Akbank ın üçüncü çeyrek bilançosu

Akbank ın 9 aylık konsolide net karı 2 milyar 427 milyon lira oldu.
Akbank ın üçüncü çeyrek bilançosu

Akbank açıklamasına göre, Akbank'ın krediler yoluyla Türk ekonomisine sağladığı destek 2013 yılının dokuz ayında 140 milyar liraya yükseldi. Akbank’ın dokuz aylık konsolide net kârı 2 milyar 427 milyon lira oldu.

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, yılın ilk üç çeyreğinde global ekonomiye iki gelişmenin ağırlıklı olarak yön verdiğini gördüklerini belirterek, bunlardan ilkinin Fed'in mayıs ayında, finansal piyasalardan varlık alımlarında azaltıma gideceğine dair ipuçları vermesi, diğerinin ise takip eden aylarda gündemde öne çıkan Amerika'nın bütçe krizi olduğunu kaydetti. 

Bu gelişmelerin finansal piyasalarda yol açtığı çalkantıya karşın yılın 9 ayında aktiflerini 2012 yıl sonuna kıyasla yüzde 17'nin üzerinde bir büyümeyle 191 milyar liranın üzerine çıkardıklarını aktaran Binbaşgil, ayrıca aynı dönemde, yüzde 26'nın üzerinde bir artışla 140 milyar liraya yükselttikleri nakdi ve gayrinakdi kredileriyle de Türkiye ekonomisinin büyümesine destek sağlamayı sürdürdüklerini ifade etti.

Akbank'ın 2013 yılı dokuz ayında 3 milyar 227 milyon lira brüt kar elde ettiğini kaydeden Binbaşgil, brüt karı üzerinden 800 milyon lira vergi karşılığı ayıran Akbank'ın konsolide net karının 2 milyar 427 milyon lira olduğunu söyledi. 

"KOBİ ve kurumsal kredilerimizi yüzde 24'ün üzerinde büyüterek yaklaşık 73 milyar liraya çıkardık"

Sürdürülebilir bir büyüme için yatırım ve üretime dayalı bir ekonomik modelin gerekliliğini belirten Binbaşgil, "KOBİ'lerimiz ve şirketlerimiz ekonomimizin daha da rekabetçi ve üretken bir yapıya kavuşması için hedeflenen büyüme stratejisinin merkezinde yer alıyor. Ülkemizi uluslararası rekabette daha da üst sıralara taşıyacak olan KOBİ'lerimize ve şirketlerimize en avantajlı koşullarda finansal destek sağlamaya devam ediyoruz. Yılın ilk dokuz ayında KOBİ ve kurumsal kredilerimiz yoluyla sağladığımız desteği yüzde 24'ün üzerinde büyüterek yaklaşık 73 milyar liraya çıkardık" değerlendirmesini yaptı.

Uygun finansman koşulları, yenilikçi ürün ve hizmetlerle tüketicilerin yanında yer almaya devam ettiklerini vurgulayan Binbaşgil, 26 milyar lirayı geçen tüketici kredileriyle tüketicilere desteklerini sürdürdüklerini söyledi.

Akbank'ın daha da müşteri odaklı bir bankacılık yaparken risk yönetiminden taviz vermediğini kaydeden Binbaşgil, 3. çeyrek sonu itibariyle yüzde 1,2 seviyesindeki takipteki kredi oranlarıyla sağlıklı bir şekilde büyümeye devam ettiklerini ve sektördeki en düşük takipteki kredi oranlarından birine sahib olduklarını belirtti. 

Binbaşgil, Akbank'ın genel kredi karşılıkları da dikkate alındığında takipteki kredilere yüzde 207 oranında karşılık ayırdıklarını ifade etti.

Türkiye'nin tasarruf oranını artırarak büyümeye kaynak yaratması gerektiğini vurgulayan Binbaşgil, "Akbank olarak yenilikçi finansal ürünlerimiz ve kampanyalarımızla toplumda tasarruf bilincinin yayılmasına destek oluyoruz. İlk dokuz ayda yaklaşık yüzde 22 artışla 110 milyar lirayı geçen toplam mevduatlarımız bu yöndeki çalışmalarımızın olumlu yansımasını oluşturuyor" dedi.

Tüm Akbanklıların yüksek motivasyonu, enerjisi ve yüksek performansının bankayı ödül platformlarında daha da büyük başarılara taşıdığını vurgulayan Binbaşgil, Euromoney ve World Finance'ın Akbank'ı "Türkiye'nin En İyi Bankası" seçtiğini anımsattı.

Brand Finance tarafından gerçekleştirilen "Dünyanın En Değerli 500 Banka Markası-2013" araştırmasında 2,1 milyar dolar olarak hesaplanan marka değerleriyle üst üste ikinci kez ‘Türkiye'nin "En Değerli Banka Markası" olduklarına dikkati çeken Binbaşgik, bunun yanında, 2013 yılında şu ana kadar 50'nin üzerinde seçkin yurt içi ve yurt dışı ödül kazandıklarını söyledi.

Akbank'ın bölgesinin en güçlü, marka değeri en yüksek bankası olmak için çalışmalarını ve yatırımlarını sürdürdüğünü ifade eden Binbaşgil, "Bankamızın finansal başarılarının ve aldığı ödüllerin arkasındaki en önemli faktör Akbank çalışanlarıdır. Başta çalışanlarımız olmak üzere bizlere destek olan ve güvenen tüm müşterilerimize ve hissedarlarımıza teşekkür ediyorum" dedi.

 


Paylaş:

KONUT KREDİSİ