Netaş’tan İstanbul Yeni Havalimanı için 2. büyük anlaşma

Netaş’tan İstanbul Yeni Havalimanı için 2. büyük anlaşma

Potansiyel kullanıcıların mimari projeye bakarak inşaat bitiminde ortaya çıkacak daire modelini hayal edebilmesi kolay değil. Konut projelerinde önemli kriterlerden biri olan pazarlamaya destek sağlayan örnek daire ihtiyacı bu aşamada önem kazanıyor.

Örnek dairelerin 2000‘li yılların başında kendini göstermeye başladığı ifade eden EvimiTasarla.net‘in kurucuları Banu Hatipoğlu ve Ebru Tamer, o dönemde örnek dairelerde evin genelini kapsayan tek renk kullanımı, minimum aksesuar, mutfak ve banyolarda kullanılan standart malzemeyle görsellik ve tasarımın minimum düzeyde tutulduğunu belirtiyor. Zamanla markalı konut projelerinin artışı ve tercih edilmeleriyle örnek dairelerde gözle görülür bir artış olduğunu ifade eden Hatipoğlu ve Tamer, alıcıların bilgi sabihi olmasıyla ne istediğini bilen, araştıran, sorgulayan, tasarıma müdahil olan bir profilin ortaya çıktığını kaydediyor.

Örnek daireler iyi tasarlanmalı

Değişen zamana ayak uyduran ve gelişen örnek daire kültürü kullanıcıları yalnızca fikir sahibi yapmakla kalmıyor, tasarımı yerinde gören kullanıcıların benzer kurguyu kendi dairelerine de taşımalarını sağlıyor. Hatipoğlu ve Tamer, projede potansiyel daire sahiplerinin kişisel eşyalarıyla yaşam alanlarında yaratacakları ve uygulayabilecekleri iyi tasarlanmış mekanlara gönderme yapılması gerektiğini kaydederek, örnek dairelerin yeni konut projelerinin vitrini konumunda olduğunu belirtiyor.

Örnek dairelerin hem bir bütün olarak tasarlanması, hem de parça bazında mekânsal kurgunun düşünülmesi gerektiğini ifade eden Hatipoğlu ve Tamer, bu aşamada kullanıcıyı doğru yönlendirmenin önemli olduğunu, yaratılmak istenen konsepte uygun duvar rengi seçiminin dairenin ruhunu ortaya çıkararak alıcıyı etkilediğini, mobilya ve malzeme seçiminin de kaliteli olması gerektiğini vurguluyor.

Seçimde kadınlar etkili

Ev sahibi olma aşamasında özellikle kadınların seçiminin etkili olduğunu ileri süren Hatipoğlu ve Tamer, buna bağlı olarak kadınların önem verdiği mutfak ve banyo mekanlarının dikkat çekici nitelikte olması gerektiğini, özellikle mutfakların ergonomik olması kadar görsel açıdan da kullanıcıyı etkilemesi gerektiğini belirtiyor.

Anne babaların çocukları için imkanları dahilinde en iyisini yapmaya çalıştığını, bu nedenle çocuk odalarının da çok önemli olduğuna değinen Hatipoğlu ve Tamer, şunları söylüyor: “Örnek dairelerde özellikle çalışan anne babaların dikkatini çeken bir diğer mekan da çocuk odaları. Standart çocuk odalarının aksine yaratıcı fikirlerle kurgulanmış odalar aileleri daireyi alma konusunda cesaretlendiriyor. Çocuk psikolojisi göz önünde bulundurularak tercih edilen renk kullanımları, çocukların ilgisini çekecek özelleşmiş köşeler, odaya canlılık katan resim ve panolarla kurgulanmış mekanlar cezbedici oluyor. Renk seçimi de önemli. Çocuk odaları ve ebeveyn yatak odalarında rahatlatıcı etkisi olan pastel tonların kullanımı tercih edilebilir. Aktif zamanların geçirildiği salon ve oturma odalarında ise mekana dinamizm katan renk seçimleri olabilir. Ya da daha koyu ton tercihleriyle mekana vurgu yapılabilir. Öte yandan, örnek daire dekorasyonları aslında kullanıcılar için esin kaynağı. Her dairede uygulamak doğru değil. Bu işin mali boyutu da var. Kullanılan dekorasyon ürünleri için bütçede yer ayırmak gerekli.“

 

 

EvimiTasarla.net – Pozitif Mimarlık İnş. San. Tic. Ltd. Şti. 20 yılı aşkın bir süredir inşaat, mimarlik ve iç mimari dekorasyon sektöründe faaliyet göstermektedir. Projelendirme ve uygulama, özel imalat, butik çalışma ve kişiye özel tasarım alanındaki deneyimini online ortama taşıyan Pozitif Mimarlık, EvimiTasarla.net ile iç mimari ve dekorasyon deneyimini kullanıcılarının hizmetine sunmaktadır. EvimiTasarla.net ekibi, işinin uzmanı, tecrübe sahibi ve yeni trendlere hakim iç mimarlardan oluşmaktadır.


Paylaş:

Yapı ve Sektörel Haberler


en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

ReklamReklamReklam

Reklam

Reklam

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Barselona’da 1900 – 1914 yılları arasında yapılmış gayrimenkul geliştirme projesi: PARK GÜELL
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

DETAYLI BİLGİ İSTEYİN

DETAYLI BİLGİ İSTEYİN

DETAYLI BİLGİ İSTEYİN

DETAYLI BİLGİ İSTEYİN

DETAYLI BİLGİ İSTEYİN

DETAYLI BİLGİ İSTEYİN

2018-06-21 17:19