Mobil Pazarlamada Yaşanacak 3 Önemli Değişim

5G ile internet bağlantısında aşırı hız ve kapasiteye kavuşacak mobil cihazlar, mobil pazarlamanın temel taşlarını yerinden oynatacak
Mobil Pazarlamada  Yaşanacak 3 Önemli Değişim

Japonya’nın en büyük dijital reklam teknoloji şirketi FreakOut, 5G’nin de içinde bulunduğu yeni nesil mobil teknolojilerin mobil pazarlama sektörünü nasıl etkileyeceğini açıklıyor.

Tüketiciler için 5G ile birlikte mobil cihazlarda daha uzun pil ömrü, cihazlar arası tutarlı kullanıcı deneyimi, daha hızlı canlı yayınlar ve etkileyici video sohbet gibi özellikler hayatın bir parçası olacak. Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik gibi ilk örneklerini gördüğümüz teknolojiler günlük olarak kullanılacak. Bununla birlikte otomobiller, evler ve neredeyse tüm araçların ürettiği veriler toplanarak inanılmaz bir veri ortaya çıkacak.

Ülkelerin 5G kullanımına geçmesiyle birlikte kısa süre içerisinde gerçekleşecek bu büyük değişimden pazarlama uzmanlarının yararlanması gerektiğini aktaran FreakOut Türkiye Ülke Müdürü Okay Tuğ, “Sadece 1 milisaniyede videoların yüklendiği bir dünyada çok fazla veri akışına ihtiyaç duyan ve gerçeğe çok daha yakın görüntüler mobil kullanıcılarla buluşabilecek. Ayrıca gerçek zamanlı veri aktarımı ile makineler arası iletişim kullanıcılara özel önerilerin de geliştirilmesini sağlayacak. Bu gelişmeler yepyeni bir mobil pazarlama dünyasının kapılarını aralayacak” dedi. Yeni nesil mobil teknolojilerin hayatımıza girmesiyle pazarlama uzmanları için ortaya çıkacak fırsatları Okay Tuğ, şu şekilde sıralıyor:

  • VR ve AR reklamlar hayatımızın parçası olacak. Yapılan son testlerde mobil veri hızında saniyede 1.9 Gbit görüldü ve teorik olarak bu rakamın 10 Gbit’e kadar çıkması bekleniyor. Hız ve yeni bant genişliği kapasitesi şirketlerin artık 4K video içeriklerini sunmasını ve artırılmış gerçeklik ile sanal gerçekliği kullanarak çok daha zengin bir deneyim sunacaklarını gösteriyor. 2020 yılına gelindiğinde AR ve VR üzerinden 150 milyar dolarlık bir piyasanın oluşması bekleniyor.
  • Daha önce olmadığı kadar kişiselleştirilmiş öneriler anlık olarak sunulacak. Gartner’ın öngörülerine göre 2020 yılında 20 milyardan fazla birbirine bağlı cihaz olacak. Akıllı kıyafetlerden her noktada bulunan sensörlere ve akıllı asistanlara kadar birçok nesnede toplanan veriler sayesinde kullanıcıların kendi tercihlerine göre öneriler üretilebilecek.
  • Yüksek kaliteli video tüketimi mobilin merkezinde olacak. eMarketer verilerine göre, 2018 yılında dünyada 2 milyardan fazla kişi ayda en az bir dijital video içerik tüketecek. 4G’nin gelişi ile birlikte önemli bir sıçrama kaydeden video tüketimi, 5G ile birlikte daha önce olmadığı kadar yüksek kalitede videonun mobil cihazlar üzerinde deneyimlenmesinin önünü açacak. Tüm bu sebeplerden, Çin’in dijital video reklam harcamalarının 2021 yılında TV’yi geride bırakması bekleniyor.

5G ile fiziksel dünyadaki tüm deneyimler sanal dünyaya çok daha fazla adapte olurken, mobil cihazlar için geliştirilen yeni nesil reklam çözümleri hakkında daha fazla bilgi için tr.foutap.com adresini kullanabilirsiniz.


Paylaş:

Yapı ve Sektörel Haberler


Reklam

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Enerji Nedir? Enerji Kaynakları Nasıl Sınıflandırılır?
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2018-12-10 12:56