20 milyon abone en cazip elektrik tedarikçisini seçebilecek

Elektrik tarifeleri karşılaştırma sitesi EnCazip, tüketicilerin tedarikçi değiştirirken dikkat etmesi gerekenleri ve haklarını açıklıyor.Detayları haberimizden okuyabilirsiniz...
20 milyon abone en cazip elektrik tedarikçisini seçebilecek

İstanbul, 24 Aralık 2018 - Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından alınan son karara göre 2019 yılında aylık yaklaşık 70 TL ve üzerinde elektrik faturası ödeyen 20 milyona yakın tüketici cep telefonu numarası taşır gibi elektrik tedarikçisini değiştirebilecek. Tedarikçi değiştiren tüketiciler ise daha ucuz fiyattan elektrik kullanabildiği gibi, sıkça şikayet konusu olan önceki tedarikçilerine ödedikleri güvence bedelini geri alabiliyor. Elektrik tarifeleri karşılaştırma sitesi EnCazip.com, tüketicilerin tedarikçi seçerken dikkat etmesi gerekenleri ve haklarını derledi.

Tüketiciler, internet veya telefon üzerinden tedarikçi değiştirebilir

EnCazip'in değerlendirmesine göre EPDK tarafından yapılan son düzenlemelerle birlikte tedarikçi şirketler, birim fiyat, cayma durumunda ceza koşulu, güvence bedeli talebi, tedarik başlangıç ve sonlanma tarihleri ile fiyat karşılaştırması gibi kilit tarife bilgilerini tek bir sayfada tüketicilere özet olarak göstermek ve bunu kabul ettirmek zorunda. Bu noktalar zaten tedarikçi seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar.

Yeni düzenlemelerle tedarikçiler, tüketicilere önceden kabul ettirmeden tarife koşullarını değiştiremiyor, sebepsiz yere tüketicilere hizmeti durduramıyor, yeniden onay almadan sözleşmeyi uzatamıyor ve sağlanan indirimden daha yüksek ceza bedeli alamıyor. Ayrıca artık telefon ya da internet üzerinden de tedarikçi değiştirilebiliyor. 

Tedarikçi değiştirme konusunda dikkat edilmesi gereken konular EPDK’nın internet sitesinde enerji rehberi bölümünde videolarla detaylı olarak anlatılmış durumda. Tüketicilerin tedarikçi seçimi yapmadan bu videoları incelemesi ve mutlaka fiyat araştırması yapması öneriliyor.

Elektrik zamlanacak mı diye düşünmeye gerek kalmayacak

Konu ile ilgili değerlendirme yapan EnCazip.com Kurucusu Çağada Kırım, bu kararın 2019 yılı içinde tüketicileri daha çok ilgilendireceği beklentisinin altını çizerek, “Enerji piyasası koşulları nedeniyle şu anda rekabet biraz yavaş. Ancak 2019 yılında çok daha fazla elektrik tedarikçisi tüketicilere ulaşmaya çalışacak, bu da rekabetin hızla gelişmesine neden olacak. Böylece tüketicilerin elektrik zamlarından korkmasına gerek kalmayacak, fiyatlar zamlansa dahi daha ucuz fiyatlı bir tarife, hatta zamlardan etkilenmeyen bir tarife bulabilecek. Enerji fiyatları dünyada her zaman yükselen trend içindedir, tüketicilerin bu yükselişten etkilenmemesi açısından EPDK’nın bu kararının önemi ve faydası 2019 yılında çok daha iyi anlaşılacak” şeklinde konuştu.

Kaynak: EnCazip.com


Paylaş:

Yapı ve Sektörel Haberler
Reklam

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Başarılı Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Örneği Freiburg Vauban Projesi
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2019-03-11 15:48