TOKİ ve Emlak Konut’tan Ulusal Mimari Proje Yarışması

TOKİ ve Emlak Konut GYO ulusal mimari proje yarışması düzenledi
TOKİ ve Emlak Konut’tan  Ulusal Mimari Proje Yarışması

 Mimari mirasımızı yeniden canlandırmak ve günümüz teknolojisini gelenekten ilham alarak geleceğe taşımayı amaçlayan yarışmada projeler 15 Ekim 2014 tarihine kadar teslim edilebilecek. Yarışmaya mimarlık öğrencileri de katılabilecek…

 

‘7 iklim 7 bölge gelenekten geleceğe' sloganı ile harekete geçen TOKİ ve Emlak Konut GYO, Ulusal Mimari Proje Yarışması düzenliyor.  Mimari mirasımızı yeniden canlandırmak ve günümüz teknolojisini gelenekten ilham alarak geleceğe taşımayı amaçlayan yarışma mimarlara ve mimarlık 4. sınıf öğrencilerine açık olacak.

Serbest, ulusal ve tek kademeli olarak gerçekleştirilecek yarışmada başvurular 28 Mayıs tarihi itibariyle alınmaya başladı. Projelerin 22 Ekim 2014 tarihinde jüri tarafından değerlendirilmesi ile birlikte sonuçlar günlük gazete ve internet ortamında 3 Kasım 2014 tarihinde açıklanacak.

Muvafakatname Şartı Kaldırıldı

Bu arada; 7 İklim 7 Bölge Gelenekten Geleceğe Ulusal Mimari Proje Yarışması, katılımcıların Marmara Bölgesi dışındaki diğer bölgelerin yarışma alanını kendi bölgelerinde var olan bir alan gibi değerlendirecek olmasından dolayı, “Mimari Proje Yarışması” olarak belirlenen yarışmanın jüri tarafından “Mimari Fikir Proje Yarışması” olarak düzenlenmesine, buna istinaden muvafakatname şartının kaldırılmasına ve sürenin uzatılarak son teslim tarihinin 15 Ekim 2014 olarak belirlenmesinin uygun olacağına karar verildi.

Kentleri Algılamak İçin Geçmişin Belleği Dikkate Alınmalı

Geçmişin belleği ve kimliğini dikkate alarak kentleri algılamanın, kentlerin geleceğini doğru kurgulamanın vazgeçilmez koşulu olduğu noktasından hareketle hayata geçirilen yarışma, günümüz koşullarına uygun yeni yapılaşmanın geleneksel mimariden ilhamla oluşmasını teşvik etmeyi amaçlıyor.

Geleneksel Türk mimarisi kent dokusu her bölgede farklılık göstermekle birlikte bu farklılıklar aynı zamanda bölgenin iklim özelikleri, insanların yaşam koşulları, gelir kaynakları, kültür ve yaşam tarzlarıyla ilişkilendiriliyor.

 

 

Kazanan Eser Hayata Geçirilecek

Ulusal Mimari Proje Yarışması kapsamında mimarlar, 24 bin 272 metrekare alan için emsali 0.6 ile 1.35 arası olmak kaydıyla konut projesi, 5 bin 420 metrekare alan için emsali 1 olmak kaydıyla 100 kişi kapasiteli kreş ve 22 bin 515 metrekare alan için emsali 1 olmak üzere 4 artı 4 sisteme göre, 24’er derslikli ilköğretim okulu planlanması gerekiyor.

Her bölgenin kendi yerel özellikleri ve iklimine göre 7 farklı bölgenin tasarımlarını içeren yarışmada; para ödülünün yanı sıra kazanan eserler kendi bölgelerinde hayata geçirilebilecek. Kazanan yarışmacılar için 1. Ödül 150 bin lira, 2. Ödül 100 bin lira, 3. Ödül 50 bin lira olacak. Proje yarışmasında son teslim tarihi 15 Ekim 2014 olarak belirlenirken projeler Halkalı Atakent Mahallesi 221. Sokak No:5 34307 Halkalı Küçükçekmece/İstanbul adresine teslim edilecek. 

Yarışmacılarda Aranacak Şartlar

Yasal engeli olmayan mimarlara ve mimarlık öğrencilerine açık olan yarışmaya katılabilmek için şu şartlar aranacak:

-Jüri üyelerini ve raportörleri belirleyen ve atayanlar arasından olmamak

- Jüri üyelerinin ve raportörlerle bunların birinci dereceden akrabaları, ortakları, çalışanları ve yardımcıları arasında olmamak

- Jüri çalışmalarının herhangi bir bölümüne katılmamış olmak

- Yarışma şartnamesinde öngörülen özel koşullara uymak

- İdarece satışa konulan şartnameyi alıp ismini raportöre kaydettirmek

- Yarışmayı açan idarelerde ve yarışmayla ilgili her türlü işlemi hazırlamak, yürütmek, sonuçlandırmak ve onaylamakla görevli olmamak

- Yarışmayı açan idarelerde adına hareket eden danışmanlarla bunların çalışanları arasında olmamak.

Mimarlık öğrencilerinin katılabilmesi için de,  4. sınıf olduklarını belirten ve son 1 ay içinde alınmış öğrenci belgelerini ibraz etmeleri gerekiyor.

Yarışmacılar Kendi Bölgesi İçin Proje Geliştirecek

Türkiye’nin 7 bölgesi için ayrı ayrı değerlendirilerek ödüllendirilecek olan yarışma şartnamesine göre, Marmara bölgesi dışındaki diğer bölgeler yarışma alanı olarak belirlenen alanı kendi bölgelerinde var olan bir alan gibi değerlendirecek ve o bölge için proje geliştirecek. Her bölgenin dereceye girecek projeleri kendi bölge yarışmacıları arasından seçilecektir.

Seçkin Jüri Üyeleri

Projeler 22 Ekim 2014 tarihinden itibaren seçkin bir jüri ekibi tarafından değerlendirilecek. Yarışmanın asli jüri üyeleri Prof Dr Sinan Mert Şener (İTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı), Dr Halil Onur (İstanbul SİT Alanları Alan Yönetimi Başkanı-Mimar), Fatma Varank (TC Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdür Yardımcısı –Mimar), Mustafa Levent Sungur (TOKİ Toplu Konut Projeleri ve Araştırma Dairesi Başkanı – İnşaat Müh), Hicran Çakmak (Emlak Konut GYO Etüt Proje Müdürü- Mimar), Y. Mimar Bünyamin Derman (DB Mimarlık), Y. Mimar Ali Reyhan Esen (Reyhan Mimarlık) olarak belirlendi.

Kazananlara Para Ödülü

Ulusal Mimari Proje Yarışmasını kazanan mimarlardan 1. olanlara 150 bin TL, 2. olanlara 100 bin TL, 3. olanlara 50 bin TL para ödülü verilecek. Yarışmada mansiyon ödülüne hak kazananlar ise 25 bin liranın sahibi olacak. Katılan öğrencilerin eserleri ise değerlendirilerek, bu değerlendirme sonucunda 1. 2. ve 3.’lük ödülleri toplanacak ve 5 eşdeğer ödül olarak dağıtılacak.

Yarımayla ilgili olarak detaylı bilgi, (www.7iklim7bolge.com) internet adresindeki şartname ve soru cevap bölümlerinden temin edilebilecek.


Paylaş:

HABERLER