Bağdat Caddesi Kentsel Dönüşüm Tekliflerinde Profesyonel Destek

Bağdat Caddesi Kentsel Dönüşüm Tekliflerinde Profesyonel Destek
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Kadıköy ve Bağdat caddesi kentsel dönüşümün en revaçta ve başarılı olduğu bölgelerden biri.  Bunun başlıca nedenlerinden biri, bölgenin gerek gelir düzeyi olarak gerekse kentsel dönüşüme bakış açısı. Bölgedeki kentsel dönüşüm değerlendirecek olursak, Müteahhit açısından baktığımızda tüm izin, ikna ve prosedürler geçildiğinde çoğu zaman eline bir ve konuma, şartlara göre 3-4 daire kalabiliyor. Bölgenin rayiç değeri yüksek olduğundan bu daireleri uygun şekilde pazarlayarak kar’ını istediği oranda kazanabiliyor. Öte yandan mülk sahipleri içinde eskimiş deprem riski taşıyan yapısını verip yerine deprem yönetmeliklerine göre yapılmış uygun ve modern bir daire sahibi olabiliyor. Bölgede bilinçte oturduğundan ve hak sahipleri oturduğu muhiti terk etmeden kentsel dönüşüm gerçekleşmiş oluyor.

Kadıköy merkez, Bağdat caddesi ve Feneryolu civarında bu sebeple pek çok kentsel dönüşüm projelerinin başladığını ve hızla bu değişim yaşandığını görüyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken konulardan biri inşaat firmalarının güvenilirliği  ve inşaatı bitirecek maddi gücünün olması. Bu durumda seçilecek inşaat firması için ciddi araştırmalar yapılması önceki yaptığı işlere bakılması hatta artık günümüzde iyice yaygınlaşmaya başlayan dışardan profesyonel destek alınarak ilerlenmesi doğru olacaktır.

Bu tarz danışmanlık firmaların bir çoğu danışmanlıklarını ücretsiz yapmakta mülk sahiplerinin ortak bir payda da buluşmasını sağlayarak pek çok farklı inşaat firması için teklif alarak bina için optimum verimliliği sağlayacak müteahhit firmaların tekliflerini içeri sunmaktadır. Son aşamada karar merci yine mülk sahipleri olmakta böylece sunulan hangi teklifi seçerlerse seçsinler profesyonel bir ekibin önerisini değerlendirmiş olmaktadırlar.

Bu tarz firmalar yalnız anlaşma aşamasının değil inşaat süresince oluşabilecek farklı durumları göz önüne alarak mülk sahiplerinin mağdur olmalarını önleyecek şekilde gerekli anlaşmaları düzenlemektedirler.

Gerek Kadıköy yakasında olsun gerekse diğer bölgelerde eğer binanız kentsel dönüşüme girecekse müteahhitlerden önce mutlaka bu tarz firmalarla görüşülmesi o firmalarla çalışılmasa bile süreç hakkında bilgi alınması doğru olacaktır.


Paylaş:

En Çok Aranan Projeler


Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Barselona’da 1900 – 1914 yılları arasında yapılmış gayrimenkul geliştirme projesi: PARK GÜELL

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

DETAYLI BİLGİ İSTEYİN

DETAYLI BİLGİ İSTEYİN

DETAYLI BİLGİ İSTEYİN

DETAYLI BİLGİ İSTEYİN

DETAYLI BİLGİ İSTEYİN

DETAYLI BİLGİ İSTEYİN

2018-05-20 15:09