Bulut İnşaat'tan 2 yeni proje

Esenyurt'taki imar sorunları nedeniyle duran projeler, sorunun aşılması ile yeniden hayata geçiriliyor. Bulut İnşaat eski projelerinin satışına devam ederken ekim ayında iki projenin lansmanını yapmaya hazırlanıyor
Bulut İnşaat'tan 2 yeni proje
Esenyurt'ta Evviva markasıyla çok sayıda projeyi hayata geçiren Bulut İnşaat, bölgedeki sorunların büyük oranda çözülmesiyle harekete geçti. Hem eski projelerini yeniden satışına devam etmeye başlayan Bulut İnşaat, aynı zamanda ekim ayında iki projenin lansmanını yapmaya hazırlanıyor. 
 
6,5 ay boyunca Esenyurt'ta imarlı ruhsatlı kaba inşa aşamasında olan tüm projelerin durdurulduğunu kaydeden Bulut, "Bizim de bu süreçte 5 projemiz durdu. Eğer bunlar yaşanmamış olsaydı biz aylarda toplam 2 bin 300 daireyi teslim etmiş olacaktık" dedi. Sorunun yeni çözüldüğünü satış yapmaya 1 ay önce başladıklarını aktaran Bulut, "Satışlarımız etkilendi. Bu dönemde alıcılar başka bölgelere gitti" dedi. 
 
İstanbul'daki satışların yüzde 60'ı Esenyurt'ta oldu Esenyurt'un son yıllarda çok fazla yatırım çektiğine dikkat çeken Bulut, İstanbul'da satılan projelerin yüzde 60'ının bu bölgeden olmasının da bunu kanıtladığını kaydetti. Bu durumun belediyenin ve muhalefetin ve hükümetin dikkatini çektiğini aktaran Bulut, "Hızlı gelişmelerde bir takım olumsuzluklar ortaya çıkabiliyor. Çünkü bir insan her gün eğleniyorsa hata yapma olasılığı daha fazla olurken, arada bir eğlenirken bu olasılık daha da azalıyor. Dolayısıyla burada hızlı işler yapıldığı için arada bir takım hatalar olabiliyor. Yaklaşık bizim gibi 11-12 tane büyük firma varken şimdi bu sayı 2-3 düştü" diye konuştu. 
 
Lansmanını yapmaya hazırlandıkları projelerden birini Evviva Queen olduğunu belirten Bulut İnşaat Yönetim Kurulu Başkam Temel Bulut, Esenyurt'ta yapacakları projenin 1100 daire ve 4 katlı bir AVM'den oluştuğunu kaydetti. 
 
Projeyi yapacakları arazinin kendilerine ait olduğunu söyleyen Bulut, "20 dönümlük bu araziyi geçen yıl satın almıştık. 120 milyon TL'lik proje yapacağız " dedi. Satışa çıkacak bir diğer projelerinin ise Evviva Gold olacağını dile getiren Bulut, "Arsa dahil 150-160 milyon TL yatırım değeri taşıyacak bu projemiz ise 5 bloklu ve 1500 daireli olacak. Altında yine alışveriş noktalan var. Ancak bu projedeki alışveriş noktalan biraz küçük. Fakat bu projemizde ise otoparklara ağırlık verdik. Gold projelerinde 1500 daire için 17 metre yerin altına inerek 4 kadı 3 bin araçlık otopark yaptık" dedi. Bulut, her iki projeyi 15 Ekim tarihinde satışa sunmayı planladıklarını açıkladı. 
 
Teslim etmeye başladı 
Bu projelerle birlikte satışa çıkardıkları proje sayısının 12'ye ulaşacağını kaydeden Bulut, "174 dairelik Evviva Residence projesini teslim etmeye başladık. Nisan 2013 yılında ise aralarında 2 bin 70 dairelik Evviva Yaşam Merkezi ve Evviva İnci projesi olmak üç tanesi 1000 dairelik, 2 tanede küçük proje teslim edeceğiz" Temel Bulut, ekimde satışa çıkacak Queen ve Gold projelerini ise 2014 yılı sonunda teslim edeceklerini söyledi. 
 
Metrekaresi 1200 TL'den satacak
Genellikle ilk çıkış fiyatlarının 1200 TL olduğunu belirten Bulut, "Bu projemizde de benzer bir fiyat olacak. Katlar çıktıkça aıtış yapacağız. Proje bitiminde ise bu rakamlar 1500 TL'lere geliyor" dedi. Artışa rağmen hala alınabilir fiyatlar ve bölgede en uygun şartlarda yer satıyoruz. 26 yıldır da hep bunu yapmaya çalışıyorum. Daire sahibi olmak isteyenlerin bir şekilde daire sahibi yapmayı amaçlıyoruz" diye konuştu. Satışa çıkaracağımız son iki projemizle birlikte 13 bin 800 daire yapmış olacağız. 
 
Edirne Malkara'da 490 adet konut ve 150 dükkandan oluşan bir çarşı yapacaklarını açıklayan Temel Bulut," Hedefimiz bu yıl içinde bu projeye başlamak" dedi. 
 
Harç artışını kendi yüklenecek 
Tapu harçlarındaki artışı da değerlendiren Temel Bulut, 1999 yılına kadar tapu harç bedelinin yüzde 3 olduğunu ancak deprem sonrasında bu oranın yüzde 1.5 çekildiğini söyledi. Şimdi ise yüzde 2'ye çıkarıldığını belirten Bulut, bunun da 100 bin TL'lik dairede 2 bin TL'lik ödemeye denk geldiğini kaydetti. Şu anda 150 metrekarenin altındaki dairelerde yüzde 1 olan KDV oranlarının ise yüzde 2 olacağını söyleyen Bulut, bu nedenle önümüzdeki döneminde bu artışları firma olarak kendilerinin yüklenmeyi hedeflediğini söyledi. 
 
Kıbrıs'ta muhafazakar oteli açmak istiyor 
Kıbrıs'ta su anda biri 172 villadan ve 900 daireden oluşan iki konut projeleri olduğunu belirten Temel Bulut, hedefleri arasında Girne'de muhafazakar kesime hitap eden bes yıldızlı bir yapmak olduğunu söyledi. Sadece kumarın ve alkolün olmadığı bir otel olarak düşündükleri projenin 1700 yataklı olarak planladıklarını aktararak, "Çünkü Kıbrıs denilince kumar ve içki akla geliyor. En azında bu ikisini istemeyenler için bir alternatif olacak. 
 
100 dönümlük araziyi aldık. Ancak insanların denize girmesi için gerekli olan 37 dönümlük araziyi devletten kiralamamız gerekiyor. Bu araziyi kiralamakta sıkıntı çekiyor" diye konuştu. 900 dairelik Evviva Lavinium projesindeki 3+1140 metrekarelik daireleri 100 bin TL'ye sattıklarını aktaran Bulut, "Metrekaresini 750-800 TL'den sattık. 80 milyon TL'lik bu yatırım ıcınde arazı satın aldık. Bu yüzden Kıbrıs'taki dairelerin yarı fiyatına satış yaptık" dedi. Bu projedeki bir bölümünün teslim edildiğini kaydeden Bulut, bir bölümünüm ise 2013 yılında teslim edileceğini söyledi. 
 
Dünya

Paylaş:

HABERLER