Osmanlı Yapı: "50 Bin TL'nin Altında da Konut Satarız"

Gayrimenkul sektörünün tek kadın patronu Nuriye Bakırcı, yakında açıklayacakları projede Beylikdüzü'nde 50 bin TL'nin altında fiyatla konut satacaklarını söyledi.
Osmanlı Yapı: "50 Bin TL'nin Altında da Konut Satarız"

 

Bakırcı, 'Yüzde 100-200 marjla çalışmıyoruz. 56 bin liraya konut sattık. 50 bin liranın altına da ev satarız' dedi
 
Osmanlı İnşaat Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nuriye Bakırcı, gayrimenkul sektörünün tek kadın patronu. Erkek egemen bir sektörde kadın olmanın sıkıntısını hiç yaşamamış. Ama biraz "katılaşmış" kendi deyimiyle. 'İşim benim her şeyim, Osman Bey'e göre daha otoriterim' diyor hem eşi hem ortağı Osman Bakırcı'yı kastederek. Osmanlı Yapı İnşaat son projesinde 56 bin TL'ye ev satmıştı. Nuriye Bakırcı, yeni projede çıkış fiyatının 50 binin de altında olacağını söylüyor. Bakırcı ile yeni projelerini konuştuk...
 
- Büyük hissedarsınız değil mi?
Evet, perde arkasında büyük ortağım.
 
- İnşaat sektöründe hiç kadın patronla karşılaşmadım. İlk siz misiniz?
Sanırım öyle. Aslında bundan önceki sektörüm de erkek egemen bir sektördü. Yaklaşık 20 yıldır plastik sektöründe kendi işimi yürütüyordum. O sektörde de ilk kadındım.
 
- Evlenince mi bıraktınız?
Evlenince işi bırakıp, inşaat sektörüne geçtim. Yine erkek hakimiyetinde olan bir sektörden geldiğim için de inşaatta hiç zorlanmadım.
 
- Hangi alanlarla ilgileniyorsunuz daha çok?
Dışarıdaki işleri Osman Bey kovalıyor, içerisi benden soruluyor. Finansı takip ediyorum, projelere müdahale ediyorum. Gidiyorum, 'mutfak kadın için önemli, mutfağı genişletin diyorum', değişiklikler yapıyorum. Aslında ben el attıktan sonra her şey daha iyi şekillendi.
 
Eşim, hayır diyemez, ben derim
 
- Eşiniz dışarıda siz içeride.. Güzel bir denge sağlamışsınız..
Evet kişilik olarak da böyle. Eşim çok fazla iyi niyetli. Ben biraz daha kuralcı ve disiplinliyim. Otoriterim, hayır demeyi biliyorum. Eşim daha yumuşak. O da bu yüzden şirketi bana emanet ettiği için daha güvende hissediyor. Çünkü ben çok duygusal davranmam. İşim benim için her şeyden önemlidir. İşle akrabalığı, arkadaşlığı karıştırmam. O kimseyi kırmaz, her şeye evet der.
 
2012 ortasında 3.500'ü teslim edilecek
 
- Osmanlı İnşaat Yapı'da ne kadarlık bir büyüklükten bahsediyoruz?
Ağırlığı Beylikdüzü'nde 4 bin 500 konutluk proje var elimizde. 3 bin 500'ünü 2012'nin haziran ayında teslim etmeyi hedefliyoruz. %80-90 kabaları bitmiş durumda. Zaten bu 3500 konutun % 70'i satıldı.
 
Yeni Proje Şok Fiyatlarla Çıkacak
 
- Son projenizde en düşük fiyat 56 bin TL idi. Bu fiyata konut mümkün mü?
Yüzde 5-10 gibi düşük karmarjları ile çalışıyoruz. Bizim dairelerimizle, rakipler arasında fark yok. Aynı betonu kullanıyoruz.
 
- Ucuz konuta devam mı?
Yakında yeni bir proje olacak. Şok fiyatla çıkmayı düşünüyoruz. Biz şimdi 50 bin TL'nin altında fiyatlarla daire satacağız.
 
Beylikdüzü'nde 60-70 dönümlük stokumuz var
 
- İstanbul'da Beylikdüzü dışında da yatırımlarınız olacak mı?
Bu civarda elimizde 60-70 dönüm arsa stoğu var. Elimizdeki bu stoku bitirdirdikten sonra bu bölgedeki projelerimizi sonlandıracağız. İstanbul'un farklı noktalarına ve Anadolu'ya gideceğiz. Çatalca ve Silivri'ye bakacağız. Oralarda vila tarzı projeler yapacağız. Müşterilerimizin talebi de bu doğrultuda.
 
Erzurum'a 5 bin, Mardin'e 3 bin konut
 
- Anadolu'ya dair planlarınız vardı..
Evet Erzurum'da 5 bin konut planımız var. Yakında başlayacak. Mardin'de de 2 bin 500- 3 bin konut yapmak için hazırlık yapıyoruz. Yer teslimlerini alır almaz, 2012'de inşaata başlayacağız.
 
- Erzurum'da bu kadar konut ihtiyacı var mı?
Erzurum'da ciddi bir konut açığı var. Geçenlerde, kendim gidip gördüm. Orada üniversitelerin de yarattığı ciddi bir talep var.
 
Anadolu'daki fiyat İstanbul'la yarışıyor
 
- Fiyatlar nasıl Erzurum'da?
Erzurum'da fiyatlar İstanbul'la eşdeğer. Metrekaresi 740 liraya arazi aldık. Dairelerin fiyatları da oldukça yüksek. 3+1 dairelerin fiyatları 160-300 bin TL arasında değişiyor. Üstelik sosyal donatıları da yok. Bizim hem Mardin hem Erzurum'daki projelerimizin içinde Camisi de alışveriş merkezi de okulu da olacak.
 
- 2012'de yapacağınız toplam yatırım tutarı ne olacak?
Şu anki projeksiyonlarımıza göre 2012'de 200 bin TL'lik yatırım yapacağız.

Paylaş:

HABERLER