Konut Kredisi Faizleri Düştü Konut Satışları Arttı

Konut kredisi faiz oranlarının Şubat ayında düşüşünün hızlanması ile konut satışları kısmen artış gösterdi. Şubat’ta kredili konut satışlarında son ayların en yüksek oranı gerçekleşti.
Konut Kredisi Faizleri Düştü Konut Satışları Arttı

Konut kredisi faiz oranları Şubat ayına %2.17 ortalama ile başlayıp birçok bankanın arka arkaya konut kredisi faiz oranlarında indirim uygulaması ile ayı %1.9 ortalama ile kapattı. Konut kredisi faiz oranlarında yaşanan hızlı düşüş konut satışlarını kısmen de olsa arttırdı.

Konut satışlarında bir önceki senenin aynı dönemine oranla yaşanan düşüş Ocak ayında %24 iken Şubat ayında düşen konut kredisi faiz oranlarına bağlı olarak %18’e geriledi.

Kredili Konut Satışları

Kredili konut satışlarında bir önceki senenin aynı ayına oranla yaşanan azalma Ocak ayına kıyasla %9 azalarak %68 seviyesine indi. Kredili konut satışlarının toplam satışlar içerisindeki payı ise 2018’in son aylarında %5-6 seviyelerinde 2019’un ilk ayında %9 seviyesindeyken Şubat’ta %11’e yükseldi.

Sektör temsilcileri verilere yaptıkları yorumlarda konut kredisi faiz oranlarının Mart ayında daha da düşmesi ile konut satışlarında daha belirgin bir artışın olacağı ve ilerleyen aylarda düşüşün devam etmesi halinde ertelenen konut ihtiyacının konut satışlarında ciddi bir artış oluşturacağını bildirdi.

Konut Kredisi Faiz Oranları

Konut kredisi faiz oranları ortalaması güncel olarak %1.86 seviyesine geriledi. Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranı %1.28’e düştü. En düşük kampanyalı konut kredisi faiz oranı ise VakıfBank’ın kullandırdığı oran olan %0.98.

Konut Kredisi Hesaplama

KrediPazari.com’un araştırmalarına göre 19 Mart itibariyle 150.000 TL tutarda konut kredisi için konut kredisi hesaplama yapıldığında 5 yıl vadeli kredinin en düşük aylık ödemeleri 3.550 TL, 10 yıl vadede ise aylık 2.400 TL’ ye denk geliyor.

Konut Fiyat Endeksleri

Diğer bir önemli veri ise Merkez Bankası’nın dün açıkladığı konut fiyat endeksleri oldu. Konut Fiyat Endeksi 2019’un ilk ayında bir önceki aya göre %0,74 oranında azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre nominal olarak %4,00 oranında arttı. Reel olarak ise %13,59 oranında azaldı.

Üç büyük ilin hedonik konut fiyat endekslerindeki gelişmeler değerlendirildiğinde, 2019 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre İstanbul, Ankara ve İzmir’de sırasıyla %2,17, %0,38 ve %2,64 oranlarında azalış gözlenmiştir. Endeks değerleri bir önceki yılın aynı ayına göre, İstanbul’da %0,96 oranında azalış, Ankara ve İzmir’de sırasıyla %1,20 ve %5,52 oranlarında artış gösterdi.

Hızlı Davranmak Karlı Olabilir

Veriler değerlendirildiğinde konut kredisi faiz oranlarının düşmesi ile beraber konut satışları hareketlenmeye başladı. Konut fiyatları artan maliyetlere karşın talebin düşük olması nedeniyle artış göstermiyor. Konut satışlarındaki artışın daha belirgin hale gelmesi ile konut fiyatlarında önemli ölçüde artışlar bekleniyor. Konut fiyatları artmadan önce güncel olarak uygulanan cazip konut kredisi faiz oranlarını değerlendirmek karlı olabilir.


Paylaş:

Konut Kredisi