Yatırımınızı kazanca dönüştürün

Kaliteli inşaat projeleriyle yabancı yatırımların ülkemize gelmesine zemin hazırlayan Temeltaş Proje A.Ş. konuttan ofise, otelden her türlü gayrimenkul projelerinde marka değerini koruyor. Sektöre kazandırdığı ilklerle de öne çıkan firma yatırımınızı kazanca dönüştürüyor
Yatırımınızı kazanca dönüştürün

 

2007’nin son çeyreğinde kurulan Temeltaş Proje A.Ş. öncelikle emlak sektöründeki yatırımlarıyla dikkat çeker. Nitelikli projeleri ve markalaşma olgusuyla birlikte sürekli bir gelişim içinde olan firma 2008’de sektöre kazandırdığı ilklerle birçok alandaki başarılarıyla ödül alarak markasını iyice konumlandırır. Sektördeki hizmet anlayışının farklılığıyla öne çıkan firmanın en büyük avantajının Avrupa standartlarını hayata geçirmek olduğunu söyleyen Temeltaş Proje A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Temeltaş, “Çünkü Avrupa’da kaldığım dönemlerde de emlak danışmanlığı yapıyordum. Bu benim bakış açımı değiştirdi ve işimi hep gelecek odaklı yapmayı öğretti” diyor.  Sektörde birçok ilke imza atan Ahmet Temeltaş kısa bir süre sonra Denizbank’ın Bahçeşehir şubesinde bir ofis açar ve emlak alanında çözüm ortağı olarak hizmet vermeye başlar. Çünkü Avrupa’daki emlak ofisleri genelde bankaların içinde çözüm ortağı olarak hizmet verir. İnsanlar bunu bilir ve alması gereken mülkü aldığı anda kredisi de hemen hazır olur. Bu aynı zamanda insanların emlak firmalarına olan güvenini artırır. Böylece hedeflerini bir bir yakaladıklarına dikkat çeken Ahmet Temeltaş insanların güvenini kazanmanın da ayrıcalığını yaşıyor. Mantık bu olunca da hiçbir müşterisinin kaporasını yakmayan Temeltaş Proje yanlışlık olsa da anında giderir. Zira hedef markanın 50-100 yıl sonrasına taşınabilmesi…

REKLAM YOK İŞ VAR
2009 gibi işi daha fazla ilerletmeye başlayan Temeltaş Proje artık müşterilerine özel projeler üretmeye başlar. Bu değişim müşterilerinin yatırım yapmasına zemin hazırlar. Öte yandan projelerini ülkemizin köklü inşaat firmalarıyla hayata geçiren Ahmet Temeltaş, bir yandan da yabancı yatırımların ülkemize gelmesini sağlar. Temeltaş Proje’nin bir başka özelliği de imza attığı projelerin yatırımcıyla reklamsız buluşmasını sağlamak. Müşterilerinin veya yatırımı yapan firmanın reklama harcadığı bütçeyi hizmet ya da ürünlerine yansıtmalarını sağladıklarına işaret eden Ahmet Temeltaş şöyle devam ediyor: “Projelerimizin büyük veya küçük olmasını önemsemiyoruz. Bu 5 bin konutluk bir proje de olabilir, 300 konutluk da… Bizim için önemli olan hizmetimizin kalitesi ve müşterilerimizin beklentilerine zamanında doğru yanıt alabilmesi. Başarılı satışlar yapmamızın bir diğer özelliği de ekibimizi özel olarak seçmemiz. Şu anda binlerce  yatırımcıyla çalışıyoruz ve yatırımcılarımız hiçbir zaman zarar etmiyor. Zira doğru olmayan hiçbir projenin altına imza atmıyoruz. Prim yapacak ve yatırımcılarımızın para kazanacağı projeleri hayata geçiriyoruz. Bir projeyi baştan doğru planlar ve olması gereken standartlarda hayata geçirirseniz zaten zarar etmesi mümkün değil. Satış denilen olay da bu alt kriterleri çağın gerekliliğine yanıt verebilecek şekilde oluşturmak. Bunun için de insanların beklentilerini iyi bilmek ve uygun çözümler üretmek gerekiyor. Durum böyle olunca da ticari projelerdeki başarımızla sektörde öne çıkıyoruz. Yatırımcılarımız da yabancı olduğundan dolayı mülkü görmese bile ticari boyutunu hesaplayarak bize olan güveni doğrultusunda kararını veriyor. Yani reklamsız satış garantisi veriyoruz. Portföyümüzdeki yüzbinlerce müşterilerimize çağrı merkezlerimiz aracılıyla hem projelerimizin hem de firmanın tanıtımını direkt olarak yapıyoruz. Reklam maliyetlerini azaltıp yüklenici firmalarının üzerindeki pazarlama bütçelerini minimuma indirerek kar maksimizasyonunu sağlıyoruz. Yurtiçinde ve yurtdışındaki çözüm ortaklarımızla yatırımcıları projeye kazandırıyoruz. Bu da bizi tercih edilir kılıyor.”

SİZ KİME DANIŞIYORSUNUZ?
Temeltaş satış ekibinizi de eğitmeyi unutmuyor. Ürünleri detaylandırıyor, satış tekniklerini belirliyor. Sunum teknikleri hazırlanarak etkin iletişim çalışmaları gerçekleştiriliyor. Başarı için iyi bir ekip çalışması gerçekleştiriliyor. Satış öncesi hizmetler de tıpkı sizin titizliğinizde gerçekleştiriliyor. Önce gelir tahmini ve bütçelendirilme yapılıyor. Arsa sahibiyle paylaşım senaryoları oluşturuluyor. Kampanyalar tanımlanarak hazırlıklar yapılıyor. Sizin adınıza bankalarla görüşme, anlaşma zemininin oluşturulması ve sözleşme sürecinin yönetimi gerçekleştiriliyor. Finans modelleri belirlenerek hukuk danışmanlarıyla satış vaadi sözleşmesi, arsa sahibiyle paylaşım, yönetim planı ve kar irtifakı süreci yönetiliyor. Temeltaş Proje’yi sektörde verdiği danışmanlık hizmetleri her zaman öne çıkarıyor. Otelden ofise, konuttan araziye kadar her alanda danışmanlık hizmetiyle sektörde ayrıcalıklı bir yerde konuşlanan marka çalışanlarının hedefi müşterilerinin zarar etmemesini sağlamak.

İKİNCİ EL İKİNCİ EL OLMAYACAK
Prim yapmayacak bölgelerde müşterilerine yatırım yaptırmadıklarını belirten Ahmet Temeltaş şu bilgileri veriyor: “Prim yapmayacak bir bölgedeki yatırımı asla önermiyoruz. Kendisi projeyi çok beğense bile biz artılarını eksilerini mutlaka söylüyoruz. Bir yerden prim alacağız diye yanlış projeleri pazarlamıyoruz. Bunun için bölgesel fizibiliteler önemli. Ataşehir, Basın Ekspres, Kartal, Pendik ve Tuzla gibi bölgeler sürekli değer yapan ve yatırımcısına para kazandıracak noktalar. Bütün bunlar gösteriyor ki yatırım yaparken alacağınız doğru danışmanlık hizmeti yatırımınızın değerini her zaman yükseltir. Yine sektörde ayrıcalığımızı ortaya koyduğumuz bir uygulamamız da ikinci el piyasasının projenin tamamına zarar vermemesini sağlamak. Projenin ilk aşamasında yatırım yapanla son aşamasında yatırım yapanlar arasında zaman zaman ikinci el piyasası fiyatları kırıyor. İlk alan kişi sıkışıp yatırımını satmak istediği an fiyatı kırıyor bu da projenin toplam marka değerini zedeliyor. Biz projelerimizde yatırımını nakde çevirmek isteyenlerle ortak çözümler üretip son yatırımcıların zarar etmesini ve projenin marka değerinin düşmesini engelliyoruz. Üstelik bu yanılgı dünyada markalaşan ve projelerinde ürünle hizmet kalitesinde tercih edilen markalarımıza da zarar veriyor. Bunun engellenmesi için müteahhitlerin de danışmanlık hizmeti alması gerekiyor.”

SİZİN İÇİN ÇALIŞIYORLAR
Temeltaş’ın verdiği danışmanlık hizmetleri oldukça geniş kapsamlı. İşe öncelikle projenin planlanmasıyla başlıyorlar. Böylece konut veya ticari alan projesi geliştiriliyor. Proje fonksiyonları planlanıyor, konum ve kullanımlar tanımlanıyor. Bölge ve rakip projeler iyice ele alınıyor, arazinin genel yapısı inceleniyor, analizler yapılıyor ve kapsamlı araştırma sonuçlarına ulaşılıyor. Müşterilerinizin size daha sağlıklı ulaşabilmesi için web sayfanız oluşturuluyor, basılı ya da iletişim materyalleri tasarlanarak uygulanıyor. Gerekli tanıtım çalışmaları yapılarak uzunca bir yolu kısa zamanda almanızı sağlıyorlar. İşe öncelikle bir çalışma planı oluşturarak başlanılıyor. Medya takip sistemi oluşturuluyor, basın bültenleri hazırlanıyor. İşlerin daha sağlıklı yürümesi için medya iletişim planı oluşturuluyor, etkinlikler belirleniyor, editöryal çalışmalar yapılarak lansmanlarınız planlanıyor.  Bu arada unutmayın ki satış ofisiniz de sizin için çok önemli. Konumlandırılıyor ve konsept oluşturuluyor. İç ve dış tasarımlar iyice araştırılarak uygulanıyor. Örnek daire planlanması, tefriş projelerinin belirlenmesi, bütçelendirilmesi ürün seçimi yine sizin vizyonunuzu geniş tutmak için.

SEÇERKEN DİKKAT
Yatırımcıyla müteahhitlerin arasındaki iletişimi sağlıklı bir şekilde yürütmenin önemine dikkat çeken Ahmet Temeltaş, “Her iki tarafın da beklentilerini bilmek ve bu beklentilere en doğru çözümü sunarak uygulamak gerekir. Bu noktada profesyoneller devreye giriyor hem yatırımcıların hem de müteahhitlerin en doğruyu yapmaları sağlanıyor. Dolayısıyla yatırımcı ve müteahhitler danışman firmayı seçerken iyi araştırmalı.  Danışmanlık firması öncelikle eğitimli, tecrübeli ve geniş kadrolu olmalı. Müşterilerin isteklerine en kısa sürede hizmet veren bir manevra alanı bulunmalı. Neden yatırım yapılıp neden yapılmayacağını bilen bir ekiple çalışmanın önemi unutulmamalı. Böylece her iki tarafında layıkıyla temsil edilmesine dikkat edilmeli” ifadesini kullandı.

BEKLENTİLER YÜKSEK
Sektörün gelişmesinin öncelikle sağlıklı, nitelikli, planlı, çevre dostu ve yaşanılabilir sosyal dokuyla mümkün olduğunun altını çizen Ahmet Temeltaş şu bilgileri veriyor: “Ancak şu an istenilen düzeyin çok gerisindeyiz. Sektör uluslararası standartlarda tanımlamalara, sınıflandırmalara ve ölçütlere kavuşturulmalıdır. . Sektörde her aşamada şeffaflık arttırılmalıdır. Şeffaflık ile sektöre ilişkin doğru ve sağlıklı değerlendirmeler yapılabilir.

OFİS PİYASASINDAKİ HAREKETLİLİK ARTARAK  DEVAM EDECEK

Son dönemde ticari gayrimenkule eğilim arttı. Ofis piyasasındaki kiralama taleplerinin artması son dönemde ofis arzlarının da artmasına neden oldu. Özellikle A sınıfı ofislerin yatırım geri dönüş hızının yüksek olması tercih edilir kılıyor. Ofis piyasasındaki talep önümüzdeki birkaç yılda da artarak devam edecek. Prim potansiyeli yüksek, uygun ödeme planlı, merkezi alanlarda bulunan ya da merkeze ulaşım sorunu olmayan, ticari alanlara yakın, sosyal donatı alanları bulunan, güvenlikli, yönetmeliklere uygun yatırımlar tercih ediliyor. Bu nedenle yatırımcı bazında danışman firma bütün bu ayrıntılara hakim olabilmeli. “

YAŞANABİLİR MEKANLAR İÇİN

Yine en uygun satış stratejileri belirleniyor. İş akışı süreci hesaplanarak raporlama süreci hazırlanıyor. Bütün bu çalışmaların yönetim kuruluna raporlanması ve satış performansının takibinin önemine dikkat çeken Ahmet Temelteş şöyle devam ediyor: “İşimiz çok hassas. Fiyat listelerinin satış hedeflerine uygunluğunun kontrolü ve gerekli revizelerin yapılması kaçınılmaz. Satış hızı ve ivmesine göre farklı satış stratejilerine yönlendirilme önerileri iyi hesaplanmalı. Satış sonrası hizmetler biriminin kurulması, ekibin belirlenmesi, stratejilerin belirlenmesi ve yönetimi işin ivme kazanması açısından önemli. İşler bununla da bitmiyor. Daire mimari seçim sürecinin yürütülmesi, yönetimi estetik ve yaşanılabilir bir yapı adına çok önemli. Ayrıca bu mekanda yaşayacak insanlar adına site kullanım kılavuzunun hazırlanması gerekiyor. Tapu devri, banka kredisi işlemleri ve teslimat sürecinin yönetimi de bizlerin yapması gereken işler içinde. Bunun yanında ikinci el kiralama, satış sistemlerinin kurulması ve yönetimini de iyi bilmek kaçınılmaz.”

ÖNCE FİZİBİLİTE SONRA YATIRIM
Temeltaş çalışanları sağlıklı bir yatırım yapmanız için adınıza bilimsel bir fizibilite çalışması yapıyor. Gayrimenkulü tanımlıyor, en yüksek ve en iyi kullanım analizlerini gerçekleştiriyor. Hedef kitle, mimari proje, mahal listesi, sosyal donatılar, konut tipleri ve öneriler tamamen yatırımınızın en verimli şekle gelmesi için gerçekleştiriliyor. Unutmayın ki Temeltaş iş sürecinin her aşamasında sizinle. Bu amaç doğrultusunda fiyat politikaları ve satış şartları önerileri araştırılıyor, pazarlama stratejileri belirleniyor. Dolayısıyla önce fizibilite sonra yatırım.

KUTU 1
YENİ YAŞAM ALANINIZ: KOZA ŞEHİR
Garanti Koza'nın 1 ve 2'nci fazlarda Akiş ortaklığıyla yürüttüğü Akkoza'nın 3'üncü fazını oluşturan Koza Şehir, oldukça kapsamlı bir yaşam projesi. 450 bin metrekarelik arsa üzerine inşa edilen Akkoza, 5 bin 500 konutu ve her ayrıntısıyla kaliteli bir yaşam düşünülmüş sosyal alanları kapsıyor. Dünyaca ünlü ABD merkezli mimarlık firması Development Design Group imzasını taşıyan ve 2007 yılı Ağustos ayında ilk etap satışına başlanan Akkoza konut, alışveriş merkezi ve yaşam alanlarıyla İstanbul'un en büyük projelerinden biri.

KUTU 2
KOZAPARK RESIDENCE DENİZE AÇILAN KAPINIZ
Türkiye’de ilk defa yapılacak olan bu projenin göze çarpan en büyük özelliği adeta bir deniz gibi tasarlanan 30 bin metrekarelik gölet alanına sahip olması. Ayrıca her bloktan denize çıkış iskelesi bulunuyor. Böylece güneşlenip dinlenebileceğiniz, su sporları yapıp eğlenebileceğiniz 2 adet kumsalınız var. Kozapark Residance konutları toplam 110 dönüm arsanın 6 dönümlük alanına kurulacak olan 4 adet elips şeklinde bloktan oluşuyor. Her bloğa Heybeli, Sedef, Kınalı ve Burgaz adı verildi. Yine her bloğun yaya ve araç girişi farklı olarak tasarlandı. Kozapark'ta tenis akademisi clubhouse yer alıyor. Türkiye’de ilk defa yapılacak olan bu proje bir deniz gibi tasarlanan 30 bin metrekarelik gölet alanına sahip.

KUTU 3
ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNIŞIĞI’NDA TADIN

Ortalama 2.5 dönüm bahçe içinde yer alan Günışığı Konakları’nda özel yüzme havuzu ve kapalı garaj konforunuza konfor katıyor. Günışığı Konakları büyüklük ve konsept açısından vadinin tek butik müstakil konak projesi olarak dikkat çekiyor. Hadımköy gişelerine 3 kilometre uzaklıkta, TEM ve E 5 çıkış akslarına çok yakın bir konumda. Konaklarda alışveriş merkezi, kapalı yüzme havuzu, klinik, güzellik merkezi, kafeterya, masaj salonu, sauna, kuaför, fitness merkezi, eczane, helikopter pisti ve çok sayıda spor tesisi bulunuyor. Günışığı Konakları gerçek müstakil yaşama özlem duyanları hayata bir de Günışığı’nın penceresinden bakmaya davet ediyor. Vadi yapısı içinde göl ve deniz manzarasına hakim konumda hayata geçirilen projede 263 dönüm arazi üzerine kurulu toplam 121 konak bulunuyor. İşlevsel ve mimari yapının göz alıcı uyumuyla her biri 3 kattan oluşan konaklar 520, 650 ve 950 metrekarelik alternatifleri, 1.5 ile 3 dönüm arazi üzerine kurulu müstakil bahçeleri, özel yüzme havuzları ve açık kapalı garajlarıyla size özel bir yaşamın kapılarını aralamanıza olanak tanıyor.

KUTU 4
TİCARETİN TADINI ÇIKARIN
Ataman Karına Çarşı projesi önünde uzanan bağlantı yoluyla Sabiha Gökçen Havalimanı’na 6-7 dakika uzaklıkta. Ayrıca sahil yolunun E5’le birleştiği tersane kavşağına yürüme mesafesindeki konumunun getirdiği cazibeyle gıdadan hizmet sektörüne 22 seçkin ticariye ev sahipliği yapacak. Bu merkezde 38 metrekareden 118 metrekareye kadar çeşitli büyüklüklerde dükkanlara lansman öncesi uygun fiyat ve cazip ödeme koşullarıyla sahip olabilirsiniz. Farklı bankalardan kredi olanakları ve leasing imkanı söz konusu.

KUTU 5
FİNANSMANININ DEĞERİNİ BİL
Emlak Konut GYO-TOKİ iştirakli hasılat paylaşımı üstüne ilerleyen bir proje olan Sarphan Finans Merkezi içerisinde alınabilir, satılabilir ve kiralanabilir ofisler sizi bekliyor. Sarphan Finans Merkezi’nin bölgeye kazandıracağı katma değeri de göz önüne aldığınız zaman günümüzün en önemli yatırımlarından biri olarak dikkat çekiyor. Finans merkezi içinde eğitim ve kreş, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, Halk Bank-Ziraat Bankası-Vakıf Bank Genel Müdürlüğü, İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Sermaye Piyasaları Kurumu, Kapalıçarşı ve kiralanabilir AVM olacak.

 

 


Paylaş:

YAPI VE SEKTÖREL HABERLER