Cinsiyete göre konut arama istatistiklerini açıklandı

Diyarbakır’da konut arayanlar arasında yüzde 61 ile kadınlar açık ara önde gidiyor. Erkekler ise yüzde 73 ile Van’da başı çekiyor
Cinsiyete göre konut arama istatistiklerini açıklandı

Hürriyet Emlak Projeland’ın ‘Ev arayanların şehirlere göre cinsiyet dağılımı’ verilerine göre, İstanbul, Ankara ve İzmir’de konut arayışında erkekler hakim iken, Diyarbakır, Erzurum, Rize ve Sivas gibi şehirlerde kadınların karar verici konumda olduğu dikkati çekiyor.

Doğan Grubu bünyesindeki Hürriyet Emlak ve uluslararası gayrimenkul teknoloji firması Homsters işbirliğiyle faaliyet gösteren Hürriyet Emlak Projeland, cinsiyete göre konut arama istatistiklerini açıkladı.  

Hürriyet Emlak Projeland verilerine göre; Diyarbakır yüzde 61 ile kadınların konut arayışında son sözü söylediği şehirler arasında başı çekiyor. Konut arayışında kadınların hakim olduğu şehirler arasında Diyarbakır’ı,  yüzde 60 ile Rize takip ederken, Kastamonu, Kırklareli ve Sivas’ta ev arayanların yüzde 58’i kadınlardan oluşuyor. Eskişehir yüzde 57, Erzurum da yüzde 56 ile yine kadınların konut arayışında hakim olduğu şehirler arasında. Tekirdağ yüzde 54, Samsun ve Manisa yüzde 53, Kayseri de yüzde 51 ile yine kadınların konut arayışında son sözü söylediği şehirler arasında yerini aldı.

Van’da erkekler ilk sırada

Hürriyet Emlak Projeland verilerine göre, İstanbul, Ankara ve İzmir’de ise küçük şehirlere kıyasla erkekler konut arayışında ilk sırada. İstanbul'da ev arayanların yüzde 56’sı, Ankara’da yüzde 54’ü, İzmir’de yüzde 52’si erkeklerden oluşurken, Van yüzde 73 ile erkeklerin konut arayışında en fazla hakim olduğu iller arasında başı çekiyor.

Kadınların birçok alanda olduğu gibi konut arayışı ve alımlarında da etkin bir role sahip olduğunu vurgulayan Hürriyet Emlak Projeland Yönetim Kurulu Üyesi Çağrı Bozay, “Cinsiyete göre konut arama verilerine baktığımızda, Diyarbakır’da yüzde 61’lik oranla kadınlarımızın daha etkili olduğunu gözlemledik. Böylece Türkiye geneline baktığımızda Diyarbakır kadınların en çok sıfır konut projesi aradığı il olarak ilk sıraya yerleşirken, erkeklerin konut arayışında hakim olduğu il olarak ise Van dikkati çekiyor. Bu da konut alımında son sözü kadının söylediğini ortaya koyuyor. Konut alımında erkeklerin karar verdiği düşünülse de aslında kadınların beğenmedikleri ev satın alınmıyor. Günümüzde kadınlar artık satın almada daha fazla söz sahibi” dedi.


Paylaş:

Yapı ve Sektörel Haberler
Reklam

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Başarılı Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Örneği Freiburg Vauban Projesi
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2019-03-11 15:48