İglo Architects WAF Finallerinde Yarışacak

Iglo Architects tarafından tasarlanan ICI Fabrika ve Yönetim Merkezi Binası, Dünya Mimarlık Festivali (WAF) Ödülleri’nde “Ofis Projeleri” kategorisinde finale kaldı
İglo Architects WAF Finallerinde Yarışacak

Iglo Architects, Dünya Mimarlık Festivali (WAF) kapsamında düzenlenen ve mimarlık dünyasının en önemli ödüllerinden biri olarak kabul edilen WAF 2014’de finale kalma başarısını gösterdi. Londra merkezli i2i Events Group tarafından 1-3 Ekim tarihleri arasında Singapur’da gerçekleştirilecek olan Dünya Mimarlık Festivali Ödülleri’nde kısa listeye kalan Iglo Architects tasarımı ICI Fabrika ve Yönetim Binası, “Ofis Projeleri” kategorisinde finalde yarışacak.

Bu yıl 7. kez organize edilen, son 3 senedir de Singapur’da gerçekleştirilen Dünya Mimarlık Festivali Ödülleri’ne 50’nin üzerinde ülkeden çok sayıda proje başvurdu. Yarışma bünyesinde finale kalan projeler, festival süresince “Yapı”, “Proje” ve “Peyzaj” ana kategorileri altında 27 alt kategoride, aralarında Richard Rogers, Rocco Yim, Julie Eizenberg, Enric Ruiz Geli ve Peter Rich gibi mimarlık dünyasının önde gelen isimlerinin de olduğu jüri karşısında yarışacaklar. Jürinin seçtiği kategori birincileri, festivalin son gününde Dünyanın En İyi Yapısı/Projesi Ödülü için yarışacak. Böylece büyük ödülü alan proje, 3 Ekim 2014 tarihinde açıklanmış olacak.

Iglo Architects tarafından 11.000 m2 arsa içinde Terzioğlu Holding için tasarlanan ve dünyanın çeşitli ülkelerinden ünlü tasarımcıların halı tasarımlarının üretileceği bir çeşit uluslararası halı tasarım merkezi olarak hizmet verecek olan ICI Fabrika ve Yönetim Binası, Tuzla’da Kimyacılar Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alıyor. Projenin yer aldığı parselin ana yoldan araç girişine uygun oluşu, bağımsız bir ofis inşa edilmesine olanak sağlamış.  Çekme mesafelerinden kalan alanın, emsale göre yapılabilecek maksimum taban alanından büyük olması binanın ikiye bölünüp ofis ve üretim fonksiyonlarının ayrı bloklarda yer almasını mümkün kılmış. Üretim ve ofis bloklarının çekme sınırlarına yerleştirildiği yapı alanının orta kısmında ise iç bahçe yer alıyor. Her iki fonksiyonun birbirinden ayrıldığı yapıda iç bahçe tasarımıyla üretim ve ofis bloklarına ışık alan ekstra cepheler kazandırılmış. İki blok arasında yerleştirilen çekirdekler ile binalar arası geçişin sağlandığı projede çalışanlara yönelik olarak hizmet veren kafe ve restoranların birer cephesi de iç bahçeye yöneltilmiş.


Paylaş:

HABERLER