Kentsel dönüşüm Bağdat Caddesi’nde 2015-04-29

İstanbul'un en lüks caddesi olarak bilinen Bağdat Caddesi'nde kentsel dönüşüm hızla devam ediyor. Kentsel dönüşümün başlamasıyla üç kat artan metrekare fiyatlarına rağmen Bağdat Caddesi yatırımcıların odağında yer alıyor.
Kentsel dönüşüm Bağdat Caddesi’nde 2015-04-29

Türkiye'yi yirmi yılda yeniden şekillendirmeyi amaçlayan kentsel dönüşüm projesinin Ekim 2012'de başlamasıyla, 6,5 milyon konutun yıkılarak yeniden yapılanması devam ediyor. Kentsel dönüşüm çalışmalarının üssü ise İstanbul'un en gözde sosyal yaşam alanlarından olan Bağdat Caddesi. Metrekare fiyatlarının yenileme çalışmalarıyla üç kat arttığı Bağdat Caddesi'nde yatırım oranları da aynı hızla artıyor.

Bağdat Caddesi'nin büyük holdingler, inşaat şirketleri ve yatırımcılar tarafından mercek altına alındığını söyleyen Coldwell Banker Profesyonel Gayrimenkul Yatırım Danışmanı Ayşe Fügen Arda, "Anadolu yakasının en gözde ilçesi hiç kuşkusuz Kadıköy. Konut stokunun 31 bin, iş yeri sayısının 10 bine dayandığı ilçenin her semti, gayrimenkul dünyasında ayrı marka değerleriyle telaffuz ediliyor. Bağdat Caddesi de yenileme çalışmalarıyla her geçen gün artan metrekare fiyatlarına rağmen yatırımcıların gözdesi olmaya devam ediyor" dedi.
2010 yılında Bağdat Caddesi'nde otuz beş yılın üstündeki konutlarda kentsel dönüşüm çalışmaları başladığında metrekare fiyatlarının üç bin – dört bin TL arasında olduğunu belirten Arda, "2014 yılında m2 fiyatları 7 bin TL'ye, 2015 yılında m2 fiyatları13 bin TL'ye kadar çıktı" diyor. Bağdat Caddesi'nin sahil tarafında yer alan konutlarda ise metrekare fiyatlarının yirmi bin TL'ye yükseldiğine dikkat çeken Ayşe Fügen Arda, fiyatların artmasına karşın 2015 yılının ilk çeyreğinde Bağdat Caddesi'ndeki satışların canlandığını da belirtiyor.
Kentsel dönüşümle beraber Ortadoğu ve Körfez Bölgesi'nin yanı sıra büyük holdingler, inşaat şirketleri ve 'Caddeli' olmak isteyenler Bağdat Caddesi'ni tercih ediyor.

Kaynak: Sabah

 


DİĞER HABERLER