. Şirketimiz hızla büyüdü. Bir veya iki makineyle işe başladığımız olurdu. Şimdi istediğimiz anda makineleri bir araya getiren, dev firmalardan biri olduk. Bunlar hep tecrübeyle oldu. Tabii ki tecrübe çalışarak kazanılıyor” sözleriyle de projenin büyüklüğüne dikkati çekti.
 
“KALİTE KONUSUNDA TEMİNATIMIZ VAR”
 
Otoyol konusunda da Türkiye’de gelinen noktaya değinen Ahmet Nadir Bağcıl, “Türkiye, otoyol konusunda çok ileri noktada. AB standartlarının üzerinde iş yapmaya çalışıyoruz. 3. Köprü’de toplam 8 karayolu ve 2 demiryolu şeridi olacaktır. Bu bir ilk. Bunun yanı sıra örneğin; itme-sürme yöntemiyle yaptığımız viyadükler bulunacak. Bunlar tamamen teknolojik ilerlemenin sonucu elde ettiğimiz çalışmalar. Kuzey Marmara Otoyolu’nun en önemli özelliklerinden biri tünelleri... Bu tünellerin benzerleri sadece Brezilya ve Güney Kore'de görebiliriz. 2x4 tünel yapıyoruz. Bu tüneller 220 m2 kazı alanına sahip. Türkiye'de eskiden 300 metre uzunluğunda tünel yapıldığında kara kara düşünülürdü. Şimdi teknoloji çok ilerledi. Tünellerle ilgili destekleme modellerimiz dikkatlice yapılıyor. Zemin sıkıntılı da olsa, tereddüt yok. Kalite konusunda teminatımız var. Hiç bir risk olmayacak. Trafiği güvenli şekilde akıtacağız” diye konuştu.
 
“PROJEYİ GERÇEKLEŞTİRMEK PARA KAZANMAKTAN ÖNEMLİ”
 
Ahmet Nadir Bağcıl, 3.Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesini gerçekleştirmenin para kazanmaktan daha önemli olduğunu söyleyerek, “Bu işte yer alıyor olmak, para kazanmaktan çok daha önemli. Bu duygularla buraya geldik. Türkiye'de şu anda bizim yerimizde olmak isteyen o kadar çok mühendis arkadaşımız vardır ki; tabii bu, bize de büyük heyecan veriyor. "En"leri çok fazla olan bir köprü yapıyoruz” dedi.
 
“BU PROJE AKILLARDA KALACAK”
 
3. Köprü’nün bir anıt niteliği taşıyacağını söyleyen Ahmet Nadir Bağcıl, “Bu proje anıt bir proje. Çalışmaya başladığımız ilk günlerde bir konteynerın bile gelemeyeceği yerde yapacağımız köprünün hayalini kuruyorduk. Şimdi bu hayali yerine getirmenin mutluluğunu yaşayacağız. 3. Köprü’yü bu ülkeye armağan etmeye çalışıyoruz” açıklamasını yaptı.
 
“GENÇ MÜHENDİSLER HEDEF KOYMALI”
 
Projedeki genç mühendislere de tavsiyelerde bulunan Ahmet Nadir Bağcıl, “Böyle bir proje Türkiye'de 30-40 yılda bir yapılıyor. Genç mühendisler bunun herkese nasip olmayacağını bilmeli. Öğrenebileceği her türlü konuda özverili olmalı, günün her saatinde işiyle ilgilenmeli. İleride bu tür projelerde uzman mühendis, proje müdürü olmak gibi hedef koymaları gerekir. Ben bundan sonra Türkiye'de yapılan önemli bir projede her anlamda işleri yürütebileceğim demeliler” diye konuştu.
 
“ÇOCUKLARIMIZA, TORUNLARIMIZA ANLATACAĞIZ”
 
Ahmet Nadir Bağcıl, “Yarın çocuklarımıza, torunlarımıza bu köprüden geçtiğimizde, çok duygulanacağıma inanıyorum. Torunlarımıza bu projede olmaktan gurur duyduğumuzu söyleyeceğiz. Bu da bize nasip oldu” ifadesini de kullandı.   

Paylaş:

HABERLER