3. Köprü'nin Tasarımcısı Dr. Michel Virlogeux anlattı 27-02-2014

Yavuz Sultan Selim Köprüsünün tasarımcı Projeyi anlattı
3. Köprü'nin Tasarımcısı Dr. Michel Virlogeux anlattı 27-02-2014
 3. Boğaz Köprüsü’nün tasarımını yapan Fransız yapı mühendisi Dr. Michel Virlogeux, köprünün dünyada yapımı süren en önemli köprü projesi olduğunu söyledi. “Köprü üstadı” olarak bilinen Virlogeux, deprem konusunda İstanbullulara teminat da verdi.
 
Fransız  yapı mühendisi Dr. Michel Virlogeux, 3.Boğaz Köprüsü’nün bir çok açıdan eşsiz bir yapı olacağını söyledi. “Köprü üstadı” olarak bilinen 66 yaşındaki mühendis Virlogeux, köprüyle ilgili düşüncelerini paylaştı.
 
“3.Boğaz Köprüsü çok özel ve eşsiz bir yapı olacak” diyen Dr. Michel Virlogeux, “Öncelikle köprü aynı anda 4 şeritli bir otoyol ve iki ayrı yönde, 2 şeritli demiryolunu taşıyacak.   Ana açıklığı 1400 metrenin üzerine çıkacak, yani çok uzun olacak. Ek olarak, Türk yetkililerin düzenlediği ihale sürecine baktığımızda, köprünün, 1. ve 2.Boğaz Köprülerinden alışık olunduğu üzere tek katlı olması talep ediliyordu. Bu büyük bir baskı unsuru oluştursa da, çok ince bir tabliye çizgisini tercih etmeliydik” dedi.
 
Köprünün ağırlığına dikkati çeken Dr. Michel Virlogeux, “Bu köprü, üzerinde demiryolu olduğu için çok büyük bir ağırlığı kaldırmak zorunda. Buna ek olarak, İstanbul trafiğinin yoğun olmasından dolayı köprüde fazladan ağırlık olacak. Köprü tasarımında eğik askılı kablolar ve kuleye direkt bağlı olarak gerilen kablolar mevcut. Bu şu an için sıra dışı bir sistem. Buna benzer bazı köprüler 19. yüzyılda da yapılmıştı ama bu stilde değildi. 3. Boğaz Köprüsü çok yeni bir yapı. Buna  hibrit-yada melez bir yapı diyebiliriz. Bu da köprüye ayrı bir özellik katıyor” diye konuştu. 
 
KÖPRÜ DEPREMDEN ETKİLENMEYECEK
 
Fransız yapı mühendisi, İstanbullulara 3. Köprü’nün depremden etkilenmeyeceği konusunda da teminat verdi. Virlogeux, “Deprem Türkiye'de çok büyük bir soru işareti. Neyse ki, Boğaziçi Bölgesi, İzmit kıyı şeridi ile kıyaslandığında sismik açıdan daha güvenli bir bölge.  İzmit kıyı şeridinin üçte biri düzeyinde.   Köprümüz esnekliği sayesinde depremden etkilenmeyecek şekilde tasarlandı” açıklaması yaptı.
 
"ULUSLARARASI OLMAK TECRÜBEYİ ARTTIRIR"
 
Fransız yapı mühendisi Dr. Michel Virlogeux, projenin uluslararası olmasının tecrübe açısından çok önemli olduğuna da dikkati çekti. “Herkes İngilizce konuşuyor, rahatlıkla anlaşıyoruz”  diyen Dr. Michel Virlogeux, “Tüm dünyadan insanların buraya gelip burada çalışmasıyla, tecrübe ve kalitemizi arttırdık. Elbette ICTAŞ Türk şirketi. Astaldi İtalyan bir şirket. Dizayn ekibimiz İsviçreli, Belçikalı ve Fransızlardan oluşuyor. Alt yüklenici Güney Koreli. Birçok yerden yetenek ve tecrübenin buraya gelmesi büyük avantaj” dedi.
 
Köprüde çalışan mühendislerin de çok şanslı olduğunu söyleyen Dr. Michel Virlogeux, “Büyük bir projede yer almak önemlidir, bu da öyle bir proje. Şunu anlamalısınız: Bu köprü, şu an dünyada yapım aşamasında bulunan en önemli köprü” ifadesini kullandı.
 
Virlogeux'nün imzasını taşıyan köprülerden biri Portekiz'in başkenti Lizbon'daki Tejo Nehri'nin üzerinden geçen ve 17.2 kilometrelik uzunluğuyla Avrupa'nın en uzun köprülerinden olan Vasco da Gama Köprüsü. Bir diğer köprü ise Fransa'da, Seine Nehri üzerinde kurulu olan Normandiya Köprüsü. Toplam uzunluğu 2 bin 143 metre olan köprü hizmete girdiği 1 Ocak 1995'ten sonra dört yıl süreyle “dünyanın en uzun asma köprüsü” unvanının sahibi oldu. 2006 yılında kısa adı “IABSE” olan Uluslararası Köprü ve Yapı Mühendisliği Birliği'nden ödül alan “Millau Viyadüğü”nde de Virlogeux’un imzası bulunuyor.
 
1999'da Gustave Magnel Madalyası, 2005'te İnşaat Mühendisleri Enstitüsü’nün ödülünü alan Fransız mühendisin Fritz Leonhardt Ödülü de bulunuyor. Virlogeux, 2003 yılında ise yine Uluslararası Köprü ve Yapı Mühendisliği Birliği'nden, asma köprüler konusunda yaptığı katkılardan dolayı ödül aldı. Ülkesinde ve dünyada kendi alanında tanınan ve saygı duyulan bir isim olan Virlogeux, 1977'den beri çeşitli eğitim kurumlarında ders veriyor; deneyimini ve bilgisini gençlerle paylaşıyor. École Nationale des Ponts et Chaussées ve Centre des Hautes Études du Béton Armé et Précontraint, ders verdiği kurumlar arasında yer alıyor.

Paylaş:

HABERLER