7 İlde Yabancıya Satış Sınırlandı

Türkiye’de yabancıların mülkiyetine geçen taşınmazların toplam büyüklüğü 86.8 milyon metrekareye ulaştı. İmarlı alanlarda yüzde 10 sınırının aşılması üzerine aralarında Ankara, Malatya ve Uşak’ın da bulunduğu 7 ilde, 11 ilçede yabancıya taşınmaz satışı yasaklandı
7 İlde Yabancıya Satış Sınırlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, 2003-2011 arasında geçen 8 yılda Türkiye genelinde 96 bin 925 adet taşınmazın 103 bin 604'ünün yabancılara satıldığını, satılan taşınmazların toplam alanının ise 81 milyon 684 bin 537 metrekare olduğunu açıkladı. Bayraktar, ‘Toplam imarlı alanların yüzde 10' sınırının aşılması nedeniyle aralarında Ankara, Uşak, Gaziantep'in de bulunduğu 7 ilde toplam 11 ilçede yabancılara taşınmaz satışının yasaklandığını bildirdi.

MHP'li Erkan Akçay, yabancılara taşınmaz satışıyla ilgili son durumu Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar'a sordu. Akçay'ın önergesine Bayraktar'ın verdiği yanıt, şu an itibarıyla 11 ildeki 7 ilçede yabancılara taşınmaz satışının ilgili yasada yer alan kıstasın aşılması nedeniyle yasaklandığını ortaya koydu. Bayraktar'ın verdiği bilgiye göre Ankara, Batman, Erzincan, Malatya, Uşak, Gaziantep ve Şırnak illerinde bulunan 11 ilçede yabancılara ait taşınmazların toplam alanın imarlı alanların yüzde 10'unu geçmesi nedeniyle yabancılara taşınmaz satışı durduruldu. Ankara'nın Evren ve Kalecik, Batman'ın Beşiri, Erzincan'ın Çayırlı, Malatya'nın Arguvan ve Yazıhan, Uşak'ın Ulubey ilçelerinde imarlı alanların yüzde 10'u sınırının aşılmasına Türk vatandaşlığından çıkarılanların edindiği taşınmazlar yol açarken, Gaziantep'in Karkamış, Islahiye ve Oğuzeli ilçeleri ile Şırnak'ın İdil ilçesinde ise Suriye uyrukluların taşınmaz ediniminin yasal sınırı aşması nedeniyle yabancı uyruklulara taşınmaz satışı yasaklandı.

En çok ilgi Konya'ya

Bayraktar, 2003-2011 arasında Türkiye genelinde 103 bin 604 yabancıya 81 milyon 684 bin 537 metrekare büyüklüğünde 96 bin 925 adet taşınmaz satışının gerçekleştirildiğini bildirdi.

Yabancıların taşınmaz edinimlerini izleyen Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Yabancı İşler Dairesi'nin verilerine göre ise bugün itibariyle Türkiye genelinde yabancıların mülkiyetine geçen taşınmazların toplam büyüklüğü 86 milyon 826 bin 850 metrekareye ulaşmış durumda.

Bakan Bayraktar'ın verdiği bilgi ile söz konusu dairenin verilerinin karşılaştırılması ise sadece bu yıl 5 milyon 142 bin 312 metrekarelik taşınmazın mülkiyetinin yabancılara geçtiğini ortaya koyuyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü kayıtlarına göre yabancıların en çok taşınmaz edindiği illerin başında Konya geliyor. Konya'da 640 bin metrekarelik taşınmaz yabancıların mülkiyetine geçerken, Konya'yı Antalya, Muğla, Ankara, Aydın, Hatay, İstanbul, İzmir, Kırşehir ve Mardin izliyor.

İsrailliler'in gözdesi İstanbul

Erdoğan Bayraktar'ın, MHP'li Erkan Akçay'ın, “İsrail vatandaşları hangi illerden ne kadar taşınmaz satın almıştır?” sorusuna verdiği yanıt ise İstanbul'un İsrailliler'in mülk edinme açısından gözde il olduğunu ortaya koydu. Bayraktar'ın verdiği bilgiye göre, Türkiye genelinde İsrailliler'in mülkiyetinde toplam 96 adet taşınmaz bulunuyor. İsrail uyrukluların sahip olduğu taşınmazların, 63'ü İstanbul'da, 9'u Antalya'da kalanı da diğer illerde yer alıyor.


Paylaş:

HABERLER