Sağlık Sitesi|FacebookTwitterKünye|Hakkımızda|Basında YeniProjeler.com|Servisler|İletişim
ÜYE GİRİŞİ | KURUMSAL GİRİŞ

Yeni Projeler Logo
banner

İSTANBULANKARAANTALYAİZMİR
Osman Cihad Esen
cihad.esen@yeniprojeler.com

Kentsel Dönüşüm Meydan Muharebesi

Getirdiği karla iştah kabartan inşaat sektörünün, kentsel dönüşümle mücadelesi ne durumda?
Mail At
Kentsel Dönüşüm Meydan Muharebesi

6306 sayılı yasanın 1. maddesi aynen şu şekilde: “Bu Kanunun amacı; afet riski altındaki alanlar ile bu alanlar dışındaki riskli yapıların bulunduğu arsa ve arazilerde, fen ve sanat norm ve standartlarına uygun, sağlıklı ve güvenli yaşama çevrelerini teşkil etmek üzere iyileştirme, tasfiye ve yenilemelere dair usul ve esasları belirlemektir.” Temel çıkış noktası can kurtarmak olan ve genel olarak kentsel dönüşüm yasası olarak bilinen “Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkında kanun” artık rantsal gelir kapısı olarak algılanmaya başladı.

Kentsel Dönüşüm ve Bina Yenileme Teklifi İçin Lütfen Tıklayınız

Memur, işçi, esnaf nasıl para kazanmak ve geçimini sağlamak için çalışıyorsa müteahhitler de aynı sebeple çalışıyor. Her sektörün getirdiği avantajlar olduğu gibi dezavantajları da var. Nitekim Türkiye’nin lokomotif sektörü inşaat bu kadar göz önünde olunca ve yalnız sağladığı avantajlar düşünülünce, ister istemez taliplisi de çok oluyor. Buradaki en büyük avantajın yüksek olduğu düşünülen kar marjı olduğu aşikar. Peki gerçekten öyle mi?

Düşünün ki, risk altına bulunan bir binanız var. Biliyorsunuz ki, eviniz değerli bir konumda ancak maddi imkanınız mülkünüzü yeniden yaptırmaya yeterli değil. Nitekim çözüm arayışına giriyorsunuz ve bir müteahhit size eskimiş, deprem riski altında bulunan binanızı yıkıp yerine sağlam, daha modern ve daha değerli bir mülk vermeyi taahhüt ediyor. Bulunduğunuz bölgeye göre belli bir emsal artışı hakkınız da var ama bugün 100 m2’de otururken, artık 90 m2’de oturacaksınız. O zaman neden yaptırayım ki, evim daha da küçülecek diyorsunuz ve verdiğiniz kadarını almak istiyorsunuz. Hadi bir de olaya müteahhit yönünden bakalım. Binayı yıkacaksınız, tüm resmi işlemler yapılacak, yeni deprem yönetmeliğine uygun kaliteli malzeme ve çalışanların güvenliği göz önüne alınarak bir program yapacaksınız. Maliyet ve kar hesaplaması yapıp belki yalnız 1 daire için işe talip olacaksınız. Üstelik bu süreç ortalama 1-1,5 yıl sürecek. Diğer pek çok sektör uzun vadeli bile olsa işlerini çevirirken siz inşaata devam edip taahhüt ettiğinizi bitireceksiniz. Yani nerdeyse tüm riski satın alacaksınız.

Bugün artık gördük ki inşaat öyle dışardan göründüğü kadar kolay değilmiş. Ciddi bir tecrübe, iş takibi ve planlama gerektiriyormuş. Yani sırf birkaç metrekare daha fazla veriyor diye tecrübe ve finansal yeterliliği belli olmayan bir müteahhitle anlaşmak belki de sahip olduğunuz evin tamamını riske atmak anlamına gelebilir.

İster ada ya da parsel bazında olsun, ister tek bir bina yenileme için olsun doğru firmaya karar vermek kritik nokta. Yıllar boyunca didinip aldığınız evin tabii ki değerini koruması çok önemli ama Kentsel Dönüşümün çıkış noktasını unutmamak gerekiyor; çatısı altında yaşadığımız riskli alan ya da binanın bir an evvel güvenli, sağlıklı depreme karşı dayanaklı bir duruma getirilmesi... Bunu 2-3 m2 alan için riske atmaya değmez.

GYODER’den Türkiye’nin potansiyeline dair rapor

GYODER, MIPIM 2015 için hazırladığı raporla Türkiye’nin potansiyelini yabancı yatırımcılarla paylaştı.GYODER’den Türkiye’nin potansiyeline dair rapor

GYODER (Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım ortaklığı Derneği) her yıl olduğu gibi bu yıl da dünya gayrimenkul sektörünün en önemli buluşma noktalarından MIPIM 2015 Gayrimenkul Fuarı’ndaki yerini aldı. Fuarda ilk defa kurulan İstanbul çadırında dağıtılan, İTO ve GYODER işbirliğiyle hazırlanan rapor ile İstanbul ve Marmara Bölgesi’ndeki yatırım fırsatlarını yabancı yatırımcılarla paylaştı.

GYODER, 10-13 Mart 2015 tarihleri arasında Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenen ve yüzlerce sektör profesyonelini buluşturan dünyanın en büyük ve prestijli gayrimenkul fuarı MIPIM’de İTO’nun öncülüğünde kurulan İstanbul çadırında dağıtılmak üzere, İTO işbirliğinde özellikle İstanbul ve Marmara Bölgesi’nin potansiyellerini anlatan bir Rapor hazırladı.

GYODER tarafından fuar için özel olarak hazırlanan “Restructuring of İstanbul: Reconnection, Regeneration, Resettlement” isimli rapor ile Türk ekonomisinin kalbi konumundaki İstanbul ve Marmara Bölgesi’nin potansiyeli ve fırsatları aktarıldı. Raporda; finans, turizm ve kültür merkezi olan İstanbul’un bilgi ve inovasyon konusundaki örnek teşkil eden alt yapısına ve lokasyon açısından avantajlarına dikkat çekildi. Raporda, OECD tarafından hazırlanan “İstanbul Metropolitan Area Rewiev” çalışmasında İstanbul’un 78 metropol arasında 8’inci sırada yer aldığı vurgusu yapıldı.

Türkiye’nin ekonomik açıdan istikrarlı büyümesini sürdürürken, uluslararası alanda öne çıkan başarılarıyla da dünyanın yükselen yıldızları arasında ilk sıralarda yer aldığı kaydedilen raporda, Avrupa ile Orta Doğu, Asya ve Afrika ülkelerini birbirine bağlayan konumu ile uluslararası bir lojistik merkez olan Türkiye’nin, bugün dünyanın 16, Avrupa'nın ise 6. büyük ekonomisi içerisinde yer aldığı belirtildi.

Raporda, jeopolitik önemi ve genç nüfusu ile fırsatlar ülkesi olarak nitelendirilen Türkiye’de, özellikle tarih boyunca medeniyetlere başkentlik yapmış İstanbul’un yatırım ve gelişim açısından sunduğu fırsatların tüm dünyanın ilgisini çektiği kaydedildi.

GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun: “Türkiye’nin istikrarlı bir şekilde büyümesi ve gelişmesi ile gayrimenkul sektörünün parlak geleceğine yürekten inanıyoruz”

Türkiye’nin en önemli gayrimenkul Platformu olan GYODER (Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım ortaklığı Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun yaptığı açıklamada, gayrimenkul sektörünün Türkiye’deki önemine ilişkin şunları söyledi:

“Türkiye,  siyasi ve ekonomik istikrarı, jeopolitik konumu, ekonomik gücü ve 2023 hedefleri itibariyle Tüm dünyanın ilgisini çekiyor. Ülkemiz Tarih, doğa ve kültürel değerleri, lokasyonu, popülasyon özellikleri ile tarihte olduğu gibi bugünde dünya gündemindedir.   3-4 saatlik bir uçuş mesafesi ile Avrupa’nın tüm ülkelerine, uzak doğuya, Rusya’ya, körfez ülkelerine, Ortadoğu’ya, Kuzey Afrika’ya Dünya nüfusunun 1/25’ ine ulaşım sağlanıyor. Özellikle İstanbul bir dünya kenti olarak Ekonominin globalleştiği günümüzde ulaşım imkanları sayesinde günü birlik iş gezilerinin yapılacağı lokasyonların başında geliyor.

Marmara bölgesindeki enerji geçişleri, limanlar, otoyollar, hızlı tren gibi büyük altyapı yatırımları, başta İstanbul olmak üzere Marmara bölgesindeki tüm kentleri birbirleri ile etkileşim içine sokuyor.  Kuzey ve Güney Marmara otoyolunun iki önemli geçişi olan ve inşaatı devam eden İzmit Körfez geçişi ile yapımı planlanan Çanakkale Boğaz geçişi Marmara Bölgesi için bir altın bilezik oluşturuyor. Bu projelerin her biri bölgenin stratejik konumunu ve önemini daha da artırıyor.

Türkiye gayrimenkul sektörünün önde gelen temsilcisi konumundaki GYODER olarak önümüzdeki 10 yıl içinde hem Türkiye’nin istikrarlı bir şekilde büyümesi ve gelişmesine, hem de gayrimenkul sektörünün parlak geleceğine yürekten inanıyoruz.”

İstanbul ve Marmara Bölgesi Büyük Potansiyel Barındırıyor

İstanbul ve Marmara Bölgesi’nde Kuzey ve güney aksına kurulacak iki adet havaalanı, Körfez geçiş ve otoyol projesi, Çanakkale Boğaz geçişi ve Avrasya Tüneli gibi dev projelerle Türkiye’de binlerce kişiye istihdam sağlanıyor.

İstanbul, başta gayrimenkul ve finans sektörü olmak üzere pek çok sektörün kapsama alanı içinde yer alıyor.  Bölgenin parlayan yıldızı olma konumunu uzun süredir koruyan İstanbul, 15 milyona yaklaşan nüfusu ile ulusal ve uluslararası yatırımcıların ilgisini çekmeye devam edecek. Ayrıca Marmara Bölgesi’nde yer alan Tekirdağ, Yalova, Çorlu ve Balıkesir gibi gelişen kentlerde gayrimenkul üretim ve satışında artış yaşanıyor. Gelişen şehirlerde konut, alışveriş merkezi ve otel gibi alanlarda da yatırımlar ve dönüşümler yaşanmakta bu da bölgesel anlamdaki ilerlemeyi destekliyor.  

 


Still İstanbul Adoria lansmanı 20 Mart’ta

Kurtköy’de yaptığı butik projelerle dikkat çeken Yeşilyurt İnşaat, yine aynı bölgede yatırım değeri 70 milyon TL olan yeni bir projeye başlıyor.Still İstanbul Adoria lansmanı 20 Mart’ta

Still İstanbul Adoria ismiyle inşa edilen proje, Yeşilyurt İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Metin Yeşilyurt’un ev sahipliğinde 20 Mart 2015 Cuma günü Les Ottomans Hotel’de düzenlenecek basın toplantısında görücüye çıkıyor. Toplantıda Still İstanbul Adoria’yla ilgili bilgiler ve satışı devam eden Still İstanbul Diamond’daki güncel durum paylaşılacak.

Yer: Les Ottomans Hotel

Tarih: 20 Mart 2015, Cuma

Saat: 09.30- 12.00


 


Kanal İstanbul'a 6 köprü yapılacak

Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan, Kanal İstanbul Projesi kapsamında kanalın üzerine Boğaz köprüleri standardında 6 ayrı köprü yapacaklarını belirterek, bu köprülerin yatırım tutarının 5 milyar TL olacağını açıkladı.Kanal İstanbul'a 6 köprü yapılacak

Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan, Kanal İstanbul Projesi kapsamında yapılacak köprü çalışmalarının ayrıntılarını anlattı. Turhan, şunları kaydetti:

ÖNCE KÖPRÜ SONRA KANAL KAZISI: Kanal İstanbul’u yeni bir Boğaz kabul edersek, mevcut yolların hepsinin yeni Boğaz köprüleri ile kanalın üzerinden devam etmesi lazım. Karayollarının devamı olarak 4 köprü yapacağız. D100, TEM, TEM’in yan yolları ve D20 karayolların uzantısı olacak. 2 köprü de Büyükşehir’e ait yollarının devamı olacak. Büyükşehir Belediyesi’nin imar yollarını da biz üstleneceğiz. Yolların kesintisiz hizmet vermesi için önce köprüler yapılacak, sonra kanal kazılacak. Kanal varmış gibi köprü yapacağız. Yollar kanal üzerinde hizmet vermeye devam edecek.
BOĞAZ KÖPRÜSÜ STANDARDINDA: Kanal İstanbul üzerine yapılacak köprüler, uluslararası köprü standardında olacak. Uluslararası deniz trafiğine uygun olarak köprülerin su seviyesinden yüksekliği 60 metre olacak. Bizim Boğaz köprüleri de 65 metre yükseklikte. Viyadüklerle köprülerin bu yüksekliğe ulaşması sağlanacak.
EĞİK KABLOLU KÖPRÜ OLACAK: Bu köprülerin maliyeti yaklaşık 5 milyar TL olacak. Maliyet tamamen milli bütçeden karşılanacak. Habertürk'ün haberine göre, tasarım ise ‘cable stayed’ denen ‘eğik gergin kablolu’ tekniğiyle yapılacak. Asma köprü değil, eğik kablolu köprü olacak. Bu tasarım daha az maliyetli oluyor. Asma köprüde ana kablo ve askı halatları maliyeti yükselten bir etken.


Kanal İstanbul için ABD’deki Kentucky Louisville Downtown Köprüsü’ndeki yöntem kullanılacak

‘İHALEYE ÇIKMAYA HAZIRIZ’ Her bir köprünün ihalesinin ayrı ayrı planlandığını söyleyen Cahit Turhan, “Böyle büyük bir işi tek firmanın üstlenmesi zor. Köprü üzerinden geçiş ücreti almayacağız. Mevcut yolların devamı gibi olacak. Şu anda kanalın şehir planlarına işlenmesini bekliyoruz. İhale etme yetkisini aldık ama yer teslimi için plana ihtiyacımız var. Planlar onaylanır onaylanmaz ihaleye çıkacak durumdayız. Hemen köprülerin yapılması lazım ki kanalın inşaatı gecikmesin” dedi.

KÜÇÜKÇEKMECE - Arnavutköy ARASI Kanal İstanbul projesi, güneyde KüçükçekmeceGölü’nden başlayacak ve kuzeyde Arnavutköy’de bitecek. Kuzeyde, kanalın çıkışı Terkos Gölü’nün doğusunda olacak. 43 kilometre uzunluğundaki kanalın genişliği 400 metre derinliği de 25 metre olacak.
KÖPRÜYE BİTİŞİK BİR DE TREN YOLU YAPILACAK Köprülerin yapım işinin, ihaleden 2 yıl sonra tamamlanacağını kaydeden Turhan, “HalkalıÇatalca arasında İstanbul’dan Avrupa’ya giden hat var. Bu tren hattı için ayrı bir köprü yapacağız ancak bu demiryolu köprüsü, 6 köprüden birine bitişik olacak” dedi.

Kaynak: milliyet.com.tr

 


Belediye Başkanları Konukevi açıldı

Belediye Başkanları Konukevi hizmete açıldı. İhtiyacı karşılayamaması sebebiyle yıkılarak yeniden inşa edilen binanın açılış kurdelesi Birlik Başkanı Dr. Kadir Topbaş ve Encümen Üyeleri tarafından toplu olarak kesildi.Belediye Başkanları Konukevi açıldı

Sınırlarında mülteci bulunması sebebiyle mali yükü artan belediyelere destek olmak amacıyla Birlik tarafından hibe edilen araçların teslim törenini müteakiben yapılan Konukevi açılışında konuşan Başkan Topbaş, “Yerel yönetimler halklarımızın, insanlarımızın her daim ulaşabildikleri, en fazla hizmet aldıkları, sorunlarını çözmek için kapı çaldıkları alanlar,  yarı sivil toplum örgütleridir. Dünyada bundan sonraki süreçte, özellikle Birleşmiş Milletlerin planlı kararları içerisinde yerel yönetimlerin aktif rol alması ve çözüm ortağı olması arzu edilmektedir. Ülkemizde de birçok yasal düzenlemeyle yerel yönetimlerin gücü artırıldı, bizler daha da artırılması beklentisi içerisindeyiz” diye konuştu.

Başkan Topbaş; “Burada gururla ifade edeceğim ki; TBB Başkanı olduktan sonra özellikle yereli ilgilendiren yasal düzenlemelerde ilgili mevzuat düzenlemesine ilişkin görüşümüz alınmaktadır”

Türkiye’nin bir kıta özelliği gösterdiğine dikkat çeken Başkan Topbaş, belediye başkanlarımızın kendi bölgesindeki yerel şartlara göre hizmet verdiklerini hatırlattı. Bu nedenle yerel yönetimlerin devamlı desteklenmesi gerektiğini kaydeden Topbaş, Birlik olarak yerel yöneticilerimiz başta olmak üzere meclis üyelerimize yönelik olarak da yeni yasal düzenlemeler çerçevesinde özlük hakları konusunda çalışmaların sürdürüldüğünü bildirdi. Başkan Topbaş, “Burada gururla ifade edeceğim ki; TBB Başkanı olduktan sonra özellikle yereli ilgilendiren yasal düzenlemelerde ilgili mevzuat düzenlemesine ilişkin görüşümüz alınmaktadır. Biz de karar mekanizmaları içerisinde yer tutmaktayız” dedi. Yeni yapılan Konukevi’nin Ankara’da, merkezde, merkezi yönetimle olan ilişkiler başta olmak üzere, temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya gelen belediye başkanlarımıza kaliteli hizmet vereceğinin altını çizen Birlik Başkanımız, “Mevcut binanın yeniden yapılması nedeniyle belli kriterler ölçüsünde, mükemmel şekilde yapılan konukevimizin yatak kapasitesine de belediye başkanlarımızın anlayış göstereceğine inanıyorum. Burada alacakları kaliteli hizmetin yanı sıra huzurlu ve güvenli bir şekilde çalışmalarını burada sürdürebilecekler. TBB Encümeniz başta olmak üzere, Birlik Genel Sekreterimize, emeği geçen personele ve yüklenici firmaya teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Konukevi, belediye başkanları, belediye eski başkanları, görevdeki meclis üyeleri, belediye ve bağlı idareleri ile mahalli idare birlikleri personelleri ile kamu personeline 75 oda ve 127 yatak kapasitesi ile hizmet verecektir.

 

 


Petkim geçen yılı yüzde 17 büyümeyle kapattı

Petkim'in aktif büyüklüğünün geçen yıl yüzde 17'lik artışla 3 milyar 790 milyon liraya yükseldiği bildirildi.Petkim geçen yılı yüzde 17 büyümeyle kapattı

Petkim'den yapılan yazılı açıklamaya göre, 4 milyar 130 milyon lira ciro sağlanan geçen yıl için Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kar (FAVÖK) 111 milyon 400 bin lira oldu.

Aynı dönemde brüt kar 94 milyon lira olarak gerçekleşti. Şirketin aktif büyüklüğü de yüzde 17'lik artışla 3 milyar 250 milyon liradan 3 milyar 790 milyon liraya yükseldi.

Söz konusu dönemde iki fabrikada kapasite artışı yatırımı ve kompleksin tümünde planlı bakım sebebiyle yaklaşık 120 gün üretim yapılamadığı için net kar 8 milyon 700 lirada kaldı. Şirketin 45 ülkeye gerçekleştirdiği yurtdışı satışlar toplamı da 563 milyon 500 bin dolara ulaştı.

Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, hızlı fiyat değişimlerinin özellikle rafineri ve petrokimya sektörlerinde ciroları olumsuz etkilediğini belirterek, "Petkim'de bu süreci oldukça iyi organize ettik, 120 günlük şirket tarihinin en önemli planlı bakım ve kapasite artışı duruşlarını başarıyla gerçekleştirdik ve ciromuzu da korumayı başardık" değerlendirmesinde bulundu.

Korkut, yeni yatırımların tamamlanmasıyla brüt üretim kapasitesinin yüzde 13 arttığını kaydetti. İnşaatı devam eden konteyner limanının temmuz sonunda tamamlanacağını ifade eden Korkut, limanın ekim ayında hizmete gireceğini bildirdi.

Kaynak: hurriyet.com.tr
EMLAK KONUT PROJELERİ
PROJELERDE SON DURUM

Osman Cihad Esen
cihad.esen@yeniprojeler.com

Isı Yalıtımıyla Enerji Tasarrufu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Kat karşılığı inşaat sözleşmelerinde dikkat edilmesi gereken hususlar

Fatih Karakaş
fatih.karakas@kentselplatform.com

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Av.Cihat Demirbağ
avukat@cihatdemirbag.com.tr

Kentsel Dönüşümde 2016 Kira Yardım Miktari Arttı

Yüksek Mimar Müge Turgay Karamuk
mugeturgay@mugeturgaymimarlık.com

Bir Mimar Açısından Kentsel Dönüşümyeni konut projeleri iphone da


Haritada konut projeleri


KREDİLER


DEKORASYON


ENERJİ SEKTÖRÜ