Şekerbank Kentsel Dönüşümde Enerji Kredisi veriyor 2015-06-24

Şekerbank'tan Kentsel Dönüşümde bir ilk
Şekerbank Kentsel Dönüşümde Enerji Kredisi veriyor 2015-06-24

Şekerbank'tan yapılan bildirime göre, Şekerbank, EBRD'nin TuREEFF kapsamında riskli yapıların yıkılıp, enerji verimliliği kriterlerine uygun olarak yeniden inşasına yönelik kredi imkanı sunuyor. Böylece Kentsel Dönüşüm Kredisi için yeni bir adım atılmış oldu.

Şekerbank EBRD'nin 350 milyon dolarlık programına katılan ilk banka olan ve TuREEFF bağlamında 60 milyon dolarlık kaynak sunmuş oldu. Şekerbank program kapsamında ilk kentsel dönüşüm kredisini de projelendirdi. 
B enerji sınıfı bina inşaatının finansmanı amacıyla  devreye alınan uygulama, EBRD için kentsel dönüşüm çerçevesince inşaat firmalarına sunulan ilk kredi niteliği taşıyor.
Açıklamada görüşlerine yer verilen Şekerbank Kurumsal ve Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Orhan Karakaş,Türkiyede Kentsel Dönüşüm’ün gelişmesiyle dünyanın gündeminde yer alan enerji tasarrufu yatırımları konusunun Türkiye'de de gelişen bir alan olduğunu ifade etti.

Kentsel Dönüşümde Enerji verimliliği yatırımlarının, bireyler ve kurumlara tasarruf sağlamasının yanı sıra doğal kaynakların sürdürülebilirliğini desteklediğini vurgulayan Karakaş, kredinin  toplumsal kalkınma ve çevre sürdürülebilirliğine de katkı sunduğunu dile getirdi.
Karakaş, enerji tasarrufunu yaygınlaştırmak ve doğal kaynakların sürdürülebilirliğine destek olmak için 2009'da EKOkredi ürününü geliştirdiklerini anımsatarak, şunları kaydetti:

"EKOkredi'yle enerji verimliliği alanında bugüne dek tüm segmentler dahil olmak üzere,  572 milyon lirayı aşkın finansman desteği sağladık. Bu sayede 62 bine yakın kişinin enerji tasarrufunu gözlemledik.  Şekerbank sürdürülebilir kalkınmanın finansmanı alanındaki uluslararası bilinirliği sayesinde, bilançosundaki yabancı kaynağın yüzde 15'ini enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji yatırımı için  temin ediyor. EKOkredi için bugüne dek enerji verimliliği odaklı birçok uluslararası fon ve finans kuruluşundan yaklaşık 458 milyon lira kaynak sağladıklarını belirttti

EKOkredi-TuREEFF iş birliğiyle geliştirilen Yeniden İnşa Kredisi'yle Kentsel Dönüşüm kapsamında riskli binaların yenilenmesi sürecinde kaliteli ve enerji verimliliği yüksek binaların finanse edilmesinin sağlanacağını aktaran Karakaş, "Konutlarda enerji verimliliği farkındalığına katkıda bulunacak Yeniden İnşa Kredisi, düşen ısınma/soğutma masraflarıyla aile bütçesine ve ülke ekonomisine, azalan enerji tüketimiyle de çevrenin korunmasına katkı sunacak" şeklinde bilgi verdi


DİĞER HABERLER