Alternatif Yatırım Güneş Enerji Santrali

Alternatif Yatırım Güneş Enerji Santrali
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Türkiye’nin Milli ve Yerli Enerji hamleleri hem Türkiye’nin Dışa bağımlılığının önünü keserken hem de yatırımcılara alternatif yatırım fırsatları sunuyor. Bunlardan en önemlilerden biride Güneş enerji Santrali yatırımları.  Konut yada Ticari alan alırken belli bir birikiminizi gerektiğinde de banka kredisinden faydalanarak geleceğe yatırım yapıyorsunuz.  Her geçen gün artan konut sayısı arz ve talebin doğru nitelikte örtüşmemesinden dolayı özellikle son zamanlarda yatırımcıların farklı arayışlara girmelerine neden oluyor.

İhtiyaca binaen ev alınması dışında kira beklentisi yada alıp satma beklentisi ile konut edinenler alınan yer ve projeye bağlı olmakla birlikte 2018’de istediklerini yakalamanın zor olabileceğini görüyorlar. Sıkça konuşulan Bitcoin yada diğer kripto para’ların ne olacağı da halen soru işaretleri taşıyor.  İşte bu noktada artık önü tamamen açılan Yerli ve Milli Enerji hamlesi alternatif yatırım arayanlara çözüm olabilir. İlk Etapta Enerjisa’nın Halka arz ardından diğer enerji devlerinin halka arzları nasıl birer fırsatsa bütçeye uygun GES yatırımları da oldukça dikkat çekici.

Peki Nedir bu GES ve Maliyetleri nasıldır. Uzun ve kısa vadede öngörüler nedir diyecek olursanız konunun uzmanlarının yazılarına göz atmakta fayda var. Örneğin Cüneyt Selçuk Güngör’ün Güneş Enerji Santrali 2017-2018 Maliyetler ve Öngörüler yazısı GES’in aslında ne kadar yatırım değeri olan bir araç olduğunu anlatıyor. Yada Samet Vatansever’in Lisanssız Enerji Üretimi ve 1MW Lisanssız GES Elektrik Üretim Tesisi Maliyet Cetveli yazısı  Enerji sektörüne yatırım yapacaklara referans olabilir.

GES’ler ayrıca yenilenebilir enerji kaynakları arasında yatırım maliyeti en düşük olanı. GES’ler illa da yatırım için değil son KHK’lardaki çatı mevzuatına yönelik değişikliklerle de evinizde elektrik üretmek için oldukça elverişli koşullar sağlandığından faydalı olabilir.  Üstelik Fazla enerji üretmeniz durumunda bunu devlete satarak ta ek gelir sağlayabilirsiniz.

Özetle konut yada Ticari ünitelere yatırım alternatifi arayanlar için GES yatırımı üzerinde düşünülmesi gereken yatırım araçları arasında yer alıyor diyebiliriz.

Osman Cihad Esen

  


Paylaş:


Reklam

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Başarılı Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Örneği Freiburg Vauban Projesi
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2019-03-11 15:48