DemirDöküm Pasif Ev Projesi 2018-01-16

Enerji tüketiminde yeni bir dönem başlıyor.
DemirDöküm Pasif Ev Projesi 2018-01-16

klimlendirme sektörünün öncü markalarından DemirDöküm, yenilenebilir enerji alanındaki uzmanlığını, bir kez daha ispatladı. Sıfır Enerji ve Pasif Ev Derneği (SEPEV) önderliğinde, Avrupa Birliği'nin nZEB (Rearly Zero Enerji Buldings) konseptine örnek bir yapı olarak geliştirilen Pasif Ev projesinde, DemirDöküm'ün yenilikçi teknoloji kullanıldı.


Ankara Etimesgut'ta 250 metrekare büyüklüğünde inşa edilen Sıfır Enerji ve Pasif Ev Derneği SEPEV’in Pasif Ev sertifikalı örnek projesinde dünyanın 50 ülkesinde ısı konforu sunan DemirDöküm'ün Termal Güneş Enerjisi Sistemi kullanıldı. Isı pompası ile beraber hibrit olarak çalışacak şekilde özel olarak tasarlanan sistem sayesinde enerji cimrisi Pasif Ev'de kullanılacak sıcak su, yenilenebilir bir enerji kaynağı olan güneşten sağlanacak.


Alanında uzman mimar ve mühendisler tarafından inşa edilen Pasif Ev, yüksek yalıtım ve çevreci teknolojiler ile donatıldı. Doğalgazdan bağımsız olarak evin ısıtma ve soğutulmasında güneş ve hava kaynaklı çevreci sistemlere yer verilen Pasif Ev; 7 gün 24 saat kontrol edilen enerji tasarrufu ve yenilenebilir enerji üretimi sayesinde aynı zamanda bir eğitim merkezi olarak konumlanacak.


Sürdürülebilir kalkınma ve gelecek açısından SEPEV önderliğinde hayata geçirilen projenin, doğal kaynak zengini Türkiye'ye önemli kazanımlar sağlayacağını belirten DemirDöküm Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Ertuna; "Bugün ülkeler iklim değişikliğine dur demek, kentlerde insanların daha sağlıklı, iyi ve güvenle yaşayabilmeleri için cesur projeler geliştiriyor. Geçtiğimiz günlerde Almanya'nın elektrik üretiminin yüzde 60'ı, Danimarka'nın ise elektrik tüketiminin tamamı rüzgardan karşılandığı açıklandı. Ekvator'un güneşi, Himalayalar'ın suyu ve Kuzey Kutbu'nun rüzgarı ile üretilecek elektriğin tüm dünyayı aydınlatabileceği belirtiliyor. Bölge ülkelerde hayata geçirilmeyi bekleyen projeleri göz önünde bulundurursak Pasif Ev, Türkiye için önemli bir kazanım” dedi.


DemirDöküm’ün sahip olduğu teknoloji ve tüketicilerin kullanımına sunduğu ürünlerle insanların hayatına konfor sağlamanın yanında gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Ertuna şöyle konuştu; “Gerçekleştirdiğimiz yatırımlarla sonsuz, sınırsız, yenilenebilir, temiz ve aynı zamanda ücretsiz bir enerji kaynağı olan güneşten, hedeflenen ısıl konforu şartlarının oluşturulması için Termal Solar Kolektör üretimine başladık. Türk mühendislerimizce geliştirilen solar kolektörlerimiz sıcak suyun dışında; biyogaz tesislerinde, şişe, yün, iplik yıkama prosesleri için sıcak suyu ihtiyaç duyan fabrikalarda da kullanabiliyor. Çevresel sürdürülebilirlik anlamında sadece ürünlerimizi geliştirmiyor; enerji kullanım verimlilikleriyle ilgili düzenlemeler yapmıyoruz, aynı zamanda kullanım alanlarını da küçültüyoruz. Kullandığımız malzemeleri çevreye duyarlı olarak seçip, atıkların azaltılması için çaba harcıyoruz. Çünkü sürdürülebilirlik, geleceğimiz için en önemli konulardan bir tanesi. Enerji verimliliği bizim için ne kadar önemliyse bunu sürdürülebilir kılmak da bir o kadar önemli. Bu doğrultuda binalardaki enerji verimliliğini artırmak için teknolojinin el verdiği üst düzey verimli cihazları her zaman ön plana çıkarmaya devam ediyoruz.”


Paylaş:

Enerji Sektöründe Son Gelişmeler
Reklam

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Başarılı Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Örneği Freiburg Vauban Projesi
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2019-03-11 15:48