Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

7 Haziran seçimlerinden sonra 13 yıllık hükümetin güç kaybetmesi ile birlikte, her sektörde olduğu gibi kentsel dönüşüm sektörü de yavaşlamaya gitti, bununla birlikte koalisyon çalışmalarının neticeye ulaşamaması ve terör saldırılarının artmasıyla kat maliklerin sürece bakışları bir nebze de olsa değişti ve beklemeye başladılar. Önümüzde ki 1 Kasım seçimlerinde de ne olacağını kestirmek bugünden oldukça zor. Asıl soru şu; bundan sonra kentsel dönüşümde durum ne olacak?

Seçim sonrasında görmüş olduğumuz tabloda kentsel dönüşüm sürecine dahil olmuş olan apartmanlar bu durumdan etkilenmedi ve süreç eskisi gibi devam ediyor, fakat bu sürece girmeyi planlayan apartmanlar haklı olarak temkinli davranıyor.  Akıllarında bin bir türlü soru işaretleri mevcut, acaba kentsel dönüşüm bitiyor mu, 1.20 emsal avantajı azalacak veya kaldırılacak mı?

Sektörde yoğun olarak konuşulan birçok değişikliğin olacağı konusu inandırıcı gelmiyor. Lakin bundan önceki süreçlerde de yapılması beklenen yönetmelik değişikliklerinin hiçbiri yapılmadı ya da yapılamadı diyelim. Görünen şudur ki, kentsel dönüşümde hali hazırda sürecin iyi bir şekilde ilerlemesi ve bu zaman kadar yaşanan sıkıntıların bir şekilde ortadan kaldırıldığı bir sistemi değiştirmek ya da kaldırmak çok da mümkün gözükmüyor.  

Durumu biraz daha netleştirebilmek adına Kentsel Platform olarak yapmış olduğumuz araştırılmalarda henüz bu konuyla alakalı Çevre ve Şehircilik Bakanlığının hazırlamış olduğu ya da planladığı bir değişiklik görünmüyor. Ama burası Türkiye. Her şeyin mümkün olabileceğini de unutmamak gerekir.

Tüm bunların cevabı aslında hükümetin kurulmasıyla birlikte aşılabilecek noktayken, 6306 sayılı kanun ve yönetmeliklerin bu dönemde sağlamış olduğu avantajları kullanmak gerekir. Bu belirsizlikler dönemini bekleyerek kentsel dönüşümün asıl amacı olan “can güvenliği” kısmını atlamamak ve bu konuda gereken özeni göstermek hepimizin görevi. Aksi halde yarın bunun için çok geç kalmış olabiliriz.

Kentsel Dönüşüm ve Bina Yenileme için Teklif Alınız

Özetle, bu dönemde yaşamış olduğumuz belirsizliğin, kentsel dönüşüm kapsamında ileride doğabilecek bir değişikliği öngörmüyoruz. Buna istinaden, sürece dahil olmuş yada olacak apartmanların kendilerini güvence altına almaları önem arz ediyor. Bunun için bölgesinde referans gösterebileceği güvenilir bir müteahhit firma ile çalışmaları ve alacakları tekliflerin, etüt projelerin, kat karşılığı sözleşmelerin profesyonel hizmet veren kentsel dönüşüm danışman firmaları ile kontrol altına almalarını öneririz.

 

Sevgi ve Saygılarımızla,

Fatih Karakaş

Kentsel Platform

Yönetim Kurulu Üyesi

Mail: [email protected]

Tel: 0535 867 17 77


Paylaş:

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2021-04-05 12:42